Veľkonočný koláč

Môj pravoslávny veľkonočný koláč - Козунак (fotorecept)

Autor receptu: mopypopy

Zjedla som ich nespočetne a vždy s napätím očakávam prípravy veľkonočných sviatkov, kedy si ho znova pripravím. Jedná sa o tradičný bulharský veľkonočný koláč zvaný “Козунак”, ktorý sa podáva pri slávnostiach. Bulhari si ho vychutnávajú s varenými vajíčkami a typickým hustým bielym jogurtom. Môže byť jednoduchý alebo plnený kandizovaným ovocím, čokoládou, figami či orieškami. Ja ponúkam moju najobľúbenejšiu verziu s hrozienkami, mandľami a vlašskými orechami. Krásne sviatky!

12
porcií
150 minút
príprava
60 minút
na 160 °C

Postup

  1. Najprv aktivujeme droždie. Rozdrobíme ho v hrnčeku vlažného mlieka a pridáme lyžičku kryštálového cukru. Zamiešame a necháme vykysnúť na teplom mieste asi 15 minút, pokým začne bublinkovať. Medzitým si vo veľkej a širokej mise preosejeme múku. Pridáme štipku soli a nastrúhanú citrónovú kôru. Zamiešame a vareškou vytvoríme jamku uprostred zmesi.
  2. Uprostred jamky nalejeme jemne prešľahané vajíčka, približne polovicu hrnčeka s mliekom a droždím a časť roztopeného masla. Pridáme kryštálový a 1 vanilkový cukor. Začneme hnietiť cesto tak, že postupne zapracuvávame vonkajšiu sypkú časť do mokrej časti uprostred, čiže zvonku smerom dovnútra.
  3. Počas miesenia pridávame zbytok masla, hrozienka a mlieko z hrnčeka, podľa potreby. Pokračujeme v hnietení cesta, kým nám nevznikne rovnomerné a nelepiace sa cesto, na ruky, ani na okraje misy. Takto pripravené cesto posypeme troškou múky, prikryjeme čistou kuchynskou utierkou a necháme vykysnúť na teplom mieste aspoň 1,5 hodiny.
  4. Keď cesto vykysne, predhrejeme rúru na 160 stupňov. Cesto preložíme na pracovnú dosku a znovu prehnetieme. Vytvoríme 3 rovnaké pramene, ktoré zapletieme do hrubého vrkoča ako vianočku. Opatrne prenesieme do vymastenej formy s obvodom 25 cm a necháme v teple vykysnúť ďalších 15 minút. Počas záverečného kysnutia do vrkoča pozapichujeme vlašské oriešky a mandle. Nakoniec potrieme prešľahaným žĺtkom a pečieme približne 1 hodinu, pokým drevená špajdľa zo stredu koláča je po zapichnutí suchá.
  5. Ak je koláč dostatočne prepečený na vrchu, prikryjeme alobalom. Pár minút pred dopečením výdatne posypeme 1 vanilkovým cukrom. Hotový koláč necháme vychladnúť a podávame s maslom alebo medom.