Víno

 • Obrázok Svedomie volá: Zachráňme vinohrady

  Svedomie volá: Zachráňme vinohrady

  V porovnaní s vinárskymi veľmocami je Slovensko maličké. "Nevadí, ale máme výborných vinohradníkov aj vinárov, a tí sa postarali, aby sa dnes vo svete rozprávalo o slovenskom vinárstve.“ Vraví to šľachtiteľka Dorota Pospíšilová, žena ktorá významne prispela nielen k emancipácii a svojbytnosti slovenského vína, ale celej krajiny.

 • Obrázok Kombajn – symbol novej vinárskej éry

  Kombajn – symbol novej vinárskej éry

  Kombajny v lánoch obilia, kukurice či cukrovej repy sa dávno stali symbolom moderného poľnohospodárstva. Stroje sa však čoraz viac presadzujú aj v zbere hrozna. Kombajny sú efektívnejšie ako ľudia a vedia bobule obrať až prekvapujúco šetrne. Ani v slovenských viniciach už nie sú zriedkavosťou.

 • Obrázok Chateau Palugyay – návrat slávnej značky

  Chateau Palugyay – návrat slávnej značky

  Víno je nápoj krásneho okamihu. Je neľahké ho polapiť vo vinohrade aj v pivnici. Príbeh opäť zrodeného Chateau Palugyay, za ktorým stojí energia vinárstva Villa Vino Rača, hovorí o výnimočnom vinárskom a podnikateľskom potenciáli Prešporka – Bratislavy, o schopnosti vinárov presadiť sa so skvelým vínom v globálnom priestore.

 • Obrázok Prednosťou vína je originalita

  Prednosťou vína je originalita

  Ak chce Slovensko ako vinárska krajina prežiť, musí produkovať originálne, kvalitné vína s jednoznačným rodným listom. Tvrdí to Edita Ďurčová, špičková medzinárodná degustátorka vína.

 • Obrázok Životná investícia Martina Pomfyho

  Životná investícia Martina Pomfyho

  Pred desiatimi rokmi zažiaril na vinárskom nebi Martin Pomfy. Jeho vína sa dobre predávajú. Dnes púta k sebe pozornosť rozsiahlymi investíciami do vinohradov v Malých Karpatoch a ešte viac na južnom Slovensku. Pomfyho vinársky koncept znie: z vína musí hovoriť vinica.

 • Obrázok Vína, ktoré vyjadrujú chute národa

  Vína, ktoré vyjadrujú chute národa

  Víno je novým spoločenským fenoménom Slovenska. Vstúpilo do života ľudí viac než len nápoj, ktorý spríjemní posedenie. Stalo sa gastronomickou a kultúrnou disciplínou. Nebývalo k tomu prispelo vinárstvo Chateau Topoľčianky, keď vtiahlo do príbehu slovenského vína celú krajinu.

 • Obrázok Ako sa narodili jantárové slzy slasti

  Ako sa narodili jantárové slzy slasti

  Pred polstoročím sa narodila jedna z najznámejších slovenských značiek Karpatské brandy špeciál. Málokto sa unúva vysloviť celý názov, od prvej chvíle sa ujala skratka KBŠ. Nápoj, ktorý v druhej polovici 20. storočia dokonale vyjadril chute Slovákov.

 • Obrázok Nech za vinára hovorí víno

  Nech za vinára hovorí víno

  Akú rolu hrá čas v živote vína a človeka? Túto otázku si ľudia kladú znova a znova. Času sa nemožno vzoprieť, možno ho len múdro využiť. A hoci sa ľudia môžu oprieť o nesmierne znalosti predkov, "každá generácia vinárov aj milovníkov vína začína z bodu nula“, vraví Vladimír Mrva, jeden z protagonistov moderného slovenského vína.

 • Obrázok Strhujúci vír vína v pohári

  Strhujúci vír vína v pohári

  Slovenské vína zožali minulý týždeň aplauz, aký história nepamätá. Vo štvrtok večer sa v kolíske veľkolepých francúzskych vín v Bordeaux ozvalo bravó na počesť veľkých vín z malej krajiny. Dve po sebe nasledujúce degustácie v monumentálnom chráme vína La Cité du Vin sa skončili triumfom, aký málokto očakával.

 • Obrázok Črtá sa ročník veľkých vín

  Črtá sa ročník veľkých vín

  Koniec dobrý, všetko dobré. Hoci sa ročník 2017 začínal dramaticky, finále napĺňa vinárov optimizmom. Črtá sa ročník veľkých vín - bielych aj červených.

 • Obrázok Muž, ktorý učí reči vinohradu

  Muž, ktorý učí reči vinohradu

  Vinica má svoju reč, ako aj pamäť. Bruno Gábel, biológ a vedec celou dušou, vraví, že vinohrad pripomína veľkú otvorenú knihu. Ak ju vie vinohradník čítať, dokáže viniču porozumieť. Gábel dešifroval pamäť niektorých slávnych francúzskych viníc, teraz spolu s vinohradníkom Ladislavom Šebom lúskajú i tvoria príbeh viníc Karpatskej perly.

