Chlieb, ktorý sa vždy podarí

Autor receptu: buchtabuchta

Chlieb si sama pečiem asi 10 rokov. Vyskúšala som niekoľko receptov, nakoniec ako favorit vyšiel tento, ktorý sa mi zatiaľ vždy podaril. Pečiem zásadne vo forme, takže sa nemusím starať, či mi chlieb bude držať tvar - bude. Recept sa možno zdá zložitý, ale najviac zaberajú rady a triky, oplatí sa prečítať a dodržať. Fotky nie sú, nedajú sa mi stiahnuť z fotoaparátu do počítača, asi mám zlý kábel.

10
porcií
20 minút
príprava
50 minút
na 210 °C

Suroviny

Postup

  1. Odvážim si múku, preosejem do veľkej misy. Oplatí sa preosiať, chlieb je kyprejší. Pridám sáčok droždia, Sauerteig, alebo sušený kvások, rascu, soľ, ak chcem tak za hrsť semienok. Dobre spolu premiešam.
  2. Prilejem vlažnú vodu a vypracujem hnetacími hákmi tuhšie cesto. Čím viac ražnej a celozrnných múk, tým viac vody treba, preto to rozpätie 400 - 500 ml.
  3. Keď je cesto hladké a nelepí sa na steny misky - mne to trvá cca 5-8 minút, urobím bochníček, posypem múkou, prikryjem utierkou a nechám kysnúť v kuchyni 1 hodinu. Ak je menej ražnej múky, vykysne rýchlejšie, stačí cca 45 minút.
  4. Vyložím si bochníkovú formu papierom na pečenie. Po hodine kysnutia cesto prepracujem, ak sa mi zdá málo slané, prisolím. Už som párkrát presolila, preto solím na dvakrát. Mokrými rukami vyformujem valec zhruba v rozmere formy. Vložím do formy, prípadné nerovnosti mokrou rukou uhladím. V strede urobím tupým nožom ryhu. Ak mi cesto pokrčí papier, povyťahujem ho, celá forma musí byť prekrytá papierom.
  5. Nechám kysnúť ďalších 20-30 minút, medzitým si dám vyhriať rúru na 210°C. Rošt dám na poslednú priečku, a do rúry dám plechový hrnček s vodou.
  6. Pečiem v rúre na 210°C 20 minút. Po 20 minútach znížim teplotu na 180°C. Ak sa mi zdá povrch chleba tmavý, prikryjem ho alobalom. Pečiem znova 20 minút. Odkryjem alobal, a nechám ešte pri tejto teplote dopekať cca 10- 20 minút- podľa veľkosti formy a použitej múky. Pred koncom času pečenia potriem chlieb znova slanou vodou, aby dostal lesklú kôrku. Vyberiem opatrne chlieb z formy, poklopem zospodu. Ak je ešte bledý a mäkký, nechám ho len v papieri dopiecť. Upečený vyberiem, odstránim papier, a vyložím na mriežku a nechám vychladnúť.
  7. Tipy a triky: Sauerteig dostať kúpiť v DM drogérii, práškový kvások v každom obchode so zdravými alebo biopotravinami. Ražnú chlebovú múku, aj špaldovú dostať kúpiť v Bille, občas v Kauflande alebo Tescu. Špaldovú múku je možné nahradiť hladkou, chlebovou, celozrnnou pšeničnou.....časť ražnej zas celozrnnou. Čím menší podiel ražnej múky, tým menej treba sušeného kvásku. Čím menší podiel ražnej múky, tým je chlieb rýchlejšie vykysnutý,aj upečený, treba s tým počítať a nenechať ho kysnúť hodinu. Vždy musí byť cca tretina inej múky, ako ražnej. Soľ dávam radšej na dvakrát, nie je lyžička ako lyžička.
  8. Pečiem vždy v hranatej chlebíčkovej - bochníkovej forme, takže nemusím cesto presne utrafiť, neroztečie sa. Formu treba vyložiť papierom na pečenie dôkladne, nenechať ani miesto voľné, cesto sa prilepí a pri pokuse o vyklopenie sa môže chlieb roztrhnúť. Ak sa to stane, nevyklápať, ostrým nožom odrezať. Akúkoľvek formu, môžu vám prisahať, že je nepriľnavá, chlebové cesto sa prilepí na všetko. Používam tzv. formu bochníkovú, rozmer 26x11, ak pečiem z ľahšej múky, ak viac z celozrnnej, lepšia je väčšia, 31 x 11.