Ako sa narodili jantárové slzy slasti

Jozef Sedlák, Pravda, 7. decembra 2017 o 06:00

Pred polstoročím sa narodila jedna z najznámejších slovenských značiek Karpatské brandy špeciál. Málokto sa unúva vysloviť celý názov, od prvej chvíle sa ujala skratka KBŠ. Nápoj, ktorý v druhej polovici 20. storočia dokonale vyjadril chute Slovákov.

Ingrid Vajczikova, huvert de luxe, víno, šampanské
Ingrid Vajcziková je pokračovateľkou tradície nápoja, ktorý nemá obdobu v strednej Európe.
Autor:

V časoch socializmu symbolizovalo Karpatské brandy špeciál ušľachtilý nápoj, s ktorým sa dalo unikať zo sivej reality vtedajšej doby. KBŠ bol schodíkom do iného sveta. Dalo sa s ním snívať o všeličom: o svete mondénnych salónov, vysokej politiky a luxusu, ktorý ľudia poznali len zo západných filmov.

Šesťdesiate roky minulého storočia priniesli politické uvoľnenie a s ním spojenú túžbu ľudí žiť lepšie. Uvoľnená energia mala množstvo podôb, prejavila sa nielen v hudbe, umení, ale aj v technických inováciách. Mnohé z nich boli odpoveďou na to vyvinúť vlastnými silami výrobky, ktoré sa pre nedostatok západnej meny nedali doviezť.

Skutočne dobré veci boli vzácne. Objavovali sa v Tuzexe, kde si ľudia za bony, šlo o ekvivalent západnej meny – dolárov či mariek, mohli kúpiť povedzme aj pravý francúzsky koňak.

Ten potrebovali aj v seredskom Huberte. V istej fáze výroby šumivého vína po tzv. degoržovaní fľaše, keď sa z nej pod tlakom uvoľnil sediment kalov, sa fľaša likéru doplnila tzv. expedičným likérom, rolu ktorého plnil koňak. Socialistické Československo nemalo vlastný koňak ani dosť valút naň. A tak v jednom z najväčších vinárskych závodov v Pezinku dostali v polovici šesťdesiatych rokov úlohu vyrobiť svoj vlastný koňak, presnejšie brandy.

C'est le terroir Petit Karpaty

Zdalo sa to jednoduché. Tam, kde je víno, možno ho vydestilovať. Francúzi v Cognacu už od polovice 16. storočia nechávali vínny destilát odležať v dubových sudoch. Po rokoch z nich vytiahli očarujúci nápoj, ktorý celý svet poznal ako koňak. V Cognacu sídli niekoľko svetových výrobcov, ktorí si tajomstvo výroby strážili ako oko v hlave a nedovolili používať ani názov koňak.

Bohaté skúsenosti s jeho výrobou mali aj v bývalom Sovietskom zväze – v Gruzínsku aj Arménsku. Po celé desaťročia nevyrábali brandy, ale koňak. Stalin a po ňom Chruščov či Brežnev s tým nemali problémy. Boli predsa najväčšou krajinou sveta.

Československo bolo aj v časoch studenej vojny vždy mostom medzi Východom a Západom. Pred rokom zomrel Michal Valachovič, bývalý technický a neskôr generálny riaditeľ Vinárskych závodov v Bratislave. Práve on riešil úlohu založiť na Slovensku výrobu brandy. Nebol problém navštíviť gruzínske a arménske koňakové závody. Podarilo sa mu však vycestovať aj do Cognacu vo Francúzsku. Valachovič bol otvorená hlava a pod jeho vedením sa začal realizovať slovenský brandy projekt, ktorý spojil to najlepšie, čo Valachovič videl na Východe aj Západe.

Michal Valachovič, pravdaže, nebol jediný, kto stál pri zrode najznámejšieho slovenského brandy. Nemožno nespomenúť Milana Mikláša, ktorý mal na starosti destiláciu malokarpatských vín, či Vincenta Zimku, vtedajšieho riaditeľa pezinského vinárskeho závodu.

KBŠ bolo naozaj čistým slovenským produktom, vyrobili ho z vín, ktoré sa urodili na svahoch Malých Karpát, a keď víno vypálili, vínovica putovala do tristolitrových sudov, ktoré vyrobili v Banskej Štiavnici.

"Sila, jedinečnosť a nenapodobiteľný pôvab KBŠ spočíva v tom, že dôsledne zachováva terroir vín, ale napríklad aj dubového dreva, v ktorom zrie,“ hovorí Ingrid Vajcziková, enologička seredského Hubertu, ktorý je dnes dedičom receptúry KBŠ. Hubert tak zachováva v slovenskom brandy to, čo si na svojich koňakoch tak mimoriadne cenia Francúzi – nezameniteľnosť pôvodu danú terroirom – zložením pôdy, mikroklímy i odrodovou skladbou tam dorábaných vín.

Francúzi v Cognacu dorábajú najlepšie koňaky z vinohradov v Grande Champagne. Pozor, nejde o Champagne na severovýchode Francúzska, ale o územie asi sto kilometrov severne od Bordeaux. "C'est le terroir Grande Champagne! Toto je terroir Veľkej Šampane a srdce Cognacu,“ zídu mi na um slová Patricka Mariuza zo spoločnosti Rémy Martin, keď vodil pred pár rokmi slovenských a českých novinárov po viniciach, kde dorábali základnú surovinu pre svoj vynikajúci koňak.

