Praclíky

Domáce praclíky s bryndzovou nátierkou

Autor receptu: redakcia

20 minút
na 180 °C

Suroviny

Postup

  1. Praclíky: Do misy s vlažnou vodou, mliekom a cukrom rozmrvíme droždie, zakryjeme a dáme vykysnúť na teplé miesto na cca 15 minút.
  2. Pridáme múku, maslo, soľ a vymiesime cesto, ktoré znova zakryté necháme kysnúť na teplom mieste asi pol hodiny.
  3. Cesto rozdelíme na 4–6 častí a vytvoríme dlhé „šúľance“, ktoré vyformujeme do tvaru praclíkov a poukladáme na pomúčenú dosku. Znova necháme podkysnúť 10 minút.
  4. Medzitým v hrnci dáme variť vodu. Keď voda vrie, pridáme sódu bikarbónu a opatrne vkladáme praclíky do vody na cca 1 minútu. Už po pár sekundách praclíky zväčšia niekoľkonásobne svoj objem.
  5. Obvarené praclíky uložíme na plech vystlaný papierom na pečenie. Praclíky potrieme vyšľahaným vajíčkom, posypeme hrubozrnnou soľou a celou rascou. Pečieme 20 minút v rúre predhriatej na 180 °C.
  6. Bryndzovou nátierkou: Všetky suroviny na nátierku obatzdu vymiešame, pridáme na jemno nakrájanú šalotku, pažítku a dochutíme údenou paprikou, drvenou rascou, soľou, čiernym korením a dozdobíme nakrájanou jarnou cibuľkou. Nátierka by mala byť jemná, krémová, bez hrudiek, takže na prípravu odporúčame, aby mali všetky suroviny izbovú teplotu. Táto nátierka sa veľmi hodí k pivu.