Hovädzí guláš

Guláš Cassovia s hovädzinou a hubami (fotorecept)

Autor receptu: sracz

Ostala mi ½ pokrájaných húb. Gulášom nič nepokazím! Spomenul som si na rcp, aký som už pred viac ako 60 rokmi varil na akciách mladých turistov. Jednoduché jedlo s nádychom nostalgie. Kamaráti už ozdobení striebrom vo vlasoch, podaktorí už aj odídení pod celty a ku kotlíkom na „Nebeských lesných zátišiach“. Ale ako úžasne dobre padnú slová spomienok, aj na „Gulage smarkatého zálesáka“! Najdlhšiu pešiu kuchársku „púť“ som absolvoval medzi Liptovským Mikulášom a Trenčianskou Teplou v júli 1964!

4-6
porcie
35 minút
príprava
70-100 minút
tepelná úprava

Suroviny

Postup

 1. Najprv potrebujem dobrej pol-druhej hrsti zmesi sušených húb namočiť, čo som urobil priamo do misky s ~ 250-300 ml vlažného mäsového vývaru.
 2. V nižšom, ale širokom hrnci (kvázi „kotlíku”) som vyškvaril prerastenú údenú slaninu, na ktorú som nastrúhal veľkú žltú cibuľu, pridal lyžicu-dve slnečnicového oleja, premiešal, orestoval do „sklovita” a
 3. do odstaveného vmiešal kopcovitú PL sladkej mletej papriky, pomiešal, „čvirkol” 2-3 PL mäsového vývaru a minútku-dve nechal zladiť chute a vône.
 4. Potom už nasledovala hovädzia nožina (močing, či labsár, ale aj z krku je guláš chutný), ktorú som poprášil čerstvo mletým korením štyroch farieb, rascou, borievkou (jalovcom), prstami aj soľou, pridal véééééľku PL kečupu (nemal som čerstvé paradajky), premiešal a nechal 12÷15´ podusiť.
 5. Nakrájaná „mäsitá” zelená paprika a stonky zeleru majú v mojom guláši miesto s permanetkou, lebo výslednému „dielu” pridajú chute hodné gurmána a labužníka.
 6. Ak je cibuľa kráľovnou kuchyne, tak potom cesnak je jej korunným princom; pretlačený krásne prevonia aj jedlo aj jedáleň.
 7. Po premiešaní som tento „polotovar” zalial vývarom s namočenými sušenými hubami, premiešal, zalial horúcim mäsovým vývarom (objem vývaru si zvoľte, prosím, podľa toho, či gulášik budete jesť so zemiakovou, cestovinovou, či ryžovou prílohou a príborom, alebo s „bukovčiakom” dobrého chlebíka a veľkou lyžicou) a
 8. pod pokrievkou, pomalým varom, nechal dusiť 69÷96´, tak aby sa Vám mäso rozplývalo jemne v ústach i na jazyku.
 9. Čerstvé huby nepotrebujú dlhý čas na varenie, preto som ich ku všetkým predchádzajúcim dobrotám pridal, pokrájané na väčšie kúsky („abi bulo do čeho kusnuc”), až pred koncom varenia; ak varíte v prírode, na chate, či chalupe, lesní škriatkovia a víly Vám určite nazbierajú a prinesú za košík rôznorodej zmesky čerstvých, ktoré Váš guláš prečarujú do výšin exotického to lukulského šarmu; žiaľ, ja sa v tunajších podmienkach musím uspokojiť s „kúpenskými”, aj keď čerstvými criminy, portobello a shitake.
 10. Po zmiešaní a minútke-dvoch spoločného varu, som guláš zahustil asi 150 g strúhaným zemiakom a než sa pod pokrievkou, už pri vypnutom ohreve naladil na tú „akurátnu nôtu”,
 11. pripravil som k nemu prílohu, tentoraz vo forme orza, alias slovenskej ryže.
 12. Nuž a na tanieri potom vyzeral takto. Dobrú chuť, Vám všetkým priatelia na Varecha.sk