Bezlepkové pletenky

Bezlepkové pletenky s mandľovými lupienkami

Autor receptu: novalim

Kto má rád sladké raňajky, určite mu dobre padne recept na bezlepkové pletenky s mandľovými lupienkami.* Čerstvé domáce pečivo chutí najlepšie a preto máme pre vás tento výborný recept, na ktorom si u vás doma určite dobre pochutíte.

5 ks
porcií
150 minút
príprava
20-30 minút
na 180 °C

Suroviny

Postup

  1. Vo veľkej mise spolu vymiešame vajcia, vodu, roztopené maslo, sušené droždie, soľ a med. Postupne pridávame do zmesi preosiatu múku a vypracujeme hladké vláčne cesto. Môže sa trochu lepiť a malo by byť polotuhej konzistencie. Zvrchu ho pomúčime, prikryjeme čistou utierkou alebo fóliou a necháme kysnúť na teplom mieste 90-120 minút.
  2. Po vykysnutí cesto vyklopíme na pomúčenú pracovnú dosku a ručne ešte dôkladne premiesime. Rozdelíme ho na päť rovnakých častí. Každú časť potom na tri rovnaké diely, z ktorých ušúľame valčeky dlhé asi 15 cm. Každé tri šulčeky potom spolu zlepíme a zapletieme do klasického vrkoča. Na konci opäť spojíme dohromady.
  3. Takto pripravené pletenky na plechu vystlanom papierom na pečenie prikryjeme a necháme ešte podkysnúť 20 minút. Pred pečením potrieme rozšľahaným vajíčkom a posypeme mandľovými lupienkami. Pečieme vo vopred vyhriatej rúre na 180 °C približne 25-30 minút. Počas pečenia aspoň dvakrát zvrchu pokropíme vodou. Upečené pletenky necháme vychladnúť. Konzumujeme čerstvé alebo po vychladnutí ihneď zamrazíme. Podávame s ovocným lekvárom.