Punčová torta

Točená punčová torta (fotorecept)

Autor receptu: anad

Punčové rezy som piekla viackrát, ale túto punčovú tortu som skúsila prvý raz.

12
porcií
90 minút
príprava
20+40 minút
na 180/190 °C

Suroviny

Postup

  1. Korpus na točenie: Bielky vyšľaháme s cukrom do tuhého snehu, prišľaháme žĺtky a ručne vmiešame múku s práškom na pečenie. Cesto môžete trochu zafarbiť červeným farbivom. Cesto prelejeme na plech vystlaný papierom na pečenie a pečieme pri 190 °C cca 18 minút alebo podľa skúseností so svojou rúrou. Ja mám veľký plech 30x40 cm, takže na menší plech sa suroviny dajú upraviť.
  2. Točenie: Upečený korpus polejeme sirupom a natrieme malinovým alebo ríbezľovým lekvárom. Korpus pozdĺžne nakrájame na pásy. Ja som chcela vysokú tortu, tak som mala len tri pásy široké 10 cm. Len som musela upiecť ešte jeden korpus z 5 vajec na menšom plechu, pretože som mala malý priemer tohto točeného korpusu.
  3. Ingrediencie na sirup zmiešame. Rumu môžeme dať aj menej alebo aj viac, podľa chuti. Nakoniec pridáme punčovú arómu.
  4. Okrúhly korpus: Bielky vyšľaháme s cukrom do tuhého snehu, primiešame žĺtky a múku s práškom do pečiva. Cesto upečieme v okrúhlej forme (ja som piekla vo forme s priemerom 24 cm) v rúre vyhriatej na 180°C 40 minút alebo podľa svojej rúry.
  5. Dokončenie: Okrúhly korpus priečne rozrežeme. Spodnú časť natrieme lekvárom a priložíme zrolovaný korpus. Ak nám zvýšil sirup, môžeme ho porozlievať ešte po vrchu rolky. Priložíme navrch druhú časť lekvárom natretého korpusu. Tortu uložíme do tortovej formy. Zaťažíme ju a odložíme vychladiť.
  6. Vychladnutú tortu potrieme punčovou polevou pripravenou podľa návodu a ozdobíme.
  7. Torta takto vyzerá po rozkrojení.
  8. Ospravedlňujem sa, že som nefotila celý postup, ale piekla som sama, ruky polepené, tak aj mobil vyzeral rovnako.