Dulovo-paradajkový džem

Autor receptu: irenaw

Mám rada jej vôňu. Mám rada jej chuť. Džem má krásnu farbu a perfektne tuhne... a to želé do keksíkov...a tie cukríky od @palokuchki... dula skrátka nemá chybu :-)

60 minút
príprava
90 minút
tepelná úprava

Suroviny

Postup

  1. Zasa sa mi raz pošťastilo získať dule. Spracovala som ich známym aj neznámym spôsobom. Samozrejme džem nemohol chýbať. Prvý iba z dule, to je moja klasika. Druhý podľa @izabela929, je výborný a voňavý. Tretí som našla na internete.
  2. Hmotnosť paradajok a dule uvádzam už po očistení. Zrelé, sladké, mäsité paradajky umyjeme, vykrojíme stred, pokrájame a rozvaríme.
  3. Dulu umyjeme, očistíme. Pri čistení ju mám vo vode do ktorej som pridala vínny ocot, aby nezhnedla. Dáme variť spolu s rozkrojeným vanilkovým luskom a cukrom. Na začiatku trošku podlejeme vodou.
  4. Keď sú paradajky mäkké, prepasírujeme ich cez sito. Uvarenú dulu rozmixujeme. Obidve masy zmiešame a pridáme šťavu z citrónov. Džem dovaríme v širokých rajniciach na cestičku. Malé poháre vysterilizujeme vo vriacej vode spolu s vrchnáčikmi. Naplníme horúcim džemom. Sterilizujeme v pare 15 minút. Necháme v zatvorenom hrnci vychladnúť do druhého dňa.
  5. Viem, že tá kombinácia čudne vyzerá, ale o to lepšie chutí. V originálnom recepte bolo oveľa viac cukru a nebol tam citrón. Ale dochutila som si ho podľa seba. Je vynikajúci, sladko-kyslo-trpký... k akej známej chuti ho prirovnať, asi najskôr k šípkovému...?