Domáce ochucovadlo fotorecept

babi - fotkababi, 26. septembra 2010
Domáce ochucovadlo (fotorecept)
Foto: babi

Robím to každý rok a som s tým veľmi spokojná, nakoľko sa to dá použiť do veľa receptov

Suroviny





Postup

  1. 1

    Suroviny

    Domáce ochucovadlo (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    Zeleninu očistíme, umyjeme s nakrájame. Fantázii sa medze nekladú, môžete použiť akúkoľvek zeleninu , ktorú pomixujeme, prípadne pomelieme. Recept je na 2kg zeleniny / všetkej spolu/

    Domáce ochucovadlo (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Zmixovaná zelenina

    Domáce ochucovadlo (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    Pridáme 35-40dkg soli a pomiešame

    Domáce ochucovadlo (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    Däme do malých pohárov ,vrch môžeme ešte posypať troškou soli a zatvoríme. Vydržia dlho, už sa mi stalo, že som našla aj zabudnutú dvojročnú flašku a nič jej nebolo. Vhodné do polievok, pod akékoľvek mäso na šťave, solím tým zemiaky , môže sa pridať do pomazánok. Pri používaní treba dať pozor na solenie

    Domáce ochucovadlo (fotorecept) - obrázok 5

Diskusia k receptu

zitar
Áno, toto robievala moja krstná mama a ja som celkom na to zabudla. A v tejto dobe je zeleninky v záhrade dosť.
klaura
dobrý, nenáročný nápad na spracovanie zeleninky, skúsim jednu dávku ... a keď sa osvedčí ... :)
babi
Miška presne tak, tá soľ to konzervuje. Ale keď chceš môžeš to aj vysterilizovať
alexdidi
Vyzerá to dobre, ale keď nemám vlastnú, vypestovanú zeleninu, tak z kupovanej sa to asi neoplatí...
michsamant
Ale ked mam v kuchyni teplo, asi to musim mat v chladnicke, ze? Nieco take by sa mi zislo. Zatial si recept ukladam. Dakujem
babi
Miška nemusíš to mať v chladničke, ja to mám voľne pri koreniach.@alexdidi teraz nie je zelenina taká drahá a 2 kg zas nie je tak veľa
enerrgizer
...niekedy dávno, dávno strašne dávno som si robil sušenú zeleninu. Mrkvu, petržlen koreň aj vňať a zeler som nakrájal na tenké plátky a usušil...potom som vysušenú zeleninu rozmixoval a pridal som asi 20% soli. Používal som do polievok, omáčok, vlastne skoro všade...sušilo sa to dosť dlho, preto som to zrobil len raz...
julica
toto je super, ked budem velka, budem to robievat
jerica
....celkom dobrý nápad mať po ruke takéto ochucovadlo bez glutamanu , pekná foto ponuka , porozmýšľam či urobím , mám len svoj zeler , ten by som vysušila ako @energizer , ?!
mamatata2
Práve včera som doniesla zo záhrady vedro drobnej zeleniny, ktorú nejdem uložiť do pivnice, takže bude akurát na tento recept.
marianna76
fajn, už bežím do záhradky... no, počkám,kým prestane pršať...
a ďakujeme za recept
yoginka
robievam to aj ja ,len z korenovej zeleniny mrkva,petržlen,celer,kalerab,sol
jozka
Tak toto je super určite to urobím,dávam do svojej kuchárky
hefi
aj ja som to dakedy robievala tak ako Babi, ale aj tak ako enerrgizer, minulý rok som zomlela už len mrkvu, petržel, zeler, cesnak a soľ a pridala som chilli papričky. Je to super pálivé, takže veľa toho netreba dávať
babi
@hefi kdo má rád štiplavé jasné že si môže pridať aj chilli,
hortenzia51
súúper napad,, na to som už aj zabudla ,, po zbere zeleninky to určite urobim tie menšie kusky sa spotrebuju do toho,,, vďaka za nápad-pripomenutei-- ukladam si to hned...
honestka
aj ja si robim domacu Vegetu takt ako e@Energizer vysusenim korenovej zeleniny. Je ovela lepsia ako ta kupenska a pouzivam aj k priprave masa. nech je zbierka zelenin akakolvek NESMIE chybat korenovy zeler- nie tie zelene tycinky. a neobsahuje vela soli. Myslim ze v minulosti bola o tom aj diskusia...
aroooo
super,nejak to nevychádza na kúpu sušičky zeleniny,takto je to jednoduchšie,vychádza mi to cca 20% soli z váhy zomletej zeleniny,môže byť? Mne je z 2 kg veľa.
evanaaa
Sušička je na takéto niečo dobrá, skracuje čas sušenia, keby som ju mala, narobím si vegety miesto tej kupovanej.Ale aj takáto " mokrá " nie je na zahodenie, zíde sa. Ja som do soli zvykla mlieť červenú kápiu, do malých pohárikov, najmä do mäsa a vydržala bez sterilizácie.
mirian4
Prosím vás aký pomer zeleniny voči soli treba ? Ďakujem :-)
babi
@mirian4 v rozpise receptu to je napísané ,ale zopakujem na 2kg zeleniny treba 35-40 dkg soli. @aroooo ja to nepočítam na percentá, ale na 1kg je 20dkg.soli , na 0,5kg 10dkg soli atď.
aroooo
Ďakujem,pár druhov zeleniny dokúpim a robím
marianna76
íha, pani Vierka, ja že sa Vám pochválim, že som dnes robila, zeleninu som dala aká býva v zložení vegety. a pozerám, že koľko soli na obrázku... a ja som pomýlila g s dkg. No zajtra musím teda všetko dať do misky a pridať soli, ešte,že som si to všimla. a myslela som , že jej dávam akosi málo...
bablew89
Akurát som to vyskúšala, spravila som z mrkvy, petržlenu, zeleru, cibule a cesnaku a pomixovala. Je to celé dosť oranžové z tej mrkvičky, nevadí (mrkvičku milujem a polievkam dá určite peknú farbu :)), ale nabudúce musím pridať aj čosi zelenšie, nech to hrá farbami. Tiež nabudúce použijem niečo iné na mletie, po ruke som mala len ponorný mixér a dooosť ťažko sa mi to robilo :D nuž, ale na priváte som iné nemala a už som sa nemohla dočkať kedy vyskúšam receptík :) ďakujem, bude to určite super :)
babi
@bablew89 teším sa, že sa ti môj recept páčil a aj si ho vyskúšala. Robím to už roky a veru si varenie bez toho neviem ani predstaviť. Pre farebnosť, ale aj chuť, je výborné použiť veľa rôznej zeleniny . Výborné sú aj petržlenové a zelétové vňate. Ja som tento krát nemala, ale väčšinou dávam.




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia