Domáce grissiny (fotorecept)

Autor receptu: pusta

Grissiny sú pôvodne talianske tyčinky. V Taliansku veľmi populárne, ale aj u nás doma. Vyrábajú sa najčastejšie z chlebovej múky, ale aj z hladkej múky, veľmi často aj doma, nielen priemyselne vo veľkom. Sú všeobecne veľmi obľúbené. Podávajú sa zvyčajne ako príloha k rôznym predjedlám zo šunky, syrov a šalátov a k polievkam. Sú vynikajúcimi "korčuľami" k vínu. Majú viacero regionálnych variácií. Tento recept pochádza z oblasti Piemontu, recept na ich domácu výrobu pridávam.

1 dávka - 2 plechy
porcia
120 minút
príprava
12 minút
na 250 °C

Suroviny

Postup

  1. Do vandlíka som preosiala múku /dala som Extra špeciál 00/, zmiešala s 1 a 1/2 PL soli, do jamky v nej som namrvila droždie, posypala 1 CL kryštálového cukru, zaliala 300 ml vlažnej vody a nechala som vykysnúť kvások - cca 15 minút.
  2. Pridala som 3 PL oleja, ja som mala slnečnicový, pôvodná receptúra uvádza olivový.
  3. Cesto som začala od stredu krúživými pohybmi až po vonkajší obvodpostupne spracovávať pomocou vidličky.
  4. Ked už to išlo s pomocou vidličky ťažšie, všetko som spracovala dôkladne rukami na hladké, lesklé, pružné, mäkšie cesto, ktoré som pomúčila na povrchu a prikryté čistou utiekou...
  5. ...som ho nechala na teple vykysnúť - najmenej 1 hodinu.
  6. Vykysnuté cesto som z ľahka ešte raz prepracovala na jemne pomúčenej doske a vytvarovala som z neho valec, z ktorého som odkrajovala asi 1 cm hrubé časti. Netreba nechávať kysnúť, pracuje sa s ním ihned bez dalšieho kysnutia, pretože rýchlo kysne. V tejto fáze treba zapnúť a vyhriať trúbu na 250 stupňov C.
  7. Z každej časti som ušúľala dlaňami asi 0,5x25 cm šúľok, cesto nelepí, netreba podsypávať múkou, veľmi dobre sa s ním pracuje.
  8. Tieto šúľky som uložila na plech s pečiacim papierom. Trúba ešte nebola správne vyhriata, kým som dokončila 2. plech, cesto na 1. plechu už poriadne nakyslo, čo je dobre vidieť na fotografii. Cesto rýchlo kysne, preto je ideálne šúľať šúľky maximálne na hrúbku 0,5 cm.
  9. Piekla som 12 - 15 minút v trúbe rozpálenej na maximum - na 250 stupňov C, pekne do ružova. Čas pečenia vsi každý odsleduje podľa vlastnej trúby.
  10. Nechala som tyčinky vychladnúť a uložila som ich na podnos. Tieto tyčinky sa pred pečením ničím nepotierajú/voda, žĺtok, bielok, mlieko/ a ani ničím neposypávajú, ani soľou, slané sú osť z množstva soli, ktoré ide do cesta. Pečú sa v suchej trúbe bez hrnčeka s vodou. Grissiny z Piemontu sú charakteristické tým, že povrch je krásne chrumkavý, kým vo vnútri zostávajú nádherne vláčne.