Víno

 • Obrázok Víno ako ľudský osud

  Víno ako ľudský osud

  Víno je nápoj uchovávajúci múdrosť generácií. Čítame v ňom dejiny ľudstva, národov, rodov, radosti a strasti ľudí, ktorí sa dali do jeho služieb.

 • Obrázok Za Slovak Valley stojí muž z Kaukazu, Vladislav Chablijev.

  Za Slovak Valley stojí muž z Kaukazu, Vladislav Chablijev.

  Čína aj Rusko sú obliehané vinármi z celého sveta, ale je tam miesto aj pre slovenské vína. Tvrdí to Vladislav Chablijev, rodák spod Kaukazu, ktorý sa usadil na Slovensku. Vysádza vinice a na stráni s výhľadom na Považský Inovec otvoril nedávno moderný vinársky závod. S presvedčením buduje slovenskému vínu mosty do sveta.

 • Obrázok Červené víno Mira Fondrka

  Červené víno Mira Fondrka

  Roky sa na slovenské červené víno hľadelo s dešpektom, ako na sekundanta bieleho. Teraz sa názor mení. Stáva sa jeho partnerom. Nielen preto, že oteplenie praje modrým odrodám – internacionálnym aj slovenským novošľachtencom. Na scénu musela prísť generácia, ktorá realizovala červený potenciál slovenského juhu. Miro Fondrk je jednou z tvárí originálneho slovenského červeného vína.

 • Obrázok Kadiaľ vstupuje pravda do vína

  Kadiaľ vstupuje pravda do vína

  Aj a či najmä cez materskú horninu, na ktorej leží pôda, lono viniča, vraví Branislav Žec, generálny riaditeľ Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Geológ a milovník vína osvetľuje, ako sa dávna geologická minulosť planéty premieta do vína. Pod Vihorlatskými vrchmi jeho súčasnú podobu formovali sopky.

 • Obrázok Vinár Richard Tóth: Satisfakcia zo Štrasburgu

  Vinár Richard Tóth: Satisfakcia zo Štrasburgu

  Slovensko je krajinou pozoruhodných bielych vín. Ďalší dôkaz o tom poskytol Les Concours des Grands Vins Blancs du Monde 2019. Šampiónom Pinot Blanc du Monde sa stal vinár Richard Tóth z Vinosadov. Majstrovsky urobené víno znova obracia pozornosť k odrode, ktorá je prirodzenou súčasťou slovenských viníc.

 • Obrázok Chlapci z Modry, budúci vinári, dvorili Miss Luxemburg

  Chlapci z Modry, budúci vinári, dvorili Miss Luxemburg

  Budúci slovenskí vinohradníci a vinári sa vo svete nestratia. Študenti z najstaršej slovenskej strednej poľnohospodárskej školy – modranskej "vinárky“ - obsadili tretie miesto na 14. The European Wine Championship. Zaslúžili sa o to Vendelín Krasňanský a Samuel Skovajsa. Slovensku dorastá veľmi potrebná vzdelaná a sebavedomá mlaď.

 • Obrázok Enologička Edita Ďurčová: Víno spája Slovensko so svetom

  Enologička Edita Ďurčová: Víno spája Slovensko so svetom

  Úspech na medzinárodnej vinárskej súťaži neznamená len zisk medaily. Je to predovšetkým potvrdenie kvality vína v porovnaní so svetovou produkciou. Tvrdí to enologička Edita Ďurčová, popredná medzinárodná degustátorka vín. Ceniť si treba to, že pre slovenské vína je to príležitosť zaujať a získať ocenenie v slepej degustácii od kolektívu renomovaných degustátorov, často mienkotvorných, elitných expertov, ktorí bežne nezvyknú hodnotiť vína z menej známych regiónov.

 • Obrázok Milan Waldner – stratég vína

  Milan Waldner – stratég vína

  Slovensku dozrela zlatá generácia vinárov. Mohla by niesť aj prívlastok prelomová či skôr premosťujúca dve protirečiace si obdobia - jedno pred rokom 1989 a tri desaťročia nasledujúce po ňom. Spájame ho s takými menami ako Miroslav Petrech, Ondrej Korpás, Fedor Malík a Milan Waldner. Ak je dnes Chateau Topoľčianky jednotka slovenského trhu, je za tým práca veľkého stratéga vína Milana Waldnera.

 • Obrázok Nech je naše víno zo Slovenska

  Nech je naše víno zo Slovenska

  Víno sa stalo fenoménom krajiny, obrazom jej rastu, ale aj úpadku. Symbolom hrdosti aj slabosti, pýchy aj pádu. Čím úspešnejšie je v medzinárodných súťažiach, tým ťažšie sa predáva doma. Topíme sa v cudzom víne, ktoré sa dokonca vydáva za slovenské. Čo s tým vieme robiť? Nikto za nás nezatiahne záchrannú brzdu, ak nie my sami.

 • Obrázok Karpatská perla: Krok za krôčikom sa rodí apelácia

  Karpatská perla: Krok za krôčikom sa rodí apelácia

  Ročník je osudom vína. V širšom zmysle sa v ňom zrkadlí príbeh vinára, priestoru, ktorý obrába, smer, akým sa víno i on sám uberá. Z degustácie vín nového ročníka sa dá odčítať veľa, najmä keď si pamätáme cestu, ktorú vinárstvo dovtedy urazilo. Karpatská perla kolekciou 2018 potvrdila očakávanie – jej vína sa stávajú symbolom hodnoty.

