Bulharský jogurt

Autor receptu: boise

Vždy som túžila po domácom chlebe, domácej zelenine, domácom ovocí. Keď sa mi narodili deti, zatúžila som aj po domácom jogurte. Ale nikdy som netúžila po jogurtovači. A tak slovo dalo google a google dal odpoveď...

10 minút
príprava
432 minút
tepelná úprava

Suroviny

Postup

  1. Vyzerá to celkom jednoducho, však? Ale je to hotová alchýmia. V prvom rade si zoženieme mlieko. Pokiaľ možno čerstvé. A tak podojíme nejakú kravu (štvornohú). Pokiaľ nemáme po ruke kravu, je vhodné podojiť najbližsí mliekomat tak ako to robím ja, keďže v Bratislave je kráv poredšie. Rozhodne nie je vhodné dojiť krabice a iné supermarketové obaly.
  2. Jogurtové kultúry nemusíte držať v chladničke. Ak ste tak už spravili, tak ich vyberte a nechajte postáť pri izbovej teplote aspoň 20 minút. Prevarte 2 litre mlieka. Nechajte ho variť cca 3-5 minút, podľa toho ako veľmi sa ponáhľate, prípadne podľa toho, ako veľmi vám reve pri nohách dieťa (už som to vypla aj po minúte a podaril sa!).
  3. Ochlaďte mlieko na cca 45 stupňov. Ha! Že čo je to 45 stupňov? Mám to odskúšané za vás, nemusíte bežať po teplomer. Ak udržíte ruku na stene nádoby bez toho aby ste sa popálili, je to ok.
  4. Ak ste sa popálili, dajte popálenú ruku pod studenú vodu a druhou po chvíli pokračujte bodom 3. ;)
  5. Keď je teplota ok, vysypte obsah sáčku a dobre premiešajte. Vylejte do prichystaných pohárikov (odporúčam rovnakého typu, mne sa osvedčili tie krivé z lidlového lekváru) a postavte na teplé miesto na cca 16-18 hodín. Tu ani nie je dôležité to, ako teplo na tom mieste bude, ale aby bola teplota konštantná. Ja to vždy zabalím do deky, a šupnem do takej tej prenosnej chladničky, ale stačí aj len zadekovať. Po cca 12 hodinách nazrite, ako sa tomu darí. Kľudne to otvorte a jemne pohýbte pohárom, aby ste videli, či to sadá. Ak nie, vráťte to späť a čakajte. Niekedy to trvá dlhšie, niekedy kratšie, ale raz sadnúť musí. V prípade, že sa vám začne oddelovať od srvátky, už je neskoro, treba s ním okamžite do chladničky. Nie je to chyba, ale z jogurtu veľa neostane. Najlepšie je vychytiť moment, kedy jogurt sadol, ale ešte sa neoddeľuje. Vtedy hneď s ním do chladničky. Keď sa oddelí nevadí, môžte to buď premiešať a vypiť ako jogurtové mlieko, alebo jemne lyžičkou odobrať hustý jogurt. Nezabudnite dochutiť dobrým lekvárom ;)
  6. Ešte doplnenie: jogurt je možné ďalej pripravovať aj z už hotového jogurtu. Čiže nemusíte zarábať nové kultúry. Odporúčam ale maximálne 2-3x, pretože potom už jogurt neobsahuje toľko probiotických kultúr. Jogurt spravíte aj viac ako 3x, žiaľ už to bude "len" jogurt.