Syr s modrou plesňou (fotorecept)

Autor receptu: palokuchki

Myslim si ze vacsina ludi co bude tento recept citat ho nebude robit. Priprava tohto syra je narocna na cas. Niektori varechaci sa ma ale pytali na jeho vyrobu, tak recept predsa pridavam.

Postup

  1. Mlieko som zahriala na teplotu 33C. Sadnute kysle mlieko som rozslahala vidlickou a vmiesala som ho do mlieka. Do mlieka som tiez zamiesala modru pliesen a syridlo. Ja som si kupila modru pliesen od dodavatela v Melbourne. Ti to ale dovazaju z Francuska, tak si myslim ze sa to da kupit aj v Europe. Mnozstvo syridla a pliesni neuvadzam, lebo to zalezi od druhu aky sa pouziva. Pri tomto davkovani sa treba riadit podla navodu vyrobcu. Mlieko som nechala sadnut, co trvalo asi 40 minut. Sadnute mlieko som pokrajala na stvorce priblizne 1/1cm.
  2. Hrniec s mliekom som vlozila do teplej vody a udrziavala som teplotu 33C. Mlieko som pravidelne premiesavala, asi tak kazdych 5-10 minut.
  3. Po hodine som srvadku so syrom preliala cez sitko a nechala som srvadku odtekat asi 5 minut.
  4. Srvadku som z hrnca vyliala a dala som si tam syr. Syr som posolila lyzicou soli a premiesala.
  5. Syr som potom prelozila naspat do sitka a nechala som aby srvadka volne z neho odtekala.
  6. Sitko so syrom som zo zaciatku asi kazdu hodinu otocila a nechala tiez takto aby srvatka mohla lepsie vytiect.
  7. Na druhy den som syr polozila na tacku s mriezkou. Vrchnu cast aj boky syra som posolila dvomi lyzicami soli.
  8. Na treti den som syr otocila a posolila spodnu cast dvomi lyzicami soli.
  9. Na stvrty den som syr naspat otocila a popichala som ho ihlou na pletenie. Syr treba popichat aby sa urobili v nom otvory aby mohla pliesen v nom zacat rast.
  10. Popichany syr som prelozila na druhu tacku s mriezkou
  11. a syr som prikryla. Takto pripraveny syr som odlozila do miestnosti s teplotou 12-14C. Nefotila som postupne po dnoch, ani po tyzdnoch ako sa postupne na syre vytvarala pliesen.
  12. No takto vyzeral syr po troch tyzdnoch.
  13. Syr som zabalila do papiera na pecenie
  14. a do plastikoveho vrecka. Syr by sa mal skladovat dalej pri teplote 8C dalsie tri mesiace.
  15. Tento syr ktory tu pridavam som zacala robit 22.9. Na hornom obrazku je ako vyzeral po rozbaleni. Na spodnom je ked som z neho zoskrabala pre mna nadbytocnu pliesen. Syr som odbalila aby som ho mohla dat na Varechu. Ako som spominala, syr by mal zriet este aspon dalsi jeden a pol mesiaca.
  16. Tento syr som skladovala po zabaleni do papiera a plastikoveho vrecka pri teplote 15C. Syr zacal z vonkajsej strany maknut no a keby mal cas, tak zmakne uplne do prostriedku. No to sa u nas este nestalo. Nikdy nema na to tolko casu.
  17. Na zaciatku som zabudla spomenut, ze pri priprave tohto syra je velmi dolezita hygiena. Vsetko naradie ktore budeme pouzivat je treba prevarit. Je velmi treba dat pozor aby sa nam do syra, alebo na jeho povrch nedostala nijaka neziaduca bakteria.
  18. Ja som sa naucila robit tento syr uz davnejsie z kucharskej knihy na vyrobu syrov Home Cheesemaking. Teraz je uz na internete viacej receptov podla ktorych sa da postupovat. Len tak pre zaujimavost pridavam jeden link. http://www.ehow.com/how_2306383_make-blue-vein-cheese.html Je zaujimave ako radia v bode 2 ako sa da ziskat modra pliesen pre syr. Bochnik chleba treba ulozit do tmaveho vlhkeho prostredia a po desiatich tyzdnoch mame vo vnutri chleba jemny zeleny prasok penicillium.