Cviklový šalát

Cviklový šalát Anadyr s pečeným lososom (fotorecept)

Autor receptu: sracz

Šalát má vraj svoj prapôvod v Anadyre na Čukotke, tvrdil mi môj sused a priateľ Alex Panfilov, narodený pri Beringovom mori. Úžasná vzdialenosť, ale na „vohľady“ putoval až hen do Kaliningradu. Keď som ho pohostil mojim variantom šalátu, bol som „zjazdený“, lebo som použil konzervované ingrediencie, kosher kyslé uhorky a olivový olej. Originál však vyžaduje čerstvo uvarené suroviny, uhorky „samokvašky“ a prirodzený olej (naturaľnoje maslo). Ale jeho kombináciu s lososom na oleji a masle ocenil.

4
porcie
30 minút
príprava

Suroviny

Postup

  1. Zátišie potrebných ingrediencií.
  2. Do zmiešovacej misy budem potrebovať očistený zväzok mladej cibuľky, zemiaky uvarené v kožke alias šupke, vajíčka natvrdo, strúčiky cesnaku a stonky_zeleru.
  3. Pomocou kolieska s drôtenou mriežkou som do misy pokrájal dve konzervy sterilizovanej cvikly, pridal konzervu bielej sterilizovanej fazule,
  4. pokrájané kyslé uhorky, zelenú cibuľku aj s jej „pierkami“, jalapeño (to pridávam iba ja), „C-éčka“ stonkového zeleru a lístočky čerstvého tymianu a pretlačené strúčiky cesnaku.
  5. Do finále postúpili aj „naplátkované“ vajíčka natvrdo, „nakockované“ varené zemiaky, soľ, čerstvo mleté čierne korenie a extra panenský olivový olej.
  6. Teraz už len s jemným citom zmiešať a v chladničke nechať zmiešať chute,
  7. než som naplátkoval lososa, ktorého som potom jemne osolil, posypal čiernym korením a
  8. opiekol v horúcej olejovomaslovej „emulzii“, najprv kožou nadol a potom ešte 3-4 minúty
  9. aj kožou hore; ak sa pomocou kuchyňských klieští dá ľahko oddeliť od mäsa, piekli sme tak akurát. Stiahnutou kožou som si potvrdzoval priateľstvo s Baghírom, ako noc čiernym kocúrom od susedovcov. … Ale ak ju niekto z Vás „ľúbi“, tak dobrú chuť!
  10. … a ešte pohľad na servírovaný komplet s rukolou (arugula), tatárskou omáčkou a „brokmi“ halúzok petržlenovej vňate.