Zochova chata - legenda žije ďalej

Ján M. Bahna, 29. novembra 2011 o 14:55

Dobré víno ide ruka v ruke s architektúrou. Najlepšie to vidno v Modre a jej okolí. Slávna Zochova chata, ktorá vždy lákala modranským vínom, je vynovená a rozšírená. Legenda ožila a oživila malokarpatskú krajinu. Dobrý dôvod ochutnať vína v priestore, ktorého duch po desaťročia priťahoval ľudí z Bratislavy, Prahy, ale aj Viedne. Na Zochovej chate sa uskutoční aj slávnostné otvorenie Dní otvorených pivníc.Krajiny, kde sa rodí hrozno, patria medzi najkrajšie a najpríťažlivejšie. Sú väčšinou zvlnené, dynamické, často lemujú údolia riek. Poskytujú panoramatické nadhľady a vizuálne i myslové zážitky s grafickými kresbami vinohradníckych kultúr rozprestretých po svahoch, ktorých farebnosť a nálada sa menia v ročných obdobiach.

Vinohradnícke mestá so zachovanou tradičnou architektúrou sa väčšinou nachádzajú mimo priemyselných zón blízko harmonického prírodného prostredia s čistým vzduchom. Takýmto fenoménom sú pre západné Slovensko Malé Karpaty so svojím tradičným vinohradníckym centrom Modrou.

Aj Modre sa dlho darilo zachovávať si tradičnú krajinu obkolesenú vinohradmi s harmonickým obrazom mesta. Vyhýbala sa prehnanej industrializácii a dokonca neprijala ani železnicu. Prišiel však socializmus a znárodnenie. Zjednotené vinice stratili čaro a mierku. Mestskú siluetu zničili panelové domy ako „výdobytky modernej architektúry“. Pôvodná vinohradnícka zástavba v meste bola postupne asanovaná a nahradzovaná bezduchými modernými škatuľami.

Výletné centrum monarchie

Modra mala ešte jednu špecifickú lokalitu, ktorá obohacovala od konca devätnásteho storočia život jej mešťanov. Bola to oblasť Harmónie a Piesku v Malých Karpatoch. V Pánskom dome na Piesku bolo v roku 1881 založené vzdelávacím spolkom modranských Slovákov tzv. Kasíno.

V roku 1888 sa v Harmónii začala stavať prvá vila s charakteristickým názvom Harmónia. Názov vyjadroval snahu o vytvorenie harmonického a zdravého prostredia. Od roku 1889 sa tu čapovalo víno a pivo. Prekvitali výletné reštaurácie s tancom a športovými aktivitami. Harmónia zažívala veľký rozmach a bolo postupne nutné budovať ďalšiu infraštruktúru.

Modranskí mešťania, hostia z Bratislavy, Viedne a Budapešti tu trávili letné mesiace. „Luftári“ využívali čerstvý vzduch na prechádzky, boli tu vybudované kúpele, tenisové kurty, klzisko, lyžiarske mostíky. Harmónia sa stala významným turistickým centrom bývalého Horného Uhorska. Koncom storočia sa stalo životnou potrebou i bontónom bohatých vrstiev vypadnúť na leto do zdravých vzdušných a termálnych kúpeľov. V Uhorsku vznikla postupne podnikateľská vrstva, ktorá si mohla dovoliť prenajímať pre rodinu letné byty. Do roku 1918 navštevovali Harmóniu aj rakúski klienti.

Mestá boli v tom čase zašpinené dymom z kúrenia pevným palivom a životné prostredie sa zhoršovalo aj rozširovaním priemyslu. Atraktívne boli pobyty v Tatrách, Piešťanoch i v menších kúpeľných mestách. Harmónia sa stala svojou polohou i klímou a horským prostredím blízko Bratislavy i Viedne ideálnym miestom na letovanie a zdravotné rekondičné pobyty. Okrem kvality prostredia ponúkala aj dobrú kuchyňu a slávne modranské víno, ktoré sa rodilo na neďalekých svahoch.

