Kysnutá torta

Torta z kysnutého cesta s jablkami, makom a tvarohom

Autor receptu: kucharocka123

Aj z kysnutého cesta môžeme upiecť sviatočnú tortu.* Kto má rád kombináciu maku, tvarohu, jabĺk a kysnutého cesta, určite si príde na svoje.

12
porcií
30 (+ kysnutie) minút
príprava
40 minút
na 180 °C

Suroviny

Postup

  1. Kysnuté cesto: Z polovice vlažného mlieka, droždia a lyžičky cukru necháme vzísť kvások. Ostatné ingrediencie zmiešame v mise, pridáme kvások, zvyšné mlieko a vypracujeme nelepivé cesto, zakryjeme utierkou a necháme na teplom mieste kysnúť cca 60 minút.
  2. Dno tortovej formy vyložíme papierom na pečenie, boky natrieme maslom a vysypeme múkou.
  3. Náplň makovo-jablková: Mak zomelieme, zmiešame s lekvárom, pridáme maslo, vanilkový cukor, škoricu a citrónovú šťavu. Zalejeme horúcim mliekom, vymiešame s nastrúhanými jablkami a necháme vychladnúť.
  4. Náplň tvarohová: Tvaroh vymiešame s vanilkovým cukrom a zahustíme malinovým pudingovým práškom.
  5. Vykysnuté cesto preložíme na pomúčenú pracovnú dosku, premiesime a rozdelíme na 3 rovnaké bochníky. Prvý rozvaľkáme na okrúhly plát o veľkosti tortovej formy (priemer 28 cm) a uložíme na dno, navrstvíme makovo-jablkovú náplň a zakryjeme ďalším plátom vyvaľkaným z druhého bochníka. Tretí bochník rozvaľkáme na hrúbku cca 3-4 mm a povykrajujeme z neho kruhy o priemere 4 cm. Z 3 kruhov - lupeňov vyformujeme ružičku, do stredu každej dáme tvarohovú plnku a rozložíme po obvode koláča. Zo zvyšného cesta vytvarujeme ostatné ozdoby, ktoré uložíme do stredu torty. Necháme podkysnúť cca 15-20 minút, pred pečením potrieme vajcom rozšľahaným s lyžicou mlieka a posypeme mandľovými plátkami.
  6. Pečieme pri teplote 180 °C cca 35-40 minút. Upečenú, ešte horúcu tortu, posypeme strúhaným kokosom, necháme vychladnúť a môžeme pokrájať. Dobrú chuť!
  7. Detail: