Plnené placky

Gözleme s cuketovo-syrovou plnkou (videorecept)

Autor receptu: cesminaz

Výborné a jednoduché jedlo, plnené tentoraz s cuketovou plnkou :-) Odporúčam vyskúšať, určite neoľutujete.

5 ks
porcií

Suroviny

Postup

  1. Ako prvé pripravíme plnku. Cukety postrúhame na hrubo, cibuľu pokrájame na drobno. Syr používam turecký, kravský v slanom náleve. Ale ak chcete, môžete použiť aj iný syr. Najlepšie sa hodí syr klasickej kyselkavej chuti. Úplne stačí do plnky okolo 100-150 g.
  2. Na oleji si zosklovatíme cibuľu, potom k nej pridáme cuketu, trocha osolíme a zakryté necháme dusiť do mäkka. Trvá to len pár minút. Nakoniec odkryjeme, zvýšime plameň a necháme narýchlo vyvrieť prebytočnú šťavu z cukety. Hotové dáme bokom vychladnúť.
  3. V jednej miske najprv lyžicou premiešame múku so soľou a práškom do pečiva. Potom pridáme jogurt a vlažnú vodu. Vodu prilievajte radšej postupne podľa toho, ako múka pije. Treba jej cca 3 dl. Vypracujeme polotuhé cesto. Cesto nakoniec pomocou trochy múky krátko vymiesime do tvaru bochníka a necháme 20 minút postáť.
  4. Pred plnením do vychladnutej plnky zamiešame nadrobený/rozmrvený syr, ak treba tak aj dosolíme. Nakoniec ešte plnku ochutíme pár kvapkami citrónovej šťavy, ktorá dodá celej plnke výbornú chuť. Neodporúčam citrón vynechať, lebo tá cuketa je sladká a citrón posilní svojou kyslosťou chuť syra :-)
  5. Následne cesto rozdelíme na 5 častí a každú znova premiesime do tvaru bochníčka. Bochníčky ihneď pomocou múky vyvaľkáme na tenučko. Do jednej polovice vyvaľkaného cesta dáme plnku a prikryjeme ju druhou stranou cesta. Okraje trocha postláčame.
  6. Gözleme pečieme na panvici, kde sme nakvapkali pár kvapiek oleja, pár minút z každej strany na strednom plameňi. Upečené zahorúca potrieme kúskom masla, ktoré dodá výbornú chuť. Ale ak chcete mať z vonka chrumkavejšie Gözleme, tak maslom natierať netreba :-) Prajem dobrú chuť!
  7. Ďalšie moje recepty nájdete aj na mojom blogu cesminazuenal.blogspot.com a na Youtube.