Osudové stretnutie s Kristovým mokom

Jozef Sedlák, Pravda, 21. decembra 2017 o 06:00

Kde sa začína a kde sa končí svet vína? Žeby sa začínal v biblickej Palestíne a končil v podhorí Ánd? Ani jedno, ani druhé, vína tohto sveta človek poľahky objaví na jednom mieste aj v Bratislave.

Ivan Lacko
Podnikateľ Ivan Lacko radí spoznávať svet cez vína.
Autor: ,

Môže za to obchod s vínom, ktorý od jeho zrodu poľahky prekonával hranice. Nielen preto, že víno bolo od nepamäti skvelým platidlom. Víno zbližovalo národy, učilo ich novej kultúre – pestovaniu viniča a výrobe vína a, pravdaže, aj kultúre pitia. Každá generácia ľudstva s vínom objavovala novú podobu sveta – dávnominulú, súčasnú i tú, ktorá vyrastá z prítomnosti.

Tak vníma víno Bratislavčan Ivan Lacko. Je to neposedná duša, cestovateľ, muž s obchodným duchom. Biznis ho priviedol do Izraela, nie za vínom, ale stretnutiu s Kristovým mokom sa nevyhol. Ukázalo sa, že bolo osudové.

Víno ho tak očarilo, že domov si priviezol dve palety červeného kóšer vína. Tak sa pred desiatimi rokmi začalo Lackovo profesionálne svetobežníctvo za vínom, z ktorého má radosť nielen on, ale aj milovníci vína. Založil obchod, v ktorom ponúka unikátne vína z celej planéty – vína sveta.

Na začiatku boli posmešky a múdre rady. Ktože bude piť na Slovensku kóšer vína? Ak mieniš obchodovať s vínom, mal si sa vybrať do Francúzska. Dnes má Lacko v ponuke aj francúzske vína. Vypýtal si ich sám život, teda majitelia reštaurácií a postupne sa utvárajúca klientela, ktorá túžila piť vína, aké sa bežne na Slovensku neponúkali.

Lacko akoby popieral zabehané pravidlá. Keď sa pred časom ocitol na výstave vín v Bordeaux, bez rozpakov sa zastavil vo vinárstve Henri Bourgeois, ktoré vyrába jeden z najlepších sauvignonov sveta – Sauvignon Blanc – Silex. Prívlastok silex je odvolávkou na podložie so zvýšeným obsahom kremíka, ktoré pridáva vínu výrazné minerálne zložky. Sauvignon Silex sa vyznačuje intenzívnou vôňou a chuťou broskýň a egrešov. Výber tohto vína bol zásah do čierneho.

Ivan Lacko vraví, že biznis s vínom rozbiehal v čase, keď sa zdalo, že najlepšie vínne porcie sú už rozobraté. Lenže svet vína nestojí, mení sa a obchodník musí byť šikovný pozorovateľ a všímať si detaily, ktoré ľudia majú radi. Kto by napríklad neochutnal červené vína z najstaršieho argentínskeho vinárstva z Mendozy Escorihuella? V Chile objavil Lacko pre Slovákov vinárstvo Casa Silva s ponukou jedinečného Carmenere. Kto by povedal, že sa mu tu lepšie darí ako v jeho domovine v Medocu? Mimochodom, Casa Silva je najoceňovanejším čilským vinárstvom. Vďačí za to Chardonnay, Cabernetu Sauvignon či zriedkavému Petit Verdot.

Dnes má v ponuke 500 druhov vína. Keď ich človek ochutná, s dúškami vína sa prenesie do známych i menej známych kútov planéty. Mnohí ľudia spoznali niektoré z vín na potulkách svetom a chcú si pripomenúť zážitky z ciest. Lacko vraví, že sedem z desiatich jeho zákazníkov veľmi dobre vie, čo si chce kúpiť.

V
okolí Sancerre v povodí Loiry sa rodí jeden z najkrajších savignonov
sveta.
V okolí Sancerre v povodí Loiry sa rodí jeden z najkrajších savignonov sveta.
Autor: SHUTTERSTOCK

"Sú to ľudia, ktorí sa vyznajú vo víne, preto prichádzajú k nám a privádzajú k nám svojich priateľov,“ hovorí Ivan Lacko. "Mnohí o tom či onom víne už niečo počuli a chcú sa presvedčiť, či je naozaj také výnimočné. Klientela sa utešene rozrastá,“ dodáva Ivan Lacko. Jeho obchod s vínom postavili na nohy izraelské vína. Vlani ich predal 30-tisíc fliaš. Boli medzi nimi aj vína zo spoločnosti Yarden.

Víno dorába na Golanských výšinách, kde sa vinice šplhajú až do nadmorskej výšky 1 200 metrov. Vinič rastie vo vulkanickej pôde, kúpe sa v záplave slnka a Ivan Lacko dodáva, že aj v peniazoch. Yarden podobne ako Opus One či Opus California napríklad triedi bobule hrozna optickými lúčmi, ktoré bezchybne vyberú z triediaceho stola každú nezdravú bobuľu. Kóšer víno je isteže o dodržaní odvekých pravidiel garantujúcich posvätnú čistotu vína, ale v dnešnom podaní je kóšer víno aj o špičkovej technológii a stále rastúcom izraelskom vinárskom umení.

Ľudia prostredníctvom vína zdôrazňujú svoj spoločenský status. Cez víno sa možno stotožniť s obľúbeným hercom, so športovcom, s významnými ľuďmi. Ivan Lacko má v ponuke napríklad šampanské Armand de Brignac. Tridsaťlitrovú fľašu držal hokejista Zdeno Chára nad hlavou, keď vyhral Stanley cup. Sedmička týchto skvelých bubliniek vyjde na 780 eur. V živote sú situácie, keď ani našinec neľutuje vydať za víno mimoriadnu sumu. Nič ako vynikajúce víno nedokáže podčiarknuť výnimočnosť chvíle, po ktorej ľudia túžili a vydali na jej dosiahnutie obrovské úsilie.

Niekto by povedal, že Lacko je kozmopolita. To nie je pravda, je to patriot. Na policiach Sveta vína sa nájdu aj pravé malokarpatské vína. Poznať víno znamená porovnávať ho. Z tohto hľadiska je dobrý obchod s vínom veľkou a vzrušujúcou univerzitou. "Čo chceme od života? Pohodu a slobodu. Mne víno splnilo obe túžby a obohatilo ma o veľa priateľov,“ hovorí Ivan Lacko s dôvetkom: "Pravda, treba sa o to pričiniť.“

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Komentáre k článku:

Pridaj komentár
Táto funkcia je len pre prihlásených!

Pre pokračovanie sa prihláste svojou Varechovou prezývkou a svojim heslom:


alebo môžeš použiť:

Prihlásenie cez Facebook

Registrácia

Registrácia a používanie webu Varecha.sk je zadarmo.
Podmienky používania a ochrana osobných údajov


TOPlist