Víno

 • Obrázok Bardi

  Bardi

  Je veľa mien, ktoré symbolizujú moderné československé a slovenské víno. Málokto ho tak mimoriadne ovplyvnil, spopularizoval a vytýčil jeho smerovanie ako Miroslav Petrech a Ondrej Korpás. Zrelým, stále vitálnym sedemdesiatnikom vravia mladší vinári bardi. V tom slove sa zračí úcta k ich vínu, celoživotnému dielu a ľudskému charakteru, ktorý obaja muži reprezentujú. Sú znakom jednej veľkej doby, v mnohom sú si podobní, spája ich celoživotné priateľstvo a vášeň k vínu, ale sú aj rozdielni povahami, temperamentom.

 • Obrázok Šľachtiteľ je ušľachtilý človek

  Šľachtiteľ je ušľachtilý človek

  Veľkosťou a jedinečnosťou diela, talentom, rovným priamym charakterom, pracovitosťou a vierou v ľudské dobro sa na Slovensku ťažko hľadá náprotivok v šľachtiteľke Dorote Pospíšilovej.

 • Obrázok Profesor Vilém Kraus. Otec česko-slovenských vinárov

  Profesor Vilém Kraus. Otec česko-slovenských vinárov

  Vo víne je pravda, povedali kedysi dávno Rimania. Aby víno mohlo byť pravdivé, musí byť poctivé, dorábané s láskou a umom. Svojim študentom to po celý život vštepoval profesor Vilém Kraus, tvorca modernej česko-slovenskej vinárskej školy.

 • Obrázok Dramaturg aj režisér, nie spoza katedry

  Dramaturg aj režisér, nie spoza katedry

  Ucelené dejiny československého vinohradníctva a vinárstva nie sú dodnes spracované. Ak sa aj priebežne objavovali reflexie hodnotiace prejdenú cestu, boli silno poznačené pohľadom vládnucej garnitúry, čo je obzvlášť typické pre obdobie po roku 1948. Lenže víno, akokoľvek ho politici bez rozdielu straníckej príslušnosti radi popíjajú, tečie vždy svojím prúdom a vzpiera sa každému pokusu o násilné vtesnanie do vysnívaného "správneho“ rámca rozvoja spoločnosti.

 • Obrázok Enem, víno pre vyvolených

  Enem, víno pre vyvolených

  Jednou z najväčších postáv nielen skalického, ale slovensko-moravského, teda česko-slovenského vinárstva je Alojz Masaryk. Miestni mu inak nepovedia ako náš Lojzko. Zrejme aj preto, že dlhé roky úspešne viedol mestskú vinicu a pivnicu.

 • Obrázok Československá stopa v Tokaji

  Československá stopa v Tokaji

  Československo a jeho stopa vo víne má mnohoraké podoby. Víno nový štát zjednocovalo, začalo utvárať prostredníctvom školstva novú kultúru a hospodársky zjednocovať krajinu. Veď napríklad už v roku 1924 vznikla v Tokaji v Malej Tŕni Štátna výskumná vinárska stanica, ktorá pretrvala až do druhej polovice osemdesiatych rokov minulého storočia.

 • Obrázok Osudové vína zaniknutej krajiny

  Osudové vína zaniknutej krajiny

  Uplynulo sto rokov od založenia Československa. Málokde inde sa tak prelínali osudy oboch národov ako v tvorbe vína. Vzájomne sa učili a ovplyvňovali, spolupracovali a obchodovali, súťažili, rozchádzali sa a znova sa bratali. Posledných sto rokoch víno Slovákov, Moravanov a Čechov nerozdeľovalo, ale osudovo spájalo a dodnes spája, čírilo a číri naše vzťahy.

 • Obrázok Majstri viníc a pivníc

  Majstri viníc a pivníc

  Od chvíle, čo sa človek naučil robiť víno, túžil ho urobiť po každom novom vinobraní lepšie. Osem- či možno deväťtisíc rokov ľudia zdokonaľujú víno. Ľudstvo obdivovalo a obdivuje majstrov vína, stali sa a sú váženými členmi spoločnosti, pretože majú schopnosť povýšiť prírodný produkt - mušt z bobule hrozna - na umelecké dielo v podobe vína. Víno nám umožňuje vnímať svet i nás samých inak. Pozrime sa na tých, čo vytvárajú umelecké poklady z vína na Slovensku. Nájdeme ich v trinástom ročníku Národného salóna vín.

 • Obrázok Salón je vinárskou inšpiráciou i mementom

  Salón je vinárskou inšpiráciou i mementom

  Trinásť ročníkov Národného salónu ukázalo, že idea predstaviť krajine sto najlepších vín, sa osvedčila. Tvrdí to František Lipka, predseda hodnotiacich komisií, ktoré posudzovali vína usilujúce sa byť na policiach salónu. František Lipka je prezidentom Medzinárodnej jury pre udeľovanie cien OIV – Medzinárodnej organizácie pre vinič a víno so sídlom v Paríži.

 • Obrázok Salón vín ako ukážka umenia

  Salón vín ako ukážka umenia

  Lopta je guľatá a víno vrtkavé. Nik z futbalistov ani vinárov nemá vyárendované miesto na vrchole pomyselného Olympu. Do trinásteho ročníka Národného salónu vín sa usilovali dostať šampióni minulých ročníkov aj úplne neznámi vinári. Nečudo. Byť v salóne znamená potvrdenie či nadobudnutie kvalít výnimočného slovenského vína.

