Kôprová polievka
Kôprová polievka

Moja obľúbená kôprová polievka fotorecept

kimlo - fotkakimlo, 4. júna 2020
Moja obľúbená kôprová polievka (fotorecept)
Foto: kimlo

Na svete existujú dva druhy ľudí, jedni čo kôpor milujú, a iní čo ho nenávidia. Ja patrím k tej prvej skupine, všetko čo Zobraziť celý popisNa svete existujú dva druhy ľudí, jedni čo kôpor milujú, a iní čo ho nenávidia. Ja patrím k tej prvej skupine, všetko čo vonia kôprom mám veľmi rád... aj túto polievku.

4
porcie
20 minút
príprava
20 minút
tepelná úprava

Suroviny

50 g
1 ks stredne veľká
1,5 PL
0,75 l
3 ks
250 ml
podľa chuti
podľa chuti
2 KL
2 KL
podľa chuti (čerstvý alebo mrazený)
podľa potreby (uvarené na tvrdo)




Postup

  1. 1

    Maslo rozpustíme a pridáme naň nadrobno nakrájanú cibuľu...

    Moja obľúbená kôprová polievka (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    ...opražíme ju do sklovita.

    Moja obľúbená kôprová polievka (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Prisypeme hladkú múku, ktorú tiež opražíme...

    Moja obľúbená kôprová polievka (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    ...zalejeme vývarom a premiešame.

    Moja obľúbená kôprová polievka (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    Pridáme na malé kocky pokrájané zemiaky a povaríme do mäkka.

    Moja obľúbená kôprová polievka (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    Medzitým si nadrobno nasekáme kôpor, najlepší je čerstvý, ja som použil mrazený.

    Moja obľúbená kôprová polievka (fotorecept) - obrázok 6
  7. 7

    Do polievky pridáme smotanu na varenie a pár minút povaríme.

    Moja obľúbená kôprová polievka (fotorecept) - obrázok 7
  8. 8

    Ochutíme soľou, cukrom a korením podľa chuti.

    Moja obľúbená kôprová polievka (fotorecept) - obrázok 8
  9. 9

    Odstavíme, pridáme kôpor a ocot.

    Moja obľúbená kôprová polievka (fotorecept) - obrázok 9
  10. 10

    Už nevaríme.

    Moja obľúbená kôprová polievka (fotorecept) - obrázok 10
  11. 11

    Ozdobíme kolieskami uvareného vajíčka a podávame.

    Moja obľúbená kôprová polievka (fotorecept) - obrázok 11

Diskusia k receptu

evanaaa
Celkom dobrá kôprovička, dávno som nerobila. Aj ja dávam kôpor skoro všade, hlavne do omáčok nakyslo, vždy si nakrájam a dám do octu, do pohárika len prikladám vždy nový, takže je skoro ako čerstvý a zároveň je už aj s octom. Ale mala som aj zamrazený.....
2x haji a kimlo
kimlo
@haji (4.6.2020 12:38)
Vďaka za pochvalu, ľudia čo majú radi kôpor, majú radi aj ľudí... toť konštatovanie mojich kolegov v práci ;-)
kimlo
@kvakac (4.6.2020 17:56)
Som rad že som Ťa inšpiroval, verím že bude chutiť. Vitaj v klube kôprovkárov... ;-)
1x haji
sjuz
Včera som presne hovorila, že by som si dala kôprovú polievku alebo omáčku :) Mňam. Ja si do nej robim stratené vajíčko, mám rada tekutejší žĺtok :)
2x kimlo a haji
marienka44
Aj ja som toto jedlo robila predvčerom, ale s fašírkou. Je to vlastne zemiakový prívarok ochutený kôprom, na strednom Slovensku to voláme : Kyslé krumple . :-)
Ja ale cibuľu do tohto jedla nedávam, predvčerom som dala prelisovaný cesnak, ani ho nebolo veľmi cítiť. Zabudol si pridať bobkový list a nové korenie, to sa do kyslých prívarkov hodí.
marienka44
Aj ja som toto jedlo varila predvčerom, ale k fašírke. Je to vlastne zemiakový prívarok ochutený kôprom. Na strednom Slovensku to voláme : Kyslé krumple.
Ja do tohto jedla nedávam cibuľu, predvčerom som dala prelisovaný cesnak, ani ho nebolo veľmi cítiť. Zemiaky som varila zvlášť s rascou a zahustila zápražkou a kyslou smotanou.
Zabudol si dať bobkový list a 1 guličku nového korenia. To sa do kyslých omáčiek a úprívarkov hodí. Ja tiež už kôpor nevarím, ale pridám do odstaveného jedla. Pôsobí proti nadúvaniu
danila
@frezia68 (4.6.2020 16:55)

Na bryndzové halušky ma nikdy nenapadlo dať kôpor, ale určite to vyskúšam, dobrý nápad :-)
2x kimlo a haji
leaela
@danila (5.6.2020 19:22)

Moj starky daval kôpor na halusky s tvarohom,ako deti sme to nemali radi.a teraz sa neviem dojest vsetkeho kôproveho...... :-)
Pekny zvysok vikendu vsetkym ;)
bugout
@kimlo výborná polievka. Ja som len navyše jedno vajce zavaril priamo do polievky. Zároveň zdravým všetkých kôprožrútov. Dnes som robil aj tvarohovú nátierku s kôprom... A zamýšľam sa nad osuchom smotana kôpor.


1x kimlo
bugout
Budem sa opakovať, ako výborná je táto polievka. Nabudúce neurobím zemiaky priamo do nej, ale urobím extra pučené podľa jedného Poliaka ako robím aj do žurku to bude paráda!!


kimlo
@bugout (29.4.2023 11:49)

Som veľmi rad že zachutila, ja môžem kôpor na všetky spôsoby, nedávno som si ho zasial do kyblika na balkóne, pekne sa mu darí. Príjemnú nedeľu. 🙂
bugout
@kimlo (30.4.2023 11:00) ja tiež kôpor môžem snáď všade, je to pre mňa priam vôňa detstva. Inak skús túto polievku trochu inak. Spolu s cibuľou opeč trochu aj zemiaky, zasyp múkou a pