Orechové koláče

Orechové mešteky z domáceho lístkového cesta (fotorecept)

Autor receptu: izabella929

Pripravila som malé orechové mešteky z domáceho lístkového cesta. Plnila som drvenými orechmi s lekvárom.

20
porcií
80 minút
príprava
15 minút
na 200 °C

Suroviny

Postup

  1. Pripravila som si najprv lístkové cesto. Hladkú múku som preosiala, pridala som štipku soli. Z múky som odobrala 100 g a túto som zmiesila s maslom. Zabalila do fólie a uložila na pol hodinu stuhnúť do chladničky.
  2. Ku zbytku múky som pridala vajce a toľko vody, aby sa dalo zmiesiť nelepivé cesto, ktoré som dobre vypracovala a nechala som ho odpočívať.
  3. Vybrala som z chladničky maslové cesto. Základne cesto som rozvaľkala, do stredu som uložila maslové a rohy cesta som uložila a zakryla maslové cesto a rozvaľkala. Rozvaľkané cesto som zrolovala do tvaru rolády a preložila som zľava do prava, sprava do ľava a prehla na polovicu. Cesto som nechala 20 minút odpočívať. Tento spôsob predkladania som urobila ešte 2x a vždy som nechala odpočívať 20 minút.
  4. Hotové preložené cesto som rozvaľkala a vykrajovátkom na pirohy vykrojila kolieska.
  5. Zbytky odkrojky som opäť premiesila a vykrojila ďalšie kolieska.
  6. Drvené orechy som zmiešala s lekvárom a plnku som ukladala do stredu kolieska.
  7. Tesne nad plnkou som cesto pozberkala do kytice a spojila, tvorila som malé mešteky. Ešte na pracovnej ploché som ich natrela vajcom, ale iba tie sukničky a posypala som ich sezamom.
  8. Uložila som ich na papierom vystlaný plech.
  9. Rúru som nechala vyhriať na 200 °C a piekli sa 15 min. Upečené som vyložila na mriežku a nechala chladiť. Posypala som ich mletým vanilkovým cukrom.
  10. Prajem vám dobrú chuť.