 • Obrázok Šampióni Národného salónu vín 2019: cit a skúsenosť

  Šampióni Národného salónu vín 2019: cit a skúsenosť

  Milovníci vína môžu ochutnať prvých 25 najlepších Národného salónu vín 2019. V tzv. jarnom finále vybralo 18 degustátorov top vína z kategórie šumivých, suchých bielych a ružových vín. Ľudia môžu vína ochutnať od 1. júna tohto roku v Múzeu vinohradníctva v Apponyiho paláci v Bratislave.

 • Obrázok Dunaj, Hron a Váh tečú cez Zeleneč

  Dunaj, Hron a Váh tečú cez Zeleneč

  Prelom druhého a tretieho tisícročia porodil na Slovensku množstvo nových vinohradníkov a vinárov. Mnohí mali víno najprv ako koníček, neskôr úplne prepadli vinárskej vášni a víno sa stalo zmyslom ich života, existenciálnym aj duchovným. Igor Blaho zo Zelenča pri Trnave vyčnieva spomedzi nich orientáciou na slovenské novošľachtence.

 • Obrázok Mysteriózna Tibava

  Mysteriózna Tibava

  Víno učí ľudí lepšie spoznať Slovensko. Zemepis nemusí každého baviť, ale kto sa raz zamiluje do tibavského vína, zatúži uvidieť vinohrad, kde sa rodí. Tibavské vinice ležia na úpätí Vihorlatu. Riadky viniča končia na horizonte v modrastom náručí kedysi aktívnej sopky. Nevyhasla, stále žije vo víne s veselou iskrou.

 • Obrázok Víno s bozkom vychádzajúceho slnka

  Víno s bozkom vychádzajúceho slnka

  Len jedno víno môže povedať, že sa ho ako prvé na Slovensku dotknú lúče slnka. Víno z Pivnice Orechová. Keď sa ráno zlatočervená guľa vyhupne ponad vrch Popriečny, stredom ktorého prechádza slovensko-ukrajinská hranica, pobozká pod ním ležiace vinohrady.

 • Obrázok Značka s nadčasovou emóciou

  Značka s nadčasovou emóciou

  Viaceré slávne francúzske značky šampanského vína vznikali na prelome 18. a 19. storočia. Stali sa súčasťou francúzskej národnej identity. Aj Slovensko má takú značku. Je ňou Hubert, šumivé víno staršie ako Československo, pamätajúce rozkvet aj úpadok Rakúsko-Uhorska a jeden zo symbolov súčasného Slovenska.

 • Obrázok Mok slovenskej identity

  Mok slovenskej identity

  Víno menilo ľudí a ľudia s vínom menili krajinu. Rača, hlavné mesto frankovky, jedna z najznámejších vinohradníckych obcí na Slovensku, je toho dôkazom. Ešte že ju Bratislava má. Bez Rače by hlavné mesto nemohlo tvrdiť, že bolo a je mestom vína, ktoré kedysi pila cisárovná Mária Terézia. Mesto preslávil najväčší vinár Uhorska Jakub Palugyay, ktorý opäť žije vo víne z račianskych vinohradov.

 • Obrázok Víno z prezidentovej vinice

  Víno z prezidentovej vinice

  Len jedno slovenské vinárstvo sa môže pochváliť tým, že vyrábalo vína pre prvého československého prezidenta – Chateau Topoľčianky. Tomáš Garrigue Masaryk trávil v Topoľčiankach letné dovolenky a v zámočku mu k jedlám servírovali vína, ktoré sa narodili v priľahlých vinohradoch.

 • Obrázok Zaživa v raji vína a jedla

  Zaživa v raji vína a jedla

  V koľkých rokoch sa splnia človeku sny? Vodný slalomár Michal Martikán získal zlatú olympijskú medailu v sedemnástich, vinár Peter Matyšák otvoril zážitkovú reštauráciu ako zrelý šesťdesiatnik. Schopnosť uskutočniť svoj najväčší životný plán prichádza zrením, múdrením, hromadením profesionálnych a životných skúseností a, pravdaže, aj potrebného kapitálu. V živote nič nie je zadarmo.

 • Obrázok Dobré víno prežije svojho tvorcu

  Dobré víno prežije svojho tvorcu

  Jeden z najkrajších vinohradov v Malokarpatskej vinohradníckej oblasti je Suchý vrch. Neleží priamo na malokarpatských svahoch, ale pár kilometrov južnejšie na hlbokých nánosoch spraše chránený pred vetrom prastarým dubovým lesom. Suchý vrch, vinohrad Ladislava a Margity Šebovcov zo známeho vinárstva Karpatská perla, nie je iba dôkazom pestrosti horninového podložia, na ktorom sa rozkladajú malokarpatské vinice, ale aj jedinečnej odrodovej skladby viniča.

 • Obrázok Víno z Galileovej nádoby

  Víno z Galileovej nádoby

  Najlepšou vinárskou školou je tá, ktorá urobí z vína celoživotnú vášeň, dá rozhľad, naučí tvorivo myslieť, experimentovať a vnesie do života mládeže disciplínu a poriadok. Do tohto poznania zhŕňa skúsenosti s dvoma školami - modranskou vinárskou a lednickou vysokou školou trnavský vinár Vladimír Mrva.

Inšpirácie z nových receptov
TOPlist