Expresné raňajkové croissanty s Nutellou fotorecept

pusta - fotkapusta, 8. mája 2013
Expresné raňajkové croissanty s Nutellou (fotorecept)
Foto: pusta

Tento recept sa mi veľmi páčil, tak som ho včera vyskúšala. Croissanty nie sú vo vlastnom slova zmysle práve expresné, názov je len v prenesenom význame. Pripravujú sa takmer až dokonca večer, na noc idú do chladničky odpočívať, ráno sa len po vybratí potrú rozšľahaným vajcom a za 15 minút po upečení sa už môžu podávať voňavé, úžasne chutné expresné sviatočné raňajky, ale aj inokedy..

16 kusov
porcií
12 hodín minút
príprava
12 minút
na 180 °C

Suroviny

700 g + na podsypávanie
150 ml
200 ml
50 g
1 PL (do kvásku)
4 PL (do cesta)
1 ČL (do cesta)
2 ks (do cesta)
1 ks (na potretie croissantov)
250 gramov
podľa chuti

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Začala som pracovať včera podvečer. Do misy som preosiala múku, premiešala som ju so soľou, 4 PL práškového cukru a pridala som dve vajcia...

  Expresné raňajkové croissanty s Nutellou (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  ...a jogurt.

  Expresné raňajkové croissanty s Nutellou (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Do vlažného mlieka som zamiešala 1 PL práškového cukru, namrvila 50 g /teda viac ako len 1 kocku/ šerstvého droždia a nechala som na teple vykysnúť kvások - cca 15 minút.

  Expresné raňajkové croissanty s Nutellou (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Pridala som kvások do múky a všetko spolu som spracovala na hladké pružné lesklé cesto, kým sa nezačali tvoriť bublinky. Cesto som jemne posypala múkou, prikryla čistou utierkou a nechala som ho vykysnúť - 1 a 1/2 hodiny.

  Expresné raňajkové croissanty s Nutellou (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Z vykysnutého cesta som vytvarovala valec, pokrájala som na 8 častí a...

  Expresné raňajkové croissanty s Nutellou (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  vytvarovala z nich bochníčky.

  Expresné raňajkové croissanty s Nutellou (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Bez dalšieho kysnutia som nna jemne pomúčenej doske vyvaľkala z každého tvar kruhu, posypané múkou som kládla na seba, aby sa nezlepili navzájom. Podsypávať treba podľa potreby, nie veľa, radšej viackrát, cesto trošku lepí, ale nesmie sa premúčiť.

  Expresné raňajkové croissanty s Nutellou (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  Maslo som vybrala z chladničky, bolo dobre stuhnuté a nožom som naznačila 7 dielov. Maslo sa bude strúhať na 7 dielov cesta. Ak by Vám bolo na strúhanie trocha mäkké, odporúčam dať asi na 10 minút do mrazáka a potom pokračovať v strúhaní.

  Expresné raňajkové croissanty s Nutellou (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  Na kruh cesta som nastrúhala diel masla, položila som další kruh cesta, jemne pritlačila na predchádzajúci kruh cesta s maslom a tak som postupovala, až som mala na sebe položených 7 kruhov cesta s naslom.

  Expresné raňajkové croissanty s Nutellou (fotorecept) - obrázok 9
 10. 10

  Priložila som posledný vrchný diel cesta, ten už bez masla a pritlačila som ho jemne rukami na tie pod ním.

  Expresné raňajkové croissanty s Nutellou (fotorecept) - obrázok 10
 11. 11

  Toto navrstvené cesto s maslom si vyvaľkala na kruh o hrúbke asi 1 -2 mm, nie viac, lebo ešte bude dlho kysnúť.

  Expresné raňajkové croissanty s Nutellou (fotorecept) - obrázok 11
 12. 12

  Cesto som rozdelila ostrým nožom na 16 dlhých rovnoramenných trojuholníkov. Robím to tak, že najprv ho rozdelím horizontálne i vertikálne na dve časti, čím mi vzniknú 4 diely, tie potom zase každý na polovicu a vznikne 8 trojuholníkov a tie opäť na polovicu a vznikne výsledný počet 16 trojuholníkov.

  Expresné raňajkové croissanty s Nutellou (fotorecept) - obrázok 12
 13. 13

  Na jednotlivé trojuholníky cesta, na ich širší koniec som dala 1 CL Nutelly...

  Expresné raňajkové croissanty s Nutellou (fotorecept) - obrázok 13
 14. 14

  a potom som ho zvinula od širšieho konca ku špici, trošku na tesno, aby sa nerozvinuli.

  Expresné raňajkové croissanty s Nutellou (fotorecept) - obrázok 14
 15. 15

  Takto zhotovené croissanty som odložila prikryté vzdušnou tenkou utierkou, aby neobschli, odpočívať na noc na 12 hodín do chladničky. Môžete prikryť aj potravinárskou foliou, tu budú do rána pomaličky kysnúť. Ak ich chcete mať skôr, po zhotovení ich nechajte kysnúť asi 15 minút na teple, potrite rozšľahaným vajcom a upečte.

