Kysnutý koláč

Kysnutý medovo-orechový veniec (videorecept)

Autor receptu: cesminaz

Výborný koláč s jemným cestom a vláčnou medovou plnkou. Je veľmi jednoduchý a pritom efektný svojím výzorom :-)* Na obmenu ho môžete upiecť aj s makovou plnkou.

35 minút
na 180 °C

Suroviny

Postup

  1. Cesto: V miske si najprv lyžicou premiešame múku, soľ a cukor. Následne pridáme olej, jogurt a v 2 dl mlieka napučané droždie. Tých zvyšných cca 1,25 dl mlieka pridávame postupne pri vypracúvaní cesta podľa toho, ako múka pije. Máme dostať polomäkké cesto, ktoré sa už začína oddeľovať od misky. Cesto trošku poprášime múkou a krátko ho vymiesime do tvaru bochníka. Zakryjeme utierkou a necháme cca 40 minút kysnúť, kým nezdvojnásobí svoj objem.
  2. Kým cesto kysne, pripravíme plnku. Mleté orechy, med a olej v mixéri vymixujeme do hladka. Aby sa vám ľahšie mixovalo, môžete med aj trošku ohriať, aby nebol taký stuhnutý :-) Ja som dala agátový med, ale dajte kľudne podľa chuti. Čo sa týka oleja, ten je v plnke veľmi dôležitý a preto, ak chcete mať rovnaký výsledok, tak ho nenahrádzajte maslom. Maslo je niečo iné a olej je niečo iné :-) S maslom to bude už inak chutiť a maslo sa vám z tej plnky aj veľmi vpije do cesta :-) Naozaj sa netreba toho oleja báť.
  3. Keď nám cesto nakyslo, vyvaľkáme ho celkom na tenko na cca 5 mm, do tvaru veľkého kruhu. Natrieme celé cesto plnkou, ktorú si môžete predtým troška ohriať, aby sa lepšie rozotierala.
  4. Kruh pokrájame na 5 hrubších pásov, ktoré poukladáme na seba.Ten posledný dáme opačne. Následne rukami pláty rozťapkáme a znova pozdĺž prekrojíme a položíme na seba. (Pre lepšiu predstavu pozri video)
  5. Cesto stočíme ako vrtuľu a preložíme na olejom vytretý a múkou posypaný plech. Môžete aj na papier. Napravíme ho do tvaru venca a necháme 30 minút podkysnúť.
  6. Podkysnutý veniec natrieme vajcom a dáme piecť do vopred vyhriatej rúry na 180 °C na cca 35 minút. Treba si to sledovať, lebo každá rúra pečie trocha inak.
  7. Koláč je naozaj výborný, srdečne odporúčam vyskúšať, určite nebudete sklamaní ;-P Prajem dobrú chuť!
  8. Ďalšie moje recepty nájdete aj na mojom blogu cesminazuenal.blogspot.com a na Youtube