 • Obrázok Modranská škola – štúdium ako hra s vínom

  Modranská škola – štúdium ako hra s vínom

  Slovenské víno prežíva krásne roky ozdobené medzinárodnými úspechmi. Naliehavo sa však vynára otázka kontinuity. Podobne ako iným odvetviam chýba aj vinárom vzdelaný dorast. Hovorí sa o výpadku jednej až dvoch generácií. Jedna z najstarších vinárskych škôl v strednej Európe, modranská, má ambíciu vytrhnúť vinárom boľavý tŕň z päty.

 • Obrázok Muži v úniku

  Muži v úniku

  Máloktorá súťaž vydáva také hodnoverné svedectvo o postavení vinárstiev ako Národný salón vín. Nik v salóne nemá vyárendované miesto, každý rok sa začína odznova. Dve vinárstva dlhšie pútajú na seba pozornosť - Víno Matyšák a Karpatská perla. Aj tohto roku odštartovali výborne.

 • Obrázok Slovensko ponúka neopozerané vína

  Slovensko ponúka neopozerané vína

  Paríž, Madrid, Štrasburg, Viedeň, New York či Québec, tam všade zbierajú slovenské vína najvyššie ocenenia. "Slovensko nie je známa vinárska krajina, ale už dlhšie sa vezie na dobrej vlne, ktorú treba využiť,“ hovorí Edita Ďurčová, špičková medzinárodná degustátorka vín. Ľudia hľadajú na celom svete niečo nové a neopozerané. Slovensko také vína ponúka.

 • Obrázok Pime frankovku z Rače, ešte stále sa rodí

  Pime frankovku z Rače, ešte stále sa rodí

  Sú vína tvoriace identitu miest, regiónov, národov. Rizling rýnsky sa neodmysliteľne spája s údoliami nemeckých riek, Cabernet Sauvignon s francúzskym Bordeaux a Frankovka modrá s Račou, Malými Karpatmi a Slovenskom. Je to víno, ktoré je súčasťou slovenského ja.

 • Obrázok Slovák dorába víno v rakúskom Ruste

  Slovák dorába víno v rakúskom Ruste

  Vo svete aj na Slovensku sa čoraz častejšie objavuje nový typ vinohradníkov a vinárov. Ľudia úspešní v odboroch, ktoré nijako nesúvisia s vínom, mu odrazu prepadnú, vysadia vinohrad a začnú dorábať vlastné víno. Slovák Pavol Král pred siedmimi rokmi založil v rakúskom Ruste vinicu, obnovil tristoročnú pivnicu a teraz otvoril penzión.

 • Obrázok Ako Morava dvorí vínom vyberaným pokrmom

  Ako Morava dvorí vínom vyberaným pokrmom

  Moravské vína najlepšie chutia v moravských sklípkoch, kde uzreli svetlo sveta, alebo v Prahe, keď ich podávajú a predstavujú moravskí vinári. Krásne víno je ako žena: dobre sa cíti v róbe, ktorá podčiarkuje jej prirodzenú podmanivosť. Tá ešte viac vynikne, keď sa víno zosobáši s pokrmom, ktorý rastie s vínom.

 • Obrázok Víno nie nemecké, nie francúzske, ale alsaské

  Víno nie nemecké, nie francúzske, ale alsaské

  Človek si má plniť sny. Mojím dávnym vinárskym snom bolo ochutnať nemecké rizlingy v nemeckých pivniciach. Môj životný priateľ Nemec Egon Müller ma priviedol do údolí Mosely, Nahe a Rýna. Bájny Rýn však tečie aj Alsaskom. V apríli som mal česť nielen ochutnávať, ale aj hodnotiť tamojšie rizlingy a tramíny.

 • Obrázok Salve, Tokaj, víno kráľov, kráľ vín

  Salve, Tokaj, víno kráľov, kráľ vín

  Buď pozdravený, Tokaj, víno z vinohradníckej oblasti, ktorá ako prvá na svete mala zadefinované svoje hranice. Stalo sa tak v roku 1737 dekrétom Karola III., dávno predtým, než sa skonštituovala slávna klasifikácia Grand cru classe vín z Bordeaux v roku 1855.

 • Obrázok My nič, to vinič

  My nič, to vinič

  Stačia štyri slová, jeden prostý verš, ktorý vyjadruje koncept vinárstva, prístup k vinohradu a vínu, ktoré sa v ňom narodilo. Milan Skovajsa je jeden z devätnástich pezinských vinohradníkov, ktorí dokázali obnoviť a zveľadiť vinice svojich predkov. Z neznámeho muža je dnes tvorca vín s autoritou.

Inšpirácie z nových receptov
TOPlist