Sviečková na smotane

Hovädzie so smotanovo-zeleninovou omáčkou v jednom hrnci (fotorecept)

Autor receptu: mrnousik

Poznáte pod názvom sviečková na smotane, avšak toto je náš variant a po zjedení ešte dlho budete cítiť chuť hovädzieho a koreňovej zeleniny. Nedovolila by som si tento názov použiť, lebo mäso nie je prešpikované slaninkou, nie je tam ani borievka a nejedná sa ani o pravú sviečkovú časť kravičky :) Aktuálne som však rozbehla pokus, čo všetko z našich obľúbených jedál ide lepšie v liatine. A tento recept k nim patrí! Priateľ zvykne aj ofrflať, ak niečo vadí. Toto bola však mňamka. Dobrú chuť :)

30 minút
príprava
150 minút
na 160 °C

Postup

  1. Na začiatok sa pripravme na krájanie... veľa krájania. Nachystáme si mrkvu, petržlen, zeler a cibuľu. Tá cibuľa je strategická, lebo jej rola sa začne hneď v prvom dejstve. Po jej dokrájaní si zapneme rúru a dáme vyhrievať na 160 °C (strategická úloha, aby uzavreté mäsko išlo hneď do teplúčka).
  2. Keď máme všetko nakrájané, tak dáme do hrnca olej (ideálna by bola bravčová masť, ale tú musí drahý zrobiť zas). Po jeho rozohriatí na ňom uzavrieme (opečieme) mäsko zo všetkých strán, poriadne, niekoľkokrát. Poriadne do hneda. Ideálne je na obracanie použiť pinzetu na mäso, ale našla som len grilovacie kliešte... lepšie ako klincom do temena :D
  3. Keď je mäsko uzavreté, tak ho dáme pod tanierik pod pokrievku, nech počká na svoj čas. Do výpeku hneď prihodíme nakrájanú cibuľu a zarestujeme ju do takej peknej béžovej :D
  4. Pridáme nakrájanú zeleninu, čierne korenie, soľ (podľa slanosti vývaru), mletý bobkový list a zalejeme hovädzím vývarom. Premiešame. Tekutina by mala byť asi takto, ako je na foto - teda tak, aby hovädzie neplávalo.
  5. Opečené mäsko posolíme, pokoreníme a položíme na zeleninu. Prikryjeme pokrievkou a 2,5 hodiny sa o jedlo nestaráme, necháme ho sa robiť v rúre pri teplote 160 °C.
  6. Po 2,5 hodinách mäsko vyberieme a prikryjeme, aby neschlo. Na pohľad sa môže zdať, že sa scvrklo, ale pri tomto spôsobe prípravy mimo tekutiny a v pomalom liatinovom hrnci ostalo neskutočne dobré. Oddeľuje sa nožíkom ako v socíkoreštikách, uchovalo si potrebnú vlhkosť a hlavne chuť, tá tam je cítiť nádherne, nevyplavila sa do vody. Intenzívna chuť :)
  7. Na záver vlejeme do zeleniny asi 3-4 PL octu, ešte za pár štipiek mletého bobkového listu a všetko rozmixujeme. Pridáme smotanu na varenie (1 kelímok) a chvíľu povaríme. Pri tomto akte ešte ochutnávame, pridáme soľ, trstinový cukor (nahradí mi aj karamel), bobkový list, korenie - podľa preferencii. Odstavíme a môžeme ísť jesť. Konzistencia je taká ako smotanové pyré, pekne sa naberá na knedlík aj na mäsko, presne tak to máme radi. Nepremočí knedľu, nestečie z mäsa. A tá chuť, no božská... Preto ak sa čudujete, prečo tak málo mäsa a tak veľa omáčky, tak ja tú omáčku mám namiesto predsnidávky :D A tip na záver, ak máte doma sezónny slivkový džem, nešliapnete vedľa, je to dobrý parťák v tomto recepte :)