Ossobuco alla milanese s gremoládou a grilovanou polentou (fotorecept)

Autor receptu: bonvivanka

Ossobuco alla milanese je typickým jedlom regiónu Lombardia a mesta Miláno. Jeho pôvod je síce nejasný, ale v Miláne ho nájdete v ponuke v rôznych variáciách a podáva sa so šafránovým rizotom. Osso znamená kosť a buco znamená diera. Základom tohto pokrmu je časť telacieho lýtka z mladého teliatka, ktoré má v strede špikovú kosť. Ako prílohu som si zvolila pre recept grilovanú polentu, ktorá sa mi zdá byť vhodnejšia a jedlo odľahčí. Polenta má naopak pôvod v regióne Veneto a je to kukuričná kaša

2
porcie
10 minút
príprava
60 minút
tepelná úprava

Postup

  1. V originálnom recepte sa používa teľacie lýtko. Ja som ho včera nezohnala, tak som kúpila hovädzie. Je tiež výborné, len sa dlhšie varí. Takže môžete použiť aj hovädzie mäso. Nezabudnite prerezať alebo prestrihnúť blanu okolo mäsa lebo inak sa vám skrúti.
  2. Mäso obalíme v hladkej múke a medzitým si pripravíme nakrájanú cibuľku, ktorú speníme na masle. Cibuľu si dáme bokom a vložíme mäso, aby sa opieklo a stiahlo. Ak by sa cibuľa pripekala, môžeme podliať trochou vývaru. Keď je mäso opečené, osolíme ho a okoreníme.
  3. Následne podlejeme hovädzím vývarom. Ak nemáte vývar, môžete použiť aj bujón. Do šťavy pridajte aj jednu maličkú ošúpanú rajčinu alebo jednu lyžicu rajčinového talianskeho pretlaku. Necháme podusiť prikryté asi 50 minút, ak máte teľacie, stačí 25 minút.
  4. Keď je mäsko mäkké, pripravíme si gremoládu. Gremoláda je taká konečná posýpka, ktorú treba pridať k mäsu chvíľu pre dokončením. Na prípravu gremolády potrebujeme petržlenovú vňať, cesnak a citrónovú kôru. Cesnak pretlačíme, kôru z jedného citróna postrúhame a vňaťku posekáme. Všetko zmiešame a pridáme k mäsu.
  5. Do hrnca nalejeme 1 l vody a pripravíme si 250 gr. polenty - kukuričnej múky. Ak ju nenájdete, môžete použiť aj kukuričnú krupicu, ktorú som použila ja a je bežne dostupná v našich obchodoch. Keďže krupica je hrubšieho zrna, bude potrebovať viac vody. Ja som použila asi 1,5 litra, aby nebola veľmi hustá. Vodu osolíme cca jednou lyžičkou soli a tesne predtým ako voda zovrie, začneme pomaly pridávať polentu a miešame metličkou.
  6. Do kaše pridáme plátok masla, aby nevytvárala hrudky a treba ju často miešať, aby sa nepripálila. Keby sa vám zdala príliš hustá, môžete kľudne pridať trochu vody. Varí sa na najslabšom plameni. Varíme cca 50 minút. Keď je hotová, pridáme strúhaný parmezán a prípadne dochutíme maslom a dosolíme.
  7. Hotovú polentu vylejeme na tácku, drevenú misku alebo podobne a necháme vychladnúť.
  8. Keď je vychladnutá, nakrájame na kocky a ogrilujeme nasucho na grilovacej panvici alebo opečieme.
  9. Čaro ossobuca na milánsky spôsob spočíva v jeho chutnej šťave, lebo špik z kostí sa rozpustí a krásne šťavu ochutí a zahustí. Polenta z kukuričnej krupice je dokonca jemnejšia ako tá z kukuričnej múky a zvyšnú polentu môžete zúžitkovať aj na ďaľší deň. Napríklad ju môžete zapiecť s gorgonzolou alebo iným druhom syra v rúre. Je to dobrá chuťovka k vínu alebo pivu.