Ako som prišiel na to, že slepačia polievka lieči

zemo - fotkazemo, 5. novembra 2009
Pozrel som sa z okna a veru nečudo, že sa mi kýchlo. Jesenné nadchoidné počasie ako vyšité. Aspoň teraz u nás v pupku Slovenska - Bratislave. Rozhodol som sa nie bežne, ale cez varechu, odohnať od nosa a krku a priedušiek prichádzajúcu chorobu. (Pro Búh, dúfam, že nie ukrajinskú chrípku...)

Slepačia polievka je najlepšia. Ale pozor, musíte ju variť tak ako po stáročia starostlivé židovské maminy, ktoré ňou liečili celú rodinu. Ich skúsenosť pred pár rokmi potvrdil tím amerických vedcov.

Fešáci z univerzity v Nebraske prišli na to, že polievka nazývaná židovský penicilín má protizápalové účinky. Nobelovku za to síce nezískali, ale potvrdili staré známe - nič nové sa už asi nedá objaviť. Skupina pod vedením profesora Stephena Rennarda testovala domácu slepačiu polievku. Tú pripravila jeho žena podľa receptu dedeného po generácie z matky na dcéru. Okrem slepačieho vývaru a zvláštnych knedličiek obsahovala židovská polievka: cibuľu, zemiaky, mrkvu, petržlen, zelerovú vňať, paštrnák a kvaku (čiernu redkvičku). VŠETKO BEZ SOLI!

Najprv som polievku považoval tiež za zázrak. Všetku tajuplnú liečivú moc som vkladal do neznámych knedličiek. Po ďalšom prečítaní si ingrediencií na polievku ma osvietilo. V hrnci sú spojené recepty aj našich starých materí proti prechladnutiu.

Cibuľový čaj bežne používame, keď nás dusí kašeľ. Petržlenovú vňať na maslový chlieb nám dávali babky tiež, keď sme boli prechladnutí. Kvaka má dávno známe proti zápalové schopnosti. A dobrá slepačia polievka nie je zlá a nič nepokazí. No musí byť eňo-ňuňo, aby chorých liečila a zdraví sa ňou s chuťou prejedali.

Mám však jedinú dilemu. Prečo polievka nesmie byť slaná, aby liečila? Veď slanou vodou sa kloktá, keď máme zapálené hrdlo! Poraďte niekto neborákovi.

@zareaguj


Diskusia k článku

jarco
Nie som dochtor, ale mám pocit, že slaná nemá byť kvôli udržaniu vody v organizme, čo je nachladnutého človeka veľmi dôležité.
zemo
Kde si ešte, už aj utekaj po dochtorský diplom. Dostaneš ho rovno na ruku. Trenčín alebo Plzeň, môžeš si vybrať, lebo si lepší ako Sova s Hausom dohromady. Preto naše staré mamy nesolili lipový čaj! Kuwa, že mi to nedošlo:::))) A vážen - asi to bude v tom. Pekný víkend.
nyja
Veď práve že soľ zadržiava vodu v organizme. To nemá logiku s tou soľou. Neverím, že polievka stráca ten slávny účinok len preto, že je osolená. Cibuľa i petržlenová vňať sa dávajú tiež do hovädzej a aj iných polievok. Skôr bude pravda v tom, že takáto polievka je ľahšie stráviteľná a nezaťažuje chorý organizmus. Pritom dodáva energiu, zahreje, ľahšie sa hltá (hlavne pri angíne) ako iné. Ale zázrak to nie je.
sandratamer
Ja si myslím, že soliť sa má až na tanieri, nie pri varení. Zajtra si ten zázrak uvarím, potrebujem doraziť tú chorobu, čo sa jej tak pomaly zbavujem. Držte palce :-)
dusanhlavaty
Ano soľ zadržiava vodu v tele. A kedže chorý človek musí všetko zlé z organizmu čím skôr vylúčiť, nemal by veľa soliť. Teda v skratke: veľa piť a často navštevovať WC. Skoré uzdravenie všetkým.
zemo
Deti moje, kam sme sa to dostali. Ja som vám ponúkal recept na vyliečenie, nie na vylučovanie:( Vy ste si naozaj nevšimli jedinú, a závažnú vetu: Fešáci z univerzity v Nebraske prišli na to, že polievka nazývaná židovský penicilín má protizápalové účinky. O tom to bolo celé, to bola rada pre vás.
Nie, či potiť soľ alebo inak ju vylučovať. Idem tu polivevku navariť. Neviete, kde dostanem kvaku???



 



TOPlist