Žemle

Chrumkavé žemle (fotorecept)

Autor receptu: eldina

Po nedeli chýba doma len pečivo, tak prečo si ho neupiecť? Chutné žemle z kysnutého cesta, ktoré nemusí kysnúť - na povrchu potreté smotanou a kukuričnou múkou.

9
porcií
10 minút
príprava
30 minút
na 180 °C

Suroviny

Postup

  1. Potrebujeme:
  2. Na začiatok upozorním, že múka je cca... Nevážim prísady, ale z toho, koľko mi ostalo nakoniec som usúdila, že som minula dokopy asi 700-800 g múky.
  3. Ohriať mlieko a vodu, pridať kvasnice ( môžu byť aj sušené, kto má ako rád), pridať cukor a soľ... Všetko dobre premiešať, aby sa spojili prísady... Kvások netreba nechať narásť. (Pre začiatočníkov - mlieko na vytvorenie kvásku by malo byť vlažné, nie horúce, inak by sme kvasnice "zabili")
  4. Preosiať asi 3/4 múky, pridať olej, vajce, kvások a ešte p.p. posoliť. Zamiesiť cesto. Je vláčne, takže ešte pridávať múku podľa toho, aby sa dalo s cestom pracovať - t.j. vytvárať z neho žemličky.
  5. Trúbu predhriať na 200 °C, na dno trúby dať hlbší plech s trochou vody ( nie len na dno, ale aby bolo dosť počas celého pečenia... kysnuté pečivo je chutnejšie, ak je v trúbe vlhko). Na plech dať papier na pečenie, z cesta vytvarovať žemle podľa toho, akej veľkosti ich chceme. Pozor, počas pečenia ešte narastú!
  6. Zmiešať kyslú smotanu s kukuričnou múkou (môže byť samozrejme aj biely jogurt), kôpky smotany dať na žemličky.
  7. "Pierkom" rozotrieť po žemliach a dať piecť.
  8. Najprv na 200 °C cca 8-10 min (rúra už je medzitým predhriata)... potom dopekať na 180 °C ešte asi 20 minút. Prípadne o nejakú minútu dlhšie, závisí aj od vašej trúby... treba potom už len sledovať. Moje boli dokopy za 30 minút.
  9. Mne vyšlo 9 žemlí, cesto sa dá použiť aj na bochník chleba.