Kysnuté koláče

Makové a orechové kysnuté koláčiky (fotorecept)

Autor receptu: sonulienka

Vyskúšala som ďalší výborný recept. Ukladám si ho medzi moje recepty a chcem sa oň s Vami podeliť.

60 ks
porcií
20 minút
príprava
20 minút
na 180 °C

Suroviny

Postup

  1. Tu sú suroviny.
  2. Ako prvé si urobíme mrveničku - múku, cukor a maslo dobre spracujeme a dáme do potravinárskej fólii do mrazničky.
  3. Dáme si urobiť kvások - droždie, 1 PL kryštálového cukru a 100 ml vlažného mlieka premiešame a dáme vzísť kvások. Múku si preosejeme, dáme do nej 2 PL kryštálového cukru a premiešame. Do múky pridáme vykysnutý kvások a zvyšné zohriate mlieko, v ktorom sme dobre vyšľahali 2 žĺtky. Nakoniec do cesta pridáme 50 ml oleja. Cesto dobre vypracujeme, ja ako vždy strojom, a necháme 1 hodinu kysnúť. Tu už mám cesto pekne nakysnuté.
  4. Cesto si dáme na pomúčenú pracovnú dosku, vyvaľkáme asi na hrúbku 1 cm a vykrajujeme kolieska, ja som vykrajovala priemer asi 5 cm ale ak chcete môžete robiť aj väčšie je to len na Vás. Kolieska ukladáme na plech, na ktorý sme si dali papier na pečenie. Do stredu každého kolieska prstom urobíme priestor na náplň. Náplň síce postup už tu mám je jednoduchá - mak si zmiešame s cukrom (2 bal. škoricového + 1 bal. vanilkového) a pridávame pomaličky horúce mlieko (50-60 ml) a miešame, aby vznikla hustejšia náplň. Ale ak máte svoj recept je to len na Vás. Tak isto robím aj orechovú, do nej používam 1 bal. škoricového a 2 bal. vanilkového cukru a mlieko podľa potreby.
  5. Keď máme na všetkých koláčikoch náplň, kraje potrieme vyšľahaným žĺtkom s mliekom. Vyberieme si z mrazničky stuhnutú mrveničku a nastrúhame na koláčiky. Strúhame na jemných slzičkách. Tu som síce nastrúhala menej ale kľudne môžete viac nastrúhať. Dáme piecť na 180 stupňov 20 minút do ružova. Ale sledujte si každá si svoju rúru poznáte. Ja som piekla v teplovzdušnej rúre.
  6. No a tu už sú všetky upečené - vyšlo mi 60 ks.
  7. No a šli sme na oslavu a piekla som aj cesnakové trojuholníky. Tak som zobrala aj zopár koláčikov.
  8. Tak ak Vás recept zaujal, nech sa páči, vyskúšajte.
  9. No a zopár cesnačiek som si aj nechala.