Víno

 • Obrázok Chvíľa, keď sa z vína stáva umenie

  Chvíľa, keď sa z vína stáva umenie

  Víno miluje krásu, dobrú spoločnosť, slobodu, voľnosť aj poriadok. Necháva sa láskať aj samo láska. Čo viac poteší? Ústa či ducha? To všetko zíde na um po návšteve Karpatskej perly, jednej z tridsiatich zastávok festivalu Chute Malých Karpát.

 • Obrázok Osudové stretnutie s Kristovým mokom

  Osudové stretnutie s Kristovým mokom

  Kde sa začína a kde sa končí svet vína? Žeby sa začínal v biblickej Palestíne a končil v podhorí Ánd? Ani jedno, ani druhé, vína tohto sveta človek poľahky objaví na jednom mieste aj v Bratislave.

 • Obrázok Jedlo a víno ako sútok pôžitku

  Jedlo a víno ako sútok pôžitku

  Slovenská regionálna kuchyňa a miestne vína prežívajú renesanciu. Čaro zabudnutých chutí v novom šate, výlet do strateného sveta domácich pečených husí a kačíc, zabíjačkových špecialít zapíjaných mladým či, naopak, dokonale vyzretým vínom ponúka Rínek u Matyšáka.

 • Obrázok Vína s horúcou emóciou sopky

  Vína s horúcou emóciou sopky

  Víno je neopakovateľný produkt prírody. Jeho tvár modeluje prostredie, v ktorom rastie vinič spolu s mikroklímou preň typickou, ale predsa v každom ročníku odlišnou. Tretím vrcholom trojuholníka je vinár, usilujúci sa vystihnúť premenlivosť zakódovanú do bobule hrozna vo víne.

 • Obrázok Svedomie volá: Zachráňme vinohrady

  Svedomie volá: Zachráňme vinohrady

  V porovnaní s vinárskymi veľmocami je Slovensko maličké. "Nevadí, ale máme výborných vinohradníkov aj vinárov, a tí sa postarali, aby sa dnes vo svete rozprávalo o slovenskom vinárstve.“ Vraví to šľachtiteľka Dorota Pospíšilová, žena ktorá významne prispela nielen k emancipácii a svojbytnosti slovenského vína, ale celej krajiny.

 • Obrázok Kombajn – symbol novej vinárskej éry

  Kombajn – symbol novej vinárskej éry

  Kombajny v lánoch obilia, kukurice či cukrovej repy sa dávno stali symbolom moderného poľnohospodárstva. Stroje sa však čoraz viac presadzujú aj v zbere hrozna. Kombajny sú efektívnejšie ako ľudia a vedia bobule obrať až prekvapujúco šetrne. Ani v slovenských viniciach už nie sú zriedkavosťou.

 • Obrázok Chateau Palugyay – návrat slávnej značky

  Chateau Palugyay – návrat slávnej značky

  Víno je nápoj krásneho okamihu. Je neľahké ho polapiť vo vinohrade aj v pivnici. Príbeh opäť zrodeného Chateau Palugyay, za ktorým stojí energia vinárstva Villa Vino Rača, hovorí o výnimočnom vinárskom a podnikateľskom potenciáli Prešporka – Bratislavy, o schopnosti vinárov presadiť sa so skvelým vínom v globálnom priestore.

 • Obrázok Prednosťou vína je originalita

  Prednosťou vína je originalita

  Ak chce Slovensko ako vinárska krajina prežiť, musí produkovať originálne, kvalitné vína s jednoznačným rodným listom. Tvrdí to Edita Ďurčová, špičková medzinárodná degustátorka vína.

 • Obrázok Životná investícia Martina Pomfyho

  Životná investícia Martina Pomfyho

  Pred desiatimi rokmi zažiaril na vinárskom nebi Martin Pomfy. Jeho vína sa dobre predávajú. Dnes púta k sebe pozornosť rozsiahlymi investíciami do vinohradov v Malých Karpatoch a ešte viac na južnom Slovensku. Pomfyho vinársky koncept znie: z vína musí hovoriť vinica.

 • Obrázok Vína, ktoré vyjadrujú chute národa

  Vína, ktoré vyjadrujú chute národa

  Víno je novým spoločenským fenoménom Slovenska. Vstúpilo do života ľudí viac než len nápoj, ktorý spríjemní posedenie. Stalo sa gastronomickou a kultúrnou disciplínou. Nebývalo k tomu prispelo vinárstvo Chateau Topoľčianky, keď vtiahlo do príbehu slovenského vína celú krajinu.