  Expresné raňajkové croissanty s Nutellou (fotorecept) - obrázok 15
 16. 16

  Ráno som ich vybrala z chladničky, ihned som ich potrela rozšľahaným vajcom a bez dalšieho kysnutia som ich vložila do trúby vyhriatej na 180 stupňov. piekla som ich 12 minút, čas si odsleduje každý sám podľa svojej trúby. Preto sa volajú rýchle čiže expresné raňajkové croissanty, môžete iich plniť lekvárom, kakaovou, škoricovou, makovou, inou plnkou podľa vlastnej chuti. Môžu však zostať aj hladké bez plnky alebo na slano, napr. syrová plnka a potom podávať len s maslom, nápoj k nim - kávu, kakao, bielu kávu, mlieko, čaj - si vyberie každý sám.

  Expresné raňajkové croissanty s Nutellou (fotorecept) - obrázok 16
 17. 17

  Ked trocha vychladli dala som ich na podnos, ale rozchytali sa už za tepla a veľmi chutili, išli rýchlo na odbyt. recept som pridala pre maminky s deťmi a milujúce babičky, aby sa zavdačili vnúčatkám či aj ostatným dospelým členom rodiny i sebe :-)

  Expresné raňajkové croissanty s Nutellou (fotorecept) - obrázok 17
 18. 18

  Tu sú na priereze, tieto croissanty sú pomerne veľké, avšak ľahučké, nadýchané, pórovité, cesto krásne lístkovatie, ale predovšetkým sú úžasne chutné, na raňajky ako stvorené.

  Expresné raňajkové croissanty s Nutellou (fotorecept) - obrázok 18

Diskusia k receptu

88 komentárov k receptu
@margaretka28 , ten postup ma dostal. oproti iným receptom je postup dosť jednoduchý a cesto mi sa mi vydarilo oveľa lepšie - hádam tým pomalým kysnutím v chladničke. sú naozaj veľmi chutné.
vrelo odporúčam vyskúšať :-)
dakujem.
@kika1212 , leda ak som niečo vdýchla do týchto croissantov, tak svoju dušu, lásku a srdce :D
vystihla si to, sú ľahučké ako pavučinka a v puse sa rozplývajú. určite budú na programe zas.
dakujem za krásne hodnotenie :-)
chariquet, som rada, že ten postup je dobre popísaný a že ťa recept zaujal. poteší ma, ak túto lahôdku vyskúšaš.
dakujem.
...aj keď by som veľmi nemala, ale zbožňujem croissanty k rannej kávičke...tento víkend strávim s vnučkou tak , žeby som jej nachystala toto prekvapko???? Ďakujem za podrobný návod a ukladám do mojej KK.
@jamaja , ja by som tiež nemala, zdravie, vek, váha...ale čo už mi zostáva ešte v živote? treba si urobiť radosť :D
len pekne nachystaj vnučke prekvapko, aj ty si pochutnaj !!!
dakujem za pekné hodnotenie, uloženie do KK a poteší ma, ak aj spravíš :-)
Tebe je všetko jedno... či z mesa,alebo z múky.
Si excelentná kuchárka.Mám viac favoritiek na vareche.
...viem určite, že u mňa medzi prioritné patríš aj ty.
Rcp uložím...dcérka má rada croissant.Vďaka.
@mesiar50 , nezahambuj ma, až taká excelentná nie som :-) , ale dakujem za kompliment. bez komplimentu však aj ty patríš medzi mojich favoritov.
dcérka je kráľovnou otcovho srdca - u nás doma to tak bolo, ja som bola jeho kráľovnou. bol to úžasný vzťah, ktorý aj mama obdivovala :-)
takže sprav svojej dcérke s láskou croissanty, budem sa veľmi tešiť!
ja si lámem stále nad tvojou Tortou pre dcéru.
je nádherná, má 3 poschodia. stále sa na ňu dívam a obdivujem.
neviem prísť na to, ked vidím,že korpusy máš upečené len 2, ako si to spravil, ako vykrajoval,? že máš poschodia 4.
ak máš troška času, prosím ťa,skús mi to po lopate vysvetliť, totiž v tomto nie som zdatná, nedokážem ani tortu priečne tak krásne rovno prekrojiť. :-(
dakujem .
@pusta
Syn je starší od nej o vela rokov.Je to moje slnko.Jedno
nám pred vela rokmi zapadlo.Milá pusta trochu som to
tam zretelnejšie popísal.Možno ťa zmýlilo to,že som nepísal prízemie.A nezahambujem ťa!Pochvalu som zadal do správneho komentu !Ale idem preč syn príde
naobed,musím mu vypražiť rybu.Pekný deň ti prajem
Tieto krásne croissanty som ako mohla prehliadnúť? @pusta , "nabudila" si ma hlavne úvodným foto, no a Tvoja poznámka, že môžu byť aj na slano, ma dostala celkom. Perfektný postup, perfektný výsledok
Milá @pusta ! Tvoje úžasné croissanty som objavila až dnes, lebo dosť času trávime na chate a nemám prístup k PC. Vyzerajú úžasne a je vidieť, koľko lásky aj trpezlivosti si do ich prípravy vložila. Veď len to samotné fotenie a potom vkladanie do textu zaslúži obdiv! Patrí Ti moje úprimné uznanie a obdiv, ukladám do KK. Ak bude vhodný čas, určite vyskúšam.
Milá @helica , som rada, že si sa ozvala, už som si robila o teba starosti, ale teraz viem, že si v pohode.
aby som povedala pravdu, preto nemám rada našich "rypálkov", ktorí nepridali žiaden recept, ale tvária sa ako majstri sveta v hodnotení, lebo keby to iba raz vložili, tak by vedeli na vlastnej koži, čo to dá námahy a práce spraviť, nafotiť a vložiť, navyše ak by dostali aj kritiku, ktorú tak radi rozdávajú... Potom by veru nevyskakovali, týka sa to najmä mladších, ale nielen ich.
dakujem ti za uloženie do kk, úprimné hodnotenie a prajem ti dobré varenie. @helica , nech sa ti darí po každej stránke :-)
@katkadca , keby som ich robila na slano, do cesta by som dala len 1 PL cukru na toto množstvo múky, 2 CL soli do cesta a do kvásku tiež len 1 CL cukru - dosiahneš neutrálnu chuť cesta, teda nie sladkú a slanosť dodá syrová náplň. ešte by som dala soľ podľa chuti do rozšľahaného vajíčka, ktorým potieraš croissant pred pečením.
Sú fakt suprové. V sobotu som upiekla jednu dávku, prišla rodina a len sa po nich zaprášilo. A v nedeľu už škemrali o ďalšiu várku :) Mali veľký úspech. ;) ďakujem
Pusta, posielam Ti ďalší obrázok croissantov podľa receptu i aby si vedela, ako vyzerajú, keď ich natieram mäkkým maslom, bez strúhania. Ide to fajn.

