Ovocné guľky

Bezlepkové krupicové guľky s ovocím (fotorecept)

Autor receptu: novalim

V rámci našej výzvy RECEPT NA ŽELANIE ste si vyžiadali recept na bezlepkové krupicové guľky s ovocím.* Toto obľúbené letné jedlo sa istotne pripravuje v každej slovenskej domácnosti aspoň raz za sezónu. Jahodové, slivkové, marhuľové… bezlepkové guľky od výmyslu sveta. Hotové za menej ako pol hodinu.

12 ks
porcií
30 minút
príprava
5-10 minút
tepelná úprava

Suroviny

Postup

  1. Na cesto si v mise zmiešame bezlepkovú krupicu Novalim, cukor, tvaroh a vajcia.
  2. Vypracujeme hladké lepivé cesto.
  3. Potom odoberáme po kúskoch z cesta, do ktorého vložíme celú jahodu a zabalíme do guľky. Ak sa nám cesto príliš lepí, prisypeme ešte trochu krupice.
  4. Týmto spôsobom pripravíme guľky z celého cesta.
  5. Počas prípravy guliek dáme do veľkého hrnca zovrieť vodu s troškou soli. Hotové guľky varíme vo vriacej jemne osolenej vode asi 5 minút, až kým vyplávajú na povrch. Pomocou dierkovanej varechy ich vyberieme z vody, krátko necháme odkvapkať a potom ich kladieme na plech zľahka potretý olejom. Uvarené bezlepkové krupicové guľky prelejeme roztopeným maslom.
  6. Jahodovú omáčku pripravíme z očistených a na polovice nakrájaných jahôd, ktoré krátko povaríme s cukrom a citrónovou šťavou.
  7. Krupicové guľky podávame ozdobené drobným ovocím a lístkami mäty. Servírujeme ich ako hlavné sladké jedlo alebo ako chutný ovocný dezert. Krupicové guľky môžeme po uvarení aj zmraziť a vybrať z mrazničky neskôr, keď sa nám nebude chcieť variť.