 • Obrázok Etiketa ako tvár vína

  Etiketa ako tvár vína

  Etiketa je tvárou vína, práve ona sprostredkúva prvý kontakt s ľudskými očami a rozhoduje o náklonnosti spotrebiteľa. "Etiketa reprezentuje ľudí a prostredie, z ktorého víno pochádza,“ tvrdia manželia Ladislav a Margita Šebovci z rodinného vinárstva Karpatská perla.

 • Obrázok Spievajúce víno Petra Matyšáka

  Spievajúce víno Petra Matyšáka

  Slovensko sa oblúkom vracia do nedávnej minulosti a nachádza vo vinohradoch svoju vinársku identitu. Jedným z mužov, ktorý vrhol na slovenské víno nový pohľad, je Peter Matyšák. Nové impulzy do vinohradov vyslal cez gastronómiu a obrátil pozornosť na zabudnuté či prehliadané poklady v nich.

 • Obrázok Rubín, to sú Skaličania aj Slovensko

  Rubín, to sú Skaličania aj Slovensko

  Máloktoré mesto na Slovensku má také široko-ďaleko známe delikatesy ako Skalica. Skalický rubín a skalický trdelník tvoria skvelý gurmánsky pár, ktorý zviditeľňuje slobodné kráľovské mesto na Záhorí a s ním celé Slovensko. Víno a trdelník majú najvyššiu európsku ochrannú známku – Chránené označenie pôvodu a Chránené zemepisné označenie. Unikát nielen na slovenské pomery.

 • Obrázok Vladislav Chablijev: Slovenské víno pre smädné Rusko a Čínu

  Vladislav Chablijev: Slovenské víno pre smädné Rusko a Čínu

  Plocha vinohradov na Slovensku povážlivo klesá. Každá nová vinica je nádejou, že sa podarí zastaviť dlhoročné krvácanie. Na juhovýchod od Radošiny, ktorá je domovom znamenitého Klevneru, vysádza vinič Vladislav Chablijev. Rodák spod Kaukazu, pradávnej domoviny vína, považuje vinohrad za životný vklad do budúcnosti krajiny, ktorú si zamiloval.

 • Obrázok Chateau Rúbaň: Svojsen, Noria, Milia

  Chateau Rúbaň: Svojsen, Noria, Milia

  Víno emancipuje, oslobodzuje a dodáva ľuďom a kraju, ktorý obývajú, nezávislosť, sebavedomie a svojbytnosť. Okolie Rúbane a Strekova je srdcom Juhoslovenskej vinohradníckej oblasti. Tá sa teraz aj zásluhou atraktívneho Chateau Rúbaň premieňa na vinárske centrum slovenského juhu.

 • Obrázok Budúcnosť majú originálne vína

  Budúcnosť majú originálne vína

  Zlatá dekáda slovenského vína pokračuje. Naše vína pravidelne získavajú tituly šampiónov a prinášajú cenné trofeje z prestížnych súťaží v Paríži, Madride, Štrasburgu, Cannes či Prahe. Očitým svedkom viacerých úspechov bola aj tento rok uznávaná medzinárodná degustátorka Edita Ďurčová. Rozprávame sa s ňou o tom, ako sa mení slovenské vinárstvo.

 • Obrázok Oteplenie verzus Riesling z Belej

  Oteplenie verzus Riesling z Belej

  Deň po prvom máji rozkvitli na Viničnom vrchu v Mužli agáty. Na takýto máj vo vinohrade sa Miroslav Petrech, živá legenda slovenského vína, nepamätá, a to odslúži vínu onedlho 50 rokov. Globálne oteplenie naplno zasiahlo aj Slovensko.

 • Obrázok Vinohrady ako obraz krajiny

  Vinohrady ako obraz krajiny

  Vinohrady menia krajinu a krajina s panorámou viníc zmení ľudí. Túto myšlienku vyslovil Ladislav Boros, keď v roku 2002 začal so svojimi synmi Kamilom a Ladislavom obnovovať a rozširovať vinohrady povyše Jasovej. Dnes vieme, že vína z borosovských viníc významne prispeli k zlatej dekáde slovenského vína.

 • Obrázok Palugyay má novú adresu: Villa Vino

  Palugyay má novú adresu: Villa Vino

  Tokio, Paríž, Madrid, tam všade ocenili tohto roku zlatými medailami víno zo spoločnosti Villa Vino Rača. Získali ich kultové odrodové vína – Frankovka modrá, Tramín červený a Rizling rýnsky. Veľká trojka račianskych vín nadviazala na svetové úspechy slávnej uhorskej - slovenskej značky Palugyay z 19. a 20. storočia. Dnes jej štandardu drží Villa Vino Rača.

 • Obrázok Vinohrady miznú ako jarné snehy

  Vinohrady miznú ako jarné snehy

  Slovensko musí pridať v obnove vinohradov. Úspechy vín na medzinárodnom poli priťahujú do vinohradníctva mladých ambicióznych ľudí aj kapitál bohatých spoločností. "Musíme vzopätie záujmu o víno využiť,“ hovorí Ondrej Celleng, nový prezident Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska.

Inšpirácie z nových receptov
TOPlist