Práve komplexnosť prírodného prostredia, kultúry, relaxu a zábavy s vybranou gastronómiou robila z Modry a Harmónie pred prvou svetovou vojnou obľúbené rezidenčné miesto. Počas víkendov dosahoval počet hostí aj niekoľko tisíc a v lete sa tu rekreovalo do sto rodín. Po prvej svetovej vojne nastal krátkodobý útlm. Odišli Rakúšania i Maďari, ale pribudli českí turisti i podnikatelia. Modranské víno sa predávalo v Prahe. Pán profesor Štetka tu mal vináreň.

Letovisko pre dobových prominentov

Popri Harmónii sa stavalo i na Piesku. V roku 1889 tu mesto postavilo poschodovú letnú ubytovňu. Aj tu v Pánskom dome bol výčap vína a piva. Najvýznamnejšou stavbou na Piesku bola Zochova chata, ktorú inicioval klub československých turistov v Bratislave. Chata bola otvorená 30. apríla 1933 a pomenovaná na počesť evanjelického biskupa a župana Samuela Zocha - Zochova chata.

Otvorenie chaty bolo veľkou spoločenskou udalosťou. Harmónia sa po druhej svetovej vojne postupne menila na obytný satelit Modry. V podmienkach ľudovodemokratického zriadenia nemala koncepcia letoviska budúcnosť. V šesťdesiatych rokoch sa tu rozvinula forma podnikovej rekreácie. Rekreovali sa tu zamestnanci socialistických podnikov. Zochova chata patrila najprv podniku RaJ a potom Interhotelom.

Aj v tých rokoch mala výnimočnú povesť. Jej riaditeľ, prezývaný Karpatský vlk, si tu udržal atraktívnu politickú i zahraničnú klientelu. Bolo to miesto, kde bolo možné dostať vtedy vychytené sudové vína. Kultúra konzumácie a výroby vína budovaná za prvej československej republiky sa vytratila. Staré vinohradnícke rodiny prežívali vo svojich tradičných pivniciach bez inovovania technológií i nových výsadieb. Prominenti sa dostávali k lepším družstevným sudovým vínam.

Obyčajní ľudia boli odkázaní na konzumáciu niekoľkých jednoduchých vín, zmesiek. Pestovali sa hlavne sorty, ktoré veľa rodili, a z nich sa produkovali priemerné vína. Za svetovým vývojom sme stratili pol storočia.

Svet vína sa sofistikuje

Stará Zochova chata nemohla celkom prirodzene vyhovovať klientele v nových spoločenských podmienkach. Potrebovala rekonštrukciu. Všetci sa obávali, že stratí svoj charakter. Nový Hotel Zochova chata dokázal do svojho komplexu citlivo integrovať pôvodnú chatu. Takže legenda žije ďalej. Podstatne sa rozšírila kapacita i šírka ponuky.

Bude závisieť od schopností manažmentu, či dokáže aj v novej chate či hoteli vytvoriť gastronomické a vinárske centrum. Modranské víno by to potrebovalo. Má veľkú konkurenciu v neďalekom Elescu. Vzorom takýchto centier je rakúske Loisium v Langenlois, ktoré má pokračovania v Alsasku a na jar budúceho roka sa otvorí tretie Loisium v štajerskom Ehrenhausene. V týchto objektoch je ponuka komplexného zážitku sofistikovane domyslená. Nový Hotel Zochova chata by mohol tvoriť základ pre vznik takéhoto vinárskeho, gastronomického, pobytového, relaxačného i športového centra.

Máte radi víno? Nájdite ho na novom webe vino.pravda.sk

Komentáre k článku:

Pridaj komentár
Táto funkcia je len pre prihlásených!

Pre pokračovanie sa prihláste svojou Varechovou prezývkou a svojim heslom:


alebo môžeš použiť:

Prihlásenie cez Facebook

Registrácia

Registrácia a používanie webu Varecha.sk je zadarmo.
Podmienky používania a ochrana osobných údajov


TOPlist