Cheesecake (fotorecept)

Autor receptu: spydigy

Pravý cheesecake sa robí so syru philadelphia. No nie každý si ho môže dovoliť, lebo je malý, drahý a na tento recept by ho treba veľa.... Nie som žiadna fotografka.. ale dúfam, že to máte pekne vysvetlené :)

20 minút
príprava
70 minút
na 160 °C

Postup

 1. Všetko by malo mať izbovú teplotu.
 2. Sušienky si rozdrvíme úplne ako na strúhanku. (sušienky Hobbits sú nato najlepšie, robila som to aj z BEBE ale tie boli moc sladké a zle mi držali pokope)
 3. Keď máme sušienky rozdrvené, roztopíme si maslo a pridáme ho k sušienkam. Poriadne premiešame.
 4. Tortovú formu s priemerom 26 cm si vyložíme s papierom na pečenie.
 5. Na dno formy dáme zmes sušienok a rukou utľapkáme a trošku zmesi dáme aj na okraje ono to potom pekne vyzerá, keď sa to podáva na tanieri. Formu dávam na plech lebo môže sa stať že masielko ešte pusti... a lepšie sa to čisti z plechu ako zo spodku trúby :) Sušienkový korpus dám zapiecť do trúby na 10min 180°C Potom ho necháme vychladnúť
 6. Mascarpone a tvaroch trošku premiešame. Potom pridám kyslú smotanu. a premiešam zas. ( Po každej pridanej veci treba zmes premiešať ručne z bokov )
 7. Po lyžičkách pridávame práškový cukor a stále miešame
 8. Potom postupne a pomaly pridávame vajcia. ( pridám vajce počkám kým sa mi pekne premieša pridám druhé atd... )
 9. Pridám vanilkovú esenciu. Ak ju nemáte tak môžete kľudne použiť 2 vanilkové cukry .
 10. Nakoniec pridám nastruhanú citrónovou koru. Na takého veci používam BIO citróny ... (len či sú naozaj bio hh :) ) Používajte čerstvý citrón.. sušený nedá tomu takú krásnu arómu a chuť
 11. Okraje formy si vytriem maslom. Potom sa to tak pekne oddeľuje keď sa to pečie.
 12. Po všetkom nám vznikne takáto super krémová hmota.
 13. Tu potom vylejeme na vychladenú sušienkovú zmes. A necháme ju trošku odpočinúť cca 5min.
 14. Pečieme na vodnom kúpeli 160-170 °C cca 60min (riaďte sa svojou rúrou moja pečie úplne zle..musím v nej nechávať dlhšie veci piecť)
 15. Ak takto napuchne je to dobre znamenie, že zachviľu už bude. V tedy vtiahnem vodný kúpeľ a nechám to ešte tak 5-10min piecť. Skúste počas pečenia ju aj otáčať.
 16. Potom to napuchne ešte viac.. (môže aj nemusí, keď nenapuchne nič sa nedeje) Keď to je hotové zistíme to tak, že buď lyžičkou poklepeme o bok formy, alebo normálne zatrasieme plechom a ten stred by sa mal trošku triasť ako huspenina alebo ako želé.
 17. potom trúbu vypneme a asi tak cca 5-10cm otvoríme dvierka na trúbe a necháme to tak vychladnúť cca 1-2 hod.
 18. Keď to vychladne tak ako vidíte na obrázku tak to pekne spľasklo. A tie boky by mali byť trošku také nahnedlé. ( Moje sú asi až moc lebo mám " úžasnú " rúru) . Potom to preložíme do chladničky .. Najlepšie od večera do rána.
 19. My ho máme radi s topingom, ale nemusíte si ho dávať. Dobrú chuť! :)