Domáci chlieb
Domáci chlieb z Polonín
Autor receptu: redakcia
Recept pochádza od Jaroslava Lechana z občianskeho združenia Košiar, ktoré vytvorilo Remeselné centrum v Topoli.* Pečú tento chlieb, ale robia aj ďalšiu miestnu špecialitu – tatarčené, teda pohánkové pirohy.
1 bochník porcia |
20 (+ kysnutie) minút príprava |
50-60 minút tepelná úprava |
Postup
- Z droždia, trochy pšeničnej múky a 150 ml vlažnej vody urobíme kvások a necháme ho napučať.
- Zmiešame všetky zvyšné suroviny, pridáme kvások a vymiesime cesto.
- Cesto dáme do ošatky (ak nemáme veľkú, môžeme urobiť dva bochníky), postriekame vodou, prikryjeme a necháme vykysnúť na dvojnásobný objem.
- Rúru rozohrejeme na maximum, pričom do nej vložíme aj plech alebo pizza kameň, na ktorom budeme chlieb piecť, a jeden plech dáme naspodok rúry.
- Vykysnutý bochník vyklopíme na lopár s papierom na pečenie, zvrchu narežeme do kríža a opatrne presunieme na horúci plech. Ak
lopár nemáme, plech rýchlo vyberieme z rúry, preklopíme naň chlieb priamo z ošatky, urobíme krížik a dáme rýchlo naspäť do rúry.
- Zároveň na spodný plech vylejeme 2 dl vody.
- Po 15 minútach rúru na pár sekúnd otvoríme, nech unikne para, a teplotu znížime na 220 °C. Pečieme dozlatista, kým chlieb pri poklopaní nevydáva dunivý zvuk. Čas pečenia závisí do rúry, môže to byť 50–60 minút.
- Keď chlieb vyberieme, potrieme ho ešte osolenou vodou.
- Väčšina domácich rúr dosiahne najvyššiu teplotu 250 °C. Ak máte doma pec na pizzu, v tej sa dá dosiahnuť vyššia teplota a pečenie sa skráti. V Topoli pečie J. Lechan chlieb pri 350 °C asi
20 minút.