 • Obrázok Ako sa narodili jantárové slzy slasti

  Ako sa narodili jantárové slzy slasti

  Pred polstoročím sa narodila jedna z najznámejších slovenských značiek Karpatské brandy špeciál. Málokto sa unúva vysloviť celý názov, od prvej chvíle sa ujala skratka KBŠ. Nápoj, ktorý v druhej polovici 20. storočia dokonale vyjadril chute Slovákov.

 • Obrázok Nech za vinára hovorí víno

  Nech za vinára hovorí víno

  Akú rolu hrá čas v živote vína a človeka? Túto otázku si ľudia kladú znova a znova. Času sa nemožno vzoprieť, možno ho len múdro využiť. A hoci sa ľudia môžu oprieť o nesmierne znalosti predkov, "každá generácia vinárov aj milovníkov vína začína z bodu nula“, vraví Vladimír Mrva, jeden z protagonistov moderného slovenského vína.

 • Obrázok Strhujúci vír vína v pohári

  Strhujúci vír vína v pohári

  Slovenské vína zožali minulý týždeň aplauz, aký história nepamätá. Vo štvrtok večer sa v kolíske veľkolepých francúzskych vín v Bordeaux ozvalo bravó na počesť veľkých vín z malej krajiny. Dve po sebe nasledujúce degustácie v monumentálnom chráme vína La Cité du Vin sa skončili triumfom, aký málokto očakával.

 • Obrázok Črtá sa ročník veľkých vín

  Črtá sa ročník veľkých vín

  Koniec dobrý, všetko dobré. Hoci sa ročník 2017 začínal dramaticky, finále napĺňa vinárov optimizmom. Črtá sa ročník veľkých vín - bielych aj červených.

 • Obrázok Muž, ktorý učí reči vinohradu

  Muž, ktorý učí reči vinohradu

  Vinica má svoju reč, ako aj pamäť. Bruno Gábel, biológ a vedec celou dušou, vraví, že vinohrad pripomína veľkú otvorenú knihu. Ak ju vie vinohradník čítať, dokáže viniču porozumieť. Gábel dešifroval pamäť niektorých slávnych francúzskych viníc, teraz spolu s vinohradníkom Ladislavom Šebom lúskajú i tvoria príbeh viníc Karpatskej perly.

 • Obrázok Modranská škola – štúdium ako hra s vínom

  Modranská škola – štúdium ako hra s vínom

  Slovenské víno prežíva krásne roky ozdobené medzinárodnými úspechmi. Naliehavo sa však vynára otázka kontinuity. Podobne ako iným odvetviam chýba aj vinárom vzdelaný dorast. Hovorí sa o výpadku jednej až dvoch generácií. Jedna z najstarších vinárskych škôl v strednej Európe, modranská, má ambíciu vytrhnúť vinárom boľavý tŕň z päty.

 • Obrázok Muži v úniku

  Muži v úniku

  Máloktorá súťaž vydáva také hodnoverné svedectvo o postavení vinárstiev ako Národný salón vín. Nik v salóne nemá vyárendované miesto, každý rok sa začína odznova. Dve vinárstva dlhšie pútajú na seba pozornosť - Víno Matyšák a Karpatská perla. Aj tohto roku odštartovali výborne.

 • Obrázok Slovensko ponúka neopozerané vína

  Slovensko ponúka neopozerané vína

  Paríž, Madrid, Štrasburg, Viedeň, New York či Québec, tam všade zbierajú slovenské vína najvyššie ocenenia. "Slovensko nie je známa vinárska krajina, ale už dlhšie sa vezie na dobrej vlne, ktorú treba využiť,“ hovorí Edita Ďurčová, špičková medzinárodná degustátorka vín. Ľudia hľadajú na celom svete niečo nové a neopozerané. Slovensko také vína ponúka.

 • Obrázok Pime frankovku z Rače, ešte stále sa rodí

  Pime frankovku z Rače, ešte stále sa rodí

  Sú vína tvoriace identitu miest, regiónov, národov. Rizling rýnsky sa neodmysliteľne spája s údoliami nemeckých riek, Cabernet Sauvignon s francúzskym Bordeaux a Frankovka modrá s Račou, Malými Karpatmi a Slovenskom. Je to víno, ktoré je súčasťou slovenského ja.

 • Obrázok Slovák dorába víno v rakúskom Ruste

  Slovák dorába víno v rakúskom Ruste

  Vo svete aj na Slovensku sa čoraz častejšie objavuje nový typ vinohradníkov a vinárov. Ľudia úspešní v odboroch, ktoré nijako nesúvisia s vínom, mu odrazu prepadnú, vysadia vinohrad a začnú dorábať vlastné víno. Slovák Pavol Král pred siedmimi rokmi založil v rakúskom Ruste vinicu, obnovil tristoročnú pivnicu a teraz otvoril penzión.

Inšpirácie z nových receptov
TOPlist