Pečená fašírka

Šťavnatý mäsový bochník s čerstvými hubami (fotorecept)

Autor receptu: sracz

Mám nadovšetko rád potulky po lesoch, horách, lúkach a stráňach Slovenska, vždy, hlavne však počas hubárskej sezóny. Ak nájdem hojnosť húb, čo v okolí mojich rodných Košíc bývavalo často, zaplesá aj moje srdce „gazdiniaka“. Dáte mi zaiste za pravdu, že s hubami v kuchyni sa dajú vytvárať gurmánske špeciality od výmyslu sveta. Tunajšie podmienky sú na huby, ako ich poznám z domova, doslova macošské. Ale chuť a hlad, super radcovia, zavelili, tak som „sekanú s hubami” upiekol opäť so šampiňónmi.

10-12
porcií
35 minút
príprava
85 minút
na 180/205 °C

Suroviny

Postup

  1. Dve obschnuté žemle som pokrájal na 3-4 cm kocky, ktoré som zalial emulziou zo sladkého mlieka a šľahačkovej smotany.
  2. Cibuľu som postrúhal na veľkých „slzičkách” a orestoval 2-3 PL oleja (kto radšej, použije zopár PL masti), nechal vychladnúť a venoval sa príprave ďalších „vstupov”.
  3. Potom som huby (v mojom prípade crimini, ale ak máte na návšteve lesa „aspoň kuščik ščesca”, rozhodne použite zmesku čerstvých, podľa toho, na čo ste naďabili) pokrájané na väčšie kúsky vložil k vychladnutej cibuli a podusil vo vlastnej šťave; a podľa potreby podlial vývarom.
  4. V pomocnom „weidlingu” som zoskupil obe pomleté mäsá, pokrájanú hrubostennú zelenú papriku a stonky zeleru, dve celé vajíčka, 2 KL soli a po mokka lyžičke mletej rasce a čerstvo mletého korenia štyroch farieb,
  5. Potom nasledovali podusené odpočinuté huby s pretlačenými strúčikmi cesnaku,
  6. kocky namočenej a ľahko „vyžmýkanej” žemle, postrúhaná údená parenica a strúhaný parmezán. Všetko som ľahko, s citom, zmiešal a
  7. preložil do vymasteného pekáča, mokrými rukami sformoval bochník a
  8. piekol 69´ na 180 ºC (350 ºF) a dopiekol 15´ na 205 ºC (400 ºF). Po upečení som bochník preložil na kuchynskú tácňu a nechal dobrú ¼ hodinku „vydýchať”. Kto chce a má chuť, môže z výpeku pozbierať vyzrážaný tuk, potom v ňom rozšľahať šľahačkovú smotanu a mäsový vývar s „rozhabarkovaným” kukuričným škrobom (Maizenou), nechá prejsť varom a tak získa chutnú omáčku, či zálievku.
  9. Takýto mäsový bochník chutí za tepla na „všelijako”, mali sme ho aj so zemiakmi na kyslo i s kelovým prívarkom a zemiakovým „pyré”, mne však najviac chutí na studeno, bez ničoho a keď, tak s horčicou, chrenom, sladkokyslou uhorkou, či okrou!