Domáci chlieb v rúre-zemiakový (chrumkavá kôrka)

Autor receptu: lweon

Toto je finálna verzia mojich pokusov a fúzia asi 3 receptov. Mal som problem s kôrkou. Vždy to bola skôr zbraň ako chlieb. Tak isto som vyladil aj chuť. A keď sa mi podarilo urobiť chlebík, ktorý momentálne chutí každému, rozhodol som sa ho zverejniť.

15
porcií
60 minút
príprava
60 minút
na 250/180 °C

Postup

  1. Kvások-do pol hrnčeka si pripravíme mlieko a šupneme tam lyžičku cukru (to je papanie pre kvasnice), trosku prihrejeme v mikrovlnke, kedže kvasnice maju radšej vlažnejší kúpeľ. Keď majú wellnes nachystané, rozbalime ich a nadrvíme kocku do mlieka(hrnček može byť aj z kategorie väčších, aspoň bude mať kvások viac času). Odložíme si ich niekde kde nebudu mrznúť a zacneme chystať ostatné suroviny.(zemiak by sa nám mal variť, pretože pri správnom postupe nám kvasnice budu utekať z hrnčeka)
  2. Do väčšej nádoby si vysypeme pšenično ražnú múku (Hladkú), pridame soľ 3 lyžičky, 1 lyžičku cukru (papanie pre kvasnice) , ocot 2 lyžice (presný účel neviem, zrejme chemický proces- V diskusii Frona spomenula , ze je to koli chuti, aby sa troska neutralizovala chut po kvasniciach), 1 lyžička rasce (ale kto ju miluje, si môže dať aj viac..menej), do zmesi pridame zemiak. Najlepšie je , si ho mimo nastruhať na jemno, aby nam nepopadali do muky väčšie kusy, tažko sa toho potom zbavuje. Kvasok by nám mal tak po 10-15 minútach dávať najavo, že chce von. My ho šupneme k ostatným surovinám. Dolejeme si 2 hrnčeky ( nie uplne plne) vody. A začneme miesiť. To je jedna z najdôležitejších činností! Musíme to všetko zmiešať a kvasnice potrebuju vmiesit kyslik. Miesime a pripadne si pridame hladkej múky T650 az kým máme cesto tesne na hranici lepenia na ruky a nelepenia :) Musi mat dost vody v sebe, aby správne prebehol proces. Ja si vyhrejem rúru, dám ju fakt na minimum, len aby som rukou citil, ze je v nej teplo a necham to tam kysnúť cca 30 min. Este pred tym ho potriem troškou vody, nech mi neoschne a prikryjem utierkou. Po 30 minútach to vyberiem a na doske ho poprekladám. Ide zas len o podporu kvasenia a okysličenie cesta. Vymaznám si pekný bochník a umiestnim ho do vymasteneho stredného pekáča. Tam necham ešte asi 15 min, ale hlavne sledujem cesto, ked mam vyplnený pekáč tak je to na šupnutie do pece.(fotka po vykysnutí)
  3. Teplotu si nastavíme na 250 , toto je rozhodujúca vec. Ak to dáme na celú dobu 180, bude to armagedon. Nez to hodíme do 250 stupňovej horúčavy, potrieme cesto slanou vodou (do hrnčeka vody, pol lyžičky soli). Šupňeme ho tam a dávame pozor, pretože v tejto teplote naozaj nemôže ostať pridlho.Priprávíme si rozpustené obyčajné masielko. Po 12 minútach , vytiahneme chlebík von, teplotu si znizime na 180 (medzi 200 a 150 ) a aby nám nechladol, tak samozrejme co najrychlejšie ho potrieme maslom. Nezlaknite sa, uz po 12 minútach bude mať chlebík farbu. Teraz pokračujeme na 180(táto teplota uz ostáva do konca) v 40tej minúte, prichádza na rad druhé potretie maslom. 50ta minúta slana voda.60 minuta vytahujeme . Ale sledujte si ho, minule som ho musel vyťahovať v 55tej. Na krajoch si pomozte nozom, nemalo by to byť veľmi prilepené a potom vyklopte chlebik niekam, kde chcete aby v klude vychladol :) Najlepsie je , polozit ho na mriezku, take nieco ako sa dáva pod horúci hrniec, lebo ked som to mal na dreve, tak sa to vnútro chlebíka a hlavne spodná časť , neukončili ako mali. Samozrejme, chuťit chuťí ,ale viac mi chutil , ked pekne ochladol na mriezke prikryty utierkou :)