Strúhaný jablkový koláč - Barónkine rezy (fotorecept)

Autor receptu: mirusia

Určite je tu tento recept niekoľko krát vložený ale možno sa zíde na pripomenutie si:) Mali sme doma pár obitých jabĺk a každý mal chuť na niečo svieže, tak prečo nie? :)

30 minút
príprava
40 minút
na 180 °C

Postup

  1. Do misy (netreba vyťahovať veľké ťažké dosky) si nakrájame zmäknuté maslo, preosejeme múku spolu s kypr. práškom, práškový cukor, žĺtka a rukami vypracujeme cesto.
  2. Pre tých, ktorí ozaj nemajú najmenšieho poňatia o procese tvorby cesta, maslo sa pri práci s rukami roztopí a postupne bude lepiť a tvoriť tú veľkú ,,guču,, zvanú cesto. Netreba to vzdávať keď sú z toho stále ,,otrusinky,, ono sa to zlepí :) Časť cesta, asi tak akurát do ruky, si odložíme do chladničky aby trocha stuhlo.
  3. Plech si vymastíme maslom a či už rozvaľkáme cesto valčekom alebo rukami roztlačíme...
  4. Na cesto si rozotrieme džem. Keďže sme mali sladké jablká a chcelo to trochu kyslosti, dala som domáci ríbezľový (nevarený). Kto má kyslé jablká, môže dať sladký alebo potom to vyvážiť cukrom v jablkách.
  5. Jablká umyjeme, nakrájame na štvrtinky a postrúhame na najväčšom. Netreba to vlastne ani šúpať, ako to strúhate, tak šupka vám ostane v ruke pekne. Tie potom pojedli zajace ;) Vrch pokvapkať šťavou z citróna, posypať škoricou (vanilkovým cukrom a pod.).
  6. No, ďalší krok je vyšľahať si z bielkov a práškového cukru sneh. Lenže, to by nebolo s kostolným poriadkom aby mi raz niečo vyšlo ,,normálne,, tak sa mi zlomila rúčka na ručnom šľahači bielok. Veď čo, máme radi umelú hmotu. Tak šup to do klasického elektrického, ktorý mi bielka nevyšľahá ani keď sa na hlavu postavím ale spraví z toho akúsi krémovú zmes. Vyzerá to ako vyšľahaná šľahačka. Natrieť na jablká.
  7. A už len ten kúsok cesta, ktorý sme si odložili nastrúhať (na veľkom strúhadle ako jablká) na sneh z bielok kade tade. Alebo rozvaľkať, nakrájať pásy a tie poukladať krížom. Pečieme na 180° C cca 40 min. Nakoniec to divne vyšľahané bielko bolo veľmi chutné, pekne sa lámalo a porobilo ,,snehové záveje,, :)