Zemiakové pagáče pečené vcelku (fotorecept)

Autor receptu: pusta

Moja drahá babička zvykla piecť takéto zemiakové pagáče v celku na plechu, sú veľmi jednoduché, nenáročné na prípravu a veľmi chutné, obyčajne ich podávala k sýtym polievkam na kyslo, ale mali sme ich radi aj samostatne v zime s horúcim čajom a v lete len tak samé o sebe.

1 dávka pre 4 osoby
porcia
20 minút
príprava
20 minút
na 200 °C

Postup

  1. Zemiaky som uvarila v šupke a ešte horúce som ich očistila,...
  2. ...za tepla som ich prelisovala do misy, pridala som soľ...
  3. prášok do pečiva, ked trocha vychladli zemiaky...
  4. ...pridala som čerstvo mleté čierne korenie, kyslú smotanu,...
  5. ...domácu bravčovú masť, nie, vajce som nezabudla, do tohoto cesta sa vajce nedáva,...
  6. ...pridala som len časť múky, treba múku pridávať po troškách, nie naraz, aby zemiakové cesto nebolo príliš tuhé, múky sa pridá toľko, koľko zemiaky prijmú, záleží od toho, aké múčnaté zemiaky sú a začala som spracovávať všetky suroviny spolu dôkladne rukami za spolu dôkladne rukami za postup...
  7. ...kým sa všetko nespojilo v rovnomerné polomäkké cesto, údaj múky v surovinách je len približný, možno budete potrebovať o niečo menej, možno o niečo viac, v závislosti od múčnatosti vašich zemiakov. Ak by ste to s múkou predsa len prehnali, potom pridajte trocha kyslej smotany, kým nedosiahnete želanú konzistenciu cesta.
  8. Cesto som hned preniesla na teflonovú foliu, lebo zemiakové cesto státím redne, môžete použiť na plech aj pečiaci papier, v týchto oboch prípadoch nemusíte vymastiť plech, pokiaľ ich nepoužijete, potom je nutné priamo plech výdatne vymazať masťou.
  9. Cesto som rozvaľkala na veľkosť plechu a na hrúbku cca 1 cm, ostrým nožom som vytvorila rovnobežnými rezmi nakríž o hĺbke asi 0,5 mm mriežku na povrchu, cesto sa nepotiera ničím, ani mliekom, ani vajcom.
  10. Na vrch pagáčov som dala kúsky tuhej domácej masti.
  11. Piekla som v rúre vyhriatej na 200 stupňov C, na funkcii horný a dolný ohrev s ventilátorom do peknej zlato-červenej farby, u mňa to bolo 20 minút.
  12. Ešte teplé pagáče som pokrájala na štvorce a podávala som ku kyslej fazuľovej polievke, v zime ako stvorená obedová kombinácia.
  13. Pohľad zblízka: Tieto pagáče pečené v celku sú starodávnym jednoduchým sedliackym jedlom, ktoré zasýti a zahreje, sú výborné ku kyslým sýtym polievkam miesto chlebíka, ako napr. k fazulici, kapustnici, šošovicovej, gulášovej, držkovej...inej, sú vynikajúce ako samostatné jedlo na večeru s čajom a výborne chutia za tepla i za studena samostatne, sú dôkazom toho, že zemiaky možno urobiť a tisíc chutných spôsobov, príprava týchto pagáčov je jednoduchá a rýchla, sú mäkké a vláčne aj na druhý deň. Moja babička ich piekla aj zo štyri plechy naraz a my sme sa ich nevedeli dojesť, smelo vyskúšajte, určite nebudete ľutovať, to vám garantujem. Dobrú chuť vám prajem :-)