ahojte, tieto croissanty ma neskutočne lákajú, chcem ich dnes spraviť, no mám dotaz...16ks je pre nás dosť (sme iba dvaja), dá sa spraviť aj z polovičnej dávky? potom by som cesto vykrojila iba na 8 ks? prípadne rozmýšľam, že ich šupnem do mrazničky ešte pred pečením na "horšie časy" :-) skúšali ste to už? vopred ďakujem za info!
@beatacsontosov á, môžeš spraviť kľudne z polovičnej dávky alebo z celej a polovicu môžeš zmraziť.
neboj, aj keby si celú dávku upiekla hned, nezostanú :-), veľmi rýchlo sa míňajú :-)
dúfam, že som pomohla.
milá @pusta , spravila som včera z pol kila múky, rozdelila na 16 - mám tým pádom trošku menšie croissanty, naplnila som horkou čokoládou a vanilkovým pudingom, večer som to psychicky nezvládla a dve si rovno upiekla, zvyšok som nechala kysnúť v chladničke, dnes ráno som dala 2 kúsky do mrazničky a zvyšok upiekla...čert mi bol dlžen tento recept, večer som zmlajzla tie dva len sa po nich zaprášilo (a mám po chudnutí), kolegom som doniesla dnešnú várku a už sú fuč...sú fantastické, krásne nadýchané, maslové, rozplývajú sa na jazyku, budem ich musieť robiť častejšie :-) dnes mi príde návšteva, ostávajú do zajtra, tak večer zarobím a budú mať chrumkavé raňajky, k tomu domáci jogurt :-) fakt odporúčam, prudko návykové :D
@beatacsontosov á, prepáč, že odpovedám až dnes, len teraz som si všimla tvoj komentár, lebo si pozerám recept, chcem urobiť tieto croissanty na raňajky zajtra znovu môjmu priateľovi totiž :-)))
veľmi si ma potešila, že a ti tak úžasne vydarili a tieto moje croissany chutili u vás doma i tvojim kolegom v práci, podobne ako chutia aj u nás :-)
dakujem ti za skvelú správu, nech sa ti daria aj dalej!
@pauwi , neboj, žiadne nebezpečiepredletom nehrozí, lebo sú naozaj vynikajúce, v podstate rýchle, ale aj veľmi sýte a veľké :-)
robievam ich častejšie, môjmu priateľovi na sobotné alebo nedeľné raňajky, a zvládneme každý nanajvýš dve s kakaom alebo čiernou kávou :-)
ešte aj susedom a návštevám sa ujde.
poteší ma, ak vyskúšaš aj ty, :-)
dakujem.
@finczi , bez obáv, zvládla som hned na prvýkrát ja, zvládneš v pohode aj ty :-))) nie je to vôbec ťažké, každý z nás musí raz začať a učíme sa stále :-)
poteší ma, ak vyskúšaš, potom daj vedieť :-)
dakujem.
som rada, ak sa nejaký výborný recept objaví so starším dátumom :-) vydelím si suroviny akým číslom budem potrebovať a ak príde vhodná nedeľa... zatiaľ ukladám

Pridaj komentár k receptu: