Plnené kapustné listy

Kapustové holúbky spod Urbanovej veže (fotorecept)

Autor receptu: sracz

Mohol by som ich nazvať aj ako spod Šibenej hory, či košickej turni, aj to bude vždy nostalgická spomienka na moje dávno už odídené detstvo i mladosť v mojich rodných Košiciach. Inak ďalší zo šperkov slovenslej národnej kuchyne. Najlepšie som jedol na Zemplíne vo Vysokej nad Uhom, pod „komandom našej Andi Marji“. Pripravovala ich vo velikánskom hrnci, hlavne na odpust, konávaný každý september v deň jej sv. Patrónky. Nevedel som sa ich „nabažiť”, zvlášť keď bol k nim aj jej „bili kolačok"!

10-12
porcií
33 minút
príprava
100-120 minút
tepelná úprava

Suroviny

Postup

  1. Do panvice som postrúhal šalotku (spravidla používam cibuľu hociktorej farby).
  2. Orestoval ju „na voňavo“. V hrnci som obvaril mäkšiu hlávku kapusty s vyrezaným „hlúbikom“.
  3. Na „polmesiačiky” som pokrájal „połsku kiełbasu”, nie je to „socialistická spišská“, ani naša domáca, ale táto od ostatných igrediencií naberie („okopíruje”) približne požadovaný „šmak”.
  4. Ak by som holúbky pripravoval v náležitej zemplínskej, ako sa hovorí „pravoslávnej” podobe 70-80. rokov minulého storočia, musela by zostava obsahovať aj 500 g konzervu čínskeho bravčového mäsa, ktorú ani tu a už ani u nás doma nie je možné zohnať.
  5. Do veľkého „vajnlingu” som postupne poukladal bravčové aj hovädzie mäso, pokrájanú „kiełbasu”, umytú ryžu, soľ a čerstvo mleté čierne korenie, orestovanú šalotku (ale spravidla používam žltú cibuľu), ¼ litra vlažnej vody a pretlačené strúčiky cesnaku.
  6. Rukami všetko „jemne”, ale dôkladne, prepracoval a nechal na pulte oddychovať, než som
  7. kyslú kapustu preložil do sitka a nechal odkvapkať. Medzitým sa mi obvarila hlávka kapusty,
  8. ktorú som rozobral, väčšie listy pozdĺže rozrezal a vyrezal z nich hrubé „nervy”; menšie som ponechal v celku.
  9. Na jednotlivé upravené listy som PL ukladal oddýchnutú mäsovú zmes a
  10. formoval ich do tvaru „lievika”. Potrebný „mustr” som vytvoril z mojej ľavej dlane.
  11. Hotové ukladal na dno hrnca vysypaného 2-3 hrsťami odkvapkanej kyslej kapusty.
  12. Vyplnené „prízemie” som posypal opäť kyslou kapustou a ukladal „1. poschodie” a keby som mal „holúbkov” viac, bol by to už „štokovčak”. Teraz som si vyšľahal zálievku z mäsového vývaru a paradajkového pretlaku, ktorou som
  13. „holúbence” navrstvené v hrnci, zalial až po ich povrch a zapol pod ním ohrev. Po dosiahnutí bodu varu, som teplotu znížil na varné minimum.
  14. Po hodinke som mohol podávať „holúbkový” obed, ozdobený PL hustej kyslej smotany. „Holúbky” môžete servírovať so zemiakovou kašou, ale ja ich obľubujem iba tak na čisto a najradšej „na zobky”, postupne chladnúce v hrnci odstavenom na šporáku.
  15. Po tzv. zime tu v Peorii opäť vykvitol prvý kvet našej žltej ruže, ale už sú „naštartované” ďalšie aj červené a „cyklámenové (fuchsia = magenta)“. Postupne Vám ich, s dovolením, popredstavujem.