"C'est le terroir Petit Karpaty,“ žiada sa zvolať, keď do baňatého pohára nalejú Karpatské brandy špeciál. Slovo špeciál vyjadruje voňavé a temperamentné vinohradnícke srdce Malých Karpát. Malokarpatské vína majú podobne ako tie z Cognacu vyššiu kyselinku. A práve svieža kyselina a mladosť vína sú základom dobrého francúzskeho koňaku a takisto slovenského brandy. "Ak sú Francúzi hrdí na Grande Champagne, potom my na naše Malé Karpaty. Tu sa rodia jedinečné vína, destiláciou ktorých získavame nápoj s nádhernou kyticou vôní a chutí,“ hovorí Ingrid Vajcziková.

Urobte ušľachtilý koňak

Pravda, zo začiatku to vôbec nebolo také jednoduché, ako o tom dnes hovoríme.

V roku 1968 naplnil Milan Mikláš dubové sudy vínnym destilátom. O päť rokov ho nafľašovali a na etiketách sa objavil názov Novum brandy. Novum však spotrebiteľov neoslovilo. Ako pred desiatimi rokmi na stránkach Pravdy spomínal Vincent Zimka, nestretlo sa takmer s nijakým ohlasom.

O pár rokov neskôr sedel Zimka v spoločnosti prvého slovenského ministra poľnohospodárstva Jána Janovica v reštaurácii pražského hotela Park. Janovic rád podpichoval. Ukázal Zimkovi vitrínu s francúzskymi koňakmi Henessy a vyzval ho: „Urobte ušľachtilý koňak a nie obyčajné brandy.“

Po tejto studenej sprche kadečo v Pezinku prehodnotili. Začali lepšie pracovať so sudmi. Ukázalo sa, že najlepšie na brandy sú druhý a tretí raz použité dubové sudy. Zimka nechal vyrobiť v Španielsku špeciálne korkové zátky a cínovo-olovenú záklopku na fľašu, v bývalej NDR sa vytlačili kartóny, ktoré pre fľašu navrhla pražská výtvarníčka Sklářová. Tak sa krok za krokom rodilo slávne KBŠ.

Pár rokov po novembrovej revolúcii navštívili Slovensko zahraniční novinári. Hostina s degustáciou vín vrcholila Karpatským brandy špeciál. Z hlúčika Američanov sa ozvalo mohutné skandovanie: Slovak food, very good! Bola to pocta tvorcom KBŠ.

Čím je Karpatské brandy špeciál výnimočné? Ingrid Vajcziková poukazuje na priamu spojitosť medzi vínom a destilátom. Získať z vína živú vodu, ako hovoria Francúzi, a potom trafiť správne sudy pre vínny destilát, je umenie. Až dlhoročným ležaním destilátu nastáva premena, na konci ktorej je v pohári nápoj zlatisto-medovej jantárovej farby s vôňou sušeného ovocia. Keď nápoj povaľkáte v ústach, zistíte, že to, čo signalizovala vôňa, je aj v chuti, priam sa žiada do nej zahryznúť. Že by tu bolo aj zrnko kávy?

Toto omamujúce scelenie prebehlo v dubovom sude. Koľko rokov potrebuje KBŠ ležať? Päť rokov minimálne. Každý ďalší rok ide brandy k duhu, Exclusiv vstáva zo suda po 7 rokoch a XO po desiatich rokoch.

Bratanci a sesternice

Ingrid Vajcziková sa hrdo hlási k tomu, že je pokračovateľkou tradície nápoja, ktorý nemá obdobu v strednej Európe. Všetko sa to začalo tak jednoducho: urobíme si slovenské brandy. Čas ukázal, že partia okolo Michala Valachoviča, Milana Mikláša, Vincenta Zimku a ďalších našla receptúru, ktorá vystihla slovenskú chuť.

Dnes má KBŠ niekoľko bratancov a sesterníc. Jednou z nich je aj Karpatské brandy originál či Karpatské KB, liehovina. Vlani pribudlo Karpatské KB s príchuťou hrušky. Najnovšou je v edícii Karpatské KB škorica klinček. Ide o nápoj, ktorý je kombináciou vínneho destilátu, liehoviny a populárnych korenín klinčeka a škorice. Príjemné babie leto sa skončilo, vystriedala ho sychravá jeseň a blíži sa zima. Toto obdobie sa podľa Ingrid Vajczikovej ľahšie prekoná, keď človek ochutná Karpatské KB s vôňou škorice a klinčeka, ktoré šikovná gazdinka môže použiť aj pri pečení medovníkov.

Karpatské brandy má mnoho podôb, určite je však obrazom slovenskej prírody. Možno práve preto je našej chuti také blízke, veď nám sprostredkúva živú emóciu v podobe príjemných chutí a vôní.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Máte radi víno? Nájdite ho na novom webe vino.pravda.sk

Komentáre k článku:

Pridaj komentár
Táto funkcia je len pre prihlásených!

Pre pokračovanie sa prihláste svojou Varechovou prezývkou a svojim heslom:


alebo môžeš použiť:

Prihlásenie cez Facebook

Registrácia

Registrácia a používanie webu Varecha.sk je zadarmo.
Podmienky používania a ochrana osobných údajov


TOPlist