Svieži ríbezľový koláčik s bazovým želé (fotorecept)

Autor receptu: srnka77

Záhradka teraz ponúka každý deň nové poklady, treba ich využiť. Mám rada sladké, ale neznášam presladené. Pri pečení sa vždy snažím vniesť do toho niečo zdravé a niečo nápadité – a tak je to aj pri tomto nenáročnom, ale chutnom koláčiku. Pre nadchádzajúce horúce dni je ako stvorený.

20 minút
príprava
25 minút
na 180 °C

Suroviny

Postup

 1. Objem hrnčeka: 300 ml

  Dnes v hlavnej úlohe: farebné perličky. Ríbezle umyjem, odstopkujem a nechám odkvapkať.
 2. Bežným spôsobom pripravím cesto na bublaninu: V mise vyšľahám vajcia s cukrom do penista, na nízkom stupni potom zašľahám olej a mlieko. V inej nádobe zmiešam obidve múky a prášok do pečiva a túto sypkú zmes po lyžiciach pomaly zašľahávam do tekutej zmesi. Nakoniec ešte krátko prešľahám na najvyššom stupni a cesto je hotové. Poznámka k cukru: Pre získanie príjemnej arómy cesta miešam bežný cukor s vanilkovým cukrom (ktorého nevyčerpateľnú zásobu mám v pohári s cukrom a jedným vanilkovým strukom) zhruba pol na pol. Službu by určite spravil aj vanilínový cukor, ale ten už dávno nepoužívam.
 3. Cesto vylejem do hlbšieho plechu vystlaného papierom na pečenie. Rovnomerne ho posypem asi dvomi tretinami ríbezlí. Potom ešte uhladím lyžicou, čím zároveň zatlačím ríbezle trochu do cesta (to už na fotke nevidno). Dám piecť do rúry vyhriatej na 180 °C na 25 minút.
 4. Po upečení nechám koláč spolovice vychladnúť. Za ten čas pripravím bazové želé.
 5. Zhruba deci bazového sirupu dolejem vodou do pol litra. Väčšinu tekutiny dám variť a do zvyšku zamiešam Zlatý klas.
 6. Rovnako ako pri pudingu, pripravený Zlatý klas vlejem do vriacej tekutiny a za stáleho miešania povarím minútu až dve.
 7. Počas varenia ostane pudingové želé sklovito priehľadné. Hotové odstavím a za občasného premiešania nechám mierne vychladnúť.
 8. Do vlažného želé primiešam zvyšné ríbezle a to celé natriem na medzičasom ochladený koláč.
 9. Po natretí a uhladení nechám úplne vychladnúť.
 10. Hotový koláčik chutí výborne – vďaka pridaniu surových ríbezlí je nesmierne osviežujúci, šťavnatý a ľahký. Bazová aróma mu veľmi pristane. Výborný by bol určite aj s použitím púpavového medu alebo sirupu... Musím rozhodne ešte vyskúšať :)