Kalkýš

marec01Marec01, 52 ročný muž, Komjatice, 12. marca 2012 9:22
Ďalšie jeho recepty »

Tradičné sladké jedlo našich predkov, ktoré sa pieklo hlavne počas pôstu v predjarnom období v Komjaticiach. Obsahuje veľa vitamínov skupiny B.

8-10
porcií
120-180 min
na 180 °C

Suroviny

0,5 l alebo pšenica
65 dkg
1 - 2 lyžička kávová
 vlažná
Tip na Vianoce: Kúpte si prvú knihu s receptami z Varecha.sk

Postup prípravy

  1. 1

    Klíčenie a príprava kalkýšovej vody: Raž alebo pšenicu večer preberieme, zalejeme vlažnou vodou a necháme do rána napučať. Na druhý deň ráno umiestnime na vedro väčšie sito, na ktoré navrstvíme napučané zrno tak, aby mohla voda stekať do vedra a postavíme ho na tmavšie teplé miesto ( najlepšie k radiátoru ). Sito musí mať zospodu vzduch. Polievame ho niekoľkokrát denne vlažnou odstátou vodou. Keď sú klíčky dlhé asi 1 cm, belavé alebo ružové ( nemajú byť zelené ), i s korienkami ich pomelieme na mäsovom mlynčeku, prípadne rozmixujeme v mixéri. Pomletú masu premyjeme vodou ( asi 2 a štvrť litra ), precedíme a dobre vytlačíme. Máme dostať celkom 2,5 l bielej tekutiny.

  2. 2

    Príprava cesta a pečenie: Do väčšieho vandlíka dáme 65 dkg hrubej múky, 1 - 2 kávové lyžičky kryštálového cukru ( nemusí byť ) a postupne vmiešame 2,3 l vody z kalkýša. Varechou vytrepeme riedke cesto ( malé hrčky môžu byť ), vylejeme ho do väčšieho pekáča, ktorý sme dopredu poliali 2 dl kalkýšovej vody - asi 1 - 2 cm pod horný okraj. Kalkýš necháme rozovrieť v rúre pri vysokej teplote, ktorú po rozovretí stíšime na 180°C a pomaly pečieme 2 - 3 hodiny. Cesto sa najprv trošku zdvihne, ale potom klesá. Počas pečenia občas otvárame dvierka rúry, aby para vyšla von. Sledujeme aby navykypel do rúry!!! Počas pečenia sa po okrajoch a na povrchu začne vytvárať kôrka. Keď sú okraje hnedé a povrch cesta sa sfarbí do medovo-zlatej farby, kalkýš je upečený. Necháme ho dobre vychladnúť a môžeme jesť. Uskladňujeme ho v chladničke. Najlepší je priamo z pekáča, avšak možno ho uložiť aj do uzatvorených zaváraninových pohárov.

Recept je zaradený do tagov:


TOPlist