Pečená bravčová krkovička
Pečená bravčová krkovička

Bravčová krkovička marinovaná v čiernom cesnaku fotorecept

kvakac - fotkakvakac, 25. augusta 2020
Bravčová krkovička marinovaná v čiernom cesnaku (fotorecept)
Foto: kvakac

Kúpil som čierny cesnak, tak som si skúšal z neho urobiť niečo dobré.

4 - 5
porcie
10 minút
príprava
90 minút
na 190 °C

Suroviny

700 g bez kosti
350 g
Marináda:
2 PL
2 PL
1 KL
100 ml
Zálievka:
2 ks
5 ks (odroda Brioso)
2 ks stredná
4 PL




Postup

  1. 1

    Marinádu pripravíme zmiešaním uvedených surovín. Bravčovú krkovičku nakrájame na rezne a natrieme marinádou. Zabalíme do potravinovej fólie a necháme v chlade 24 hodín a viac. Po tejto dobe mäso uložíme na plech a každý rezeň mäsa preložíme plátkom slaniny.

    Bravčová krkovička marinovaná v čiernom cesnaku (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    Pripravíme si zálievku zo surovín na ňu napísaných, tak že dáme všetko do mixéra a rozmixujeme.

    Bravčová krkovička marinovaná v čiernom cesnaku (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Zálievku nalejeme na mäso, pekáč zakryjeme alobalom a dáme do rúry na hodinu pri teplote 190 °C. Potom odokryjeme a ešte pripečieme pri tej istej teplote tak 20 až 30 minút.

    Bravčová krkovička marinovaná v čiernom cesnaku (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    Po tej dobe nám vznikne takáto almázia. Verte mi, so zemiakovou kašou sa budete zalizovať až za ušami. Mäso v tejto marináde sa dá aj grilovať na ohni.

    Bravčová krkovička marinovaná v čiernom cesnaku (fotorecept) - obrázok 4

Diskusia k receptu

farbuska
UFF! Vyzerá to neodolateľne! Akurát nepoznám rozdiel medzi obyčajným a čiernym cesnakom, ale iste je to skvelé aj s obyčajným.
kvakac
@farbuska (25.8.2020 13:50)

Vďaka za koment. Čierny cesnak je omnoho prospešnejší pre telo. Hlavne kto má problémy s čerstvým cesnakom pri trávení, alebo zápachu, tak čiernom cesnaku to nie je. Takže ho môžu jesť všetci. Má takú neutrálnu chuť.
haji
Pěkný receptík, fotogenický a o chuti nepochybuji. Černý česnek jsem ještě nezkoušela, díky za inspiraci.
1x kvakac
haji
@kvakac (25.8.2020 17:41)
Při hledání na netu jsem našla nejen černý česnek, ale i černou cibuli a černý citron:  www.garlio.cz
- pro mě zajímavé novinky.
1x kvakac
kvakac
@haji (26.8.2020 06:15)

Vďaka za koment. A ja blbec so minulé vyhadzoval čiernu cibuľu pri preberaní, keby som vedel že aj ta je zdravá mohol som ju nechať, alebo aspoň ponúknuť susedovi. No ale vážne čo sa človek všetko nedozvie a učím sa celý život.
1x haji
izabella929
@kvakac , mám rada krkovičku, lebo je šťavnatá a spojenie s paradajkovou zálievkou to muselo chutiť..čierny cesnak nepoužívam, ale viem o ňom..
1x kvakac
kvakac
@izabella929 (26.8.2020 18:31)

Vďaka za koment. Veru aj chutilo s tou zálievkou a so zemiakovou kašou. Ja som cesnakový mohol by som ho jesť stále. No dcéra ma s ním problémy, tak skúšam aj iné alternatívy.
kvakac
@janele (26.8.2020 21:40)

Vďaka za koment. Ja som tam zabudol napísať - nič pre vegetariánov - Fuh. Chceš bravčovú krkovičku a slaninu aby bolí suché? Potom tú masť nemusíš hneď jesť, dá sa zliať do pohára a použiť na iné varenie, alebo na chleba s cibuľou.
elenas
Výborné jedlo si navaril, o čiernom cesnaku som ešte nepočula ale vďaka za tip, už som o ňom prečítala.
1x kvakac
kvakac
@elenas (27.8.2020 12:33)

Vďaka za koment. Pochutili sme si na tom. Ja som chcel vyskúšať ten cesnak, len žiadne recepty som naň nenašiel, tak som si dal podla seba.
45678
@kvakac (28.8.2020 09:25)

Výroba černého česneku
Černá barva je výsledkem společného chemické reakce zvané Maillardův proces. To je to, co způsobuje hnědnutí v mnoha potravinách, jako je dušená cibule, sežehnutý steak, toast, preclík a dokonce pražených kávových zrn.
Reakce produkuje stovky chuťí a dává černému česnek svou jedinečnou chuť. Kvašení je výsledkem působení bakterií a nesouvisí s černým česnekem. Jen mírné teplo a čas převede čerstvé hlavičky česneku do této krémové černé barvy.

Recept
Recept je teoreticky jednoduchý - Stačí je udržování česneku při teplotě 140°F = 60°C po dobu 3-4 týdnů (a zároveň zajistit aby česnek nevyschnul). Můžete si k tomu koupit česnekový kvasící bo

Vyberte nejlepší hlavičky česneku, ujistěte se že nejsou plesnivé nebo ztrouchnivělé a neloupejte je.
Očistit česnek od případné hlíny, ale nechat ho ve slupce a zabalit ho do alobalu, klidně i dvě vrstvy.
Čím více česneku, tím lépe. Vznikne tak lepší aroma.
Vložit do nádoby, která by měla být vzduchotěsná, protože aroma česneku je při tomto procesu celkem intenzivní.
Při kvašení v boxu nastavte teplotu na 122-140 stupňů Celsia. Nastavte vlhkost na 60-80% po dobu 10 hodin.
Po prvních 10 hodinách změňte nastavení na 140-160 stupňů Fahrenheita a změnte vlhkost na 90% po dobu 30 hodin.
Po těchto 30 hodinách, změňte teplotu až na 180 stupňů Fahrenheita s vlhkostí až 95% na 200 hodin.
Po uplynutí těchto 200 hodin bude černý česnek hotový.z
Tento postup je jeden z mnoha, jde o to trochu experimentovat. další recept udává že po celou dobu stačí udržovat teplotu 140°F = 60°C po dobu 3-4 týdnů. Jakým způsobem toho docílíme, záleží na naší fantazii a schopnostech.

@kvakac ,postupujem Ti recept na výrobu čierneho cesnaku, možno by sa to dalo aj v pomalom hrnci:-) autor vyššieho popisu si myslí, že aj v jogurtovaci:-)
1x kvakac
kvakac
@45678 (2.9.2020 15:59)

Vďaka za koment @45678 a recept na čierny cesnak. To je hotová alchýmia. Neviem neviem čí to zvládnem. Asi si ho objednám zas cez internet a budem ho mať za štyri dní. Je to pre mňa jednoduchšie.
45678
@kvakac (2.9.2020 19:06)

Ha ha... Myslela som si, že radšej kúpiš hotovy:-)) nech Ti dobre varí, Tvoje recepty sú dobrá inspiracia:-)
1x kvakac
sracz
... Bóóóžinku, moja obľúbená krkovička, ku ktorej sa dostanem "ibaaklen" pri mojich sporadických návštevách mojej dcérky Bábiky Angie na Slovači, alebo bratránka Slávka vo Veľkých Pavloviciach na Moravskom Slovácku. Aj toto Tvoje majstrovské dielo, @Kvakac kamarát chválim, obivujem a slintajúc tíško závidím (no na druhej strane Ti ho z hĺbky srdca dožičím! Maj krásne dni, plné pohody!
1x kvakac




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia