Pečené zajačie stehná s plnkou (fotorecept)

Autor receptu: sracz

Trošku práce s vykosťovaním stehien mladých „ušiačikov“, ako aj s ich kompletizáciou do finálnej podoby polotovaru, ale výsledný chuťový efekt stojí za to. Kosti v kombinácii s kuracinou, či hovädzinou, doplnené zeleninou a ostatnými potrebnými ingredienciami, po 3÷4 hodinách vykúzlia super polievky. Obľubuje ich zvlášť moja dcérka Bábika, ale jemnejšej časti ľudstva chutia vo všeobecnosti. Jemnú pečenú zajačinu som podával s pestrým surovým šalátom. Jej príprava je naozaj jednoduchá a rýchla.

2
porcie
12-15 minút
príprava
33-40 minút
tepelná úprava

Suroviny

Postup

  1. Stehná mladých zajacov som vykostil, jemne naklepal, po obidvoch stranách ich prstami okorenil soľou a čMČK (čerstvo mletým čiernym korením).
  2. Potrel „filmom“ plnotučnej liptovskej horčice, na jednu ½ naniesol „syrokrém“ (ja som mal „téglik“ s modrou kultúrnou plesňou „Blue cheese“) a na druhú ½ uložil po plátku šunky a pečenej kápie v oleji; potom som takto pripravený „rezeň“ preložil, zopol špáradlami
  3. a opiekol na horúcej emulzii bravčovej masti a oleja (1:1) pekne na červeno hnedo, 5÷7´ obojstranne; komu viac chutí vyprážaný, obalí si ho v „trojobale“ a vypraží;
  4. Po opečení som mäso uložil na pomocnú tácňu, vo výpeku orestoval pokrájaný zväzok mladej cibuľky aj s „pierkami“ a na „C_éčka“ pokrájané dva stonky zeleru (~ 2÷3´), nadstavil 2 PL masla, vrátil opečené plnené stehná, 2÷3´ nechal vyhriať na prevádzkovú teplotu, pomocou kuchyňských klieští otočil, posypal KL mletej sladkej papriky, podlial troškou horúcej vody, premiešal a pod pokrievkou nechal dodusiť, než som pripravil zeleninu na prílohu (čerstvý „Romain šalát“, paradajky „Baby“, červenú cibuľu, „julienne“ z karotky a segmenty vajíčka na tvrdo; zálievka: 5÷6 PL voda studená, štipka soli, 2 PL citrónová šťava, KL cukor práškový)
  5. Nuž a na tanieri to potom vyzeralo takto...