Čokoládové guľky

Čokoládové guľky s rumovou plnkou na pistáciách

Autor receptu: redakcia

Pokrm bohov... Veď aj v mnohých prieskumoch o túžbach čokoláda absolútne vedie. Ale súhlasia s nimi aj cukrári a kuchári; veď tento „svetový fenomén" umiestnili na veľmi vysoký piedestál. Nielen preto, že chutí, ale dá sa s ňou aj dobre hrať, vymýšľať pre ňu stále nové príchute a podoby. A všetky do jednej pohladia jazýček, žalúdok aj dušu...

40 minút
príprava

Suroviny

Postup

  1. Najprv dáme 330 g čokolády rozpustiť do mikrovlnnej rúry alebo vodného kúpeľa. Rozpustenú stiahneme a postupne pridávame 170 g zostávajúcej čokolády a miešame, kým sa úplne nerozpustí. Takto pripravenú čokoládu nalejeme do silikónových formičiek v tvare pologúľ. Zahladíme a prebytočnú čokoládu vylejeme do misky. Dáme stuhnúť do chladničky.
  2. Krém: Žĺtky a med vyšľaháme. Smotanu a mlieko necháme zovrieť, zmiešame s medom a so žĺtkami a zohrejeme na teplotu 82 °C. Zmes precedíme cez jemné sitko, pridáme rum, posekané lieskovce a necháme vychladiť.
  3. Formičky so stuhnutou čokoládou vyberieme, naplníme pripraveným studeným krémom a dáme zamraziť do mrazničky. Vymrazené a naplnené pologule potom spolu spájame, čím vzniknú gule, a znova dáme do mrazničky. Podávame na skaramelizovanej pistáciovej mrvenici. Túto pripravíme tak, že z cukru spravíme karamel, pridáme posekané pistácie, vylejeme na plech a necháme stuhnúť. Potom rozmixujeme na mrvenicu.