Bravčové stehno s paradajkami

Bravčové stehno s paradajkami (z tlakového hrnca)

Autor receptu: janikbj

Bravčové stehno s paradajkami z tlakového hrnca.

5
porcií
15 minút
príprava
30 minút
tepelná úprava

Postup

  1. Na oleji alebo masti si speníme na drobno nakrájanú cibuľu (polovica menšej stačí), pridáme na malé kocky nakrájané bravčové stehno. Opekáme, kým mäso nie je biele, pridáme trochu mletej červenej papriky, čierneho korenia, premiešame. Pridáme na malé kúsky nakrájaný zeler (ja som dala možno 1,5 cm plátok z malej buľvy), môžete aj rovnaký kúsok nadrobno nakrájanej mrkvy). Pridáme tak 2/3 konzervy sekaných paradajok - hlavne kúsky paradajok, šťavu dolejeme neskôr - (počas sezóny určite použijeme čerstvé paradajky), 3 guličky nového korenia, na 2x medzi prsty sušeného rozmarínu, podobne trochu sušenej citrónovej kôry (príp. čerstvú kôru z chemicky neošetreného citróna), osolíme. Mäso medzitým začne púšťať šťavu + šťava z paradajok stačí, netreba podlievať.
  2. Pri varení v tlakovom hrnci podlievam len po trošku alebo vôbec, max. po hladinu mäsa (úplne stačí do polovice). Hrniec zavrieme a na silnom ohni necháme natlakovať. Po natlakovaní si stopneme 13 - 15 min. a varíme na najmenšom ohni. Po danom čase oheň vypneme a mäso necháme dôjsť, kým sa hrniec sám neodtlakuje (cca 5 - 10 min.). Hrniec otvoríme a keď je mäso náhodou stále tvrdé, natlakujeme ho ešte na 5 min. a následne necháme dôjsť.
  3. Do uvareného mäsa pridáme zvyšok konzervy paradajok (príp. čistú vodu, podľa chuti) a necháme chvíľu variť s poodkrytou pokrievkou (už klasickou, netlakujeme), aby sa šťava zredukovala a sama zahustila. Podľa potreby ešte dochutíme, ak sa zdá omáčky príliš kyslá, trošku hnedého cukru pomôže. Kto má rád husté omáčky, môže dohustiť 1PL hladkej múky rozhabarkovanej v studenej vode, ale nie je to potrebné. Ja som pre zjemnenie paradajkovej chuti pridala asi 0,5 dl plnotučného mlieka - nemusí byť.
  4. Podávame s cestovinou, napr. penne a strúhaným syrom - ideálne typu parmezán - alebo s čím komu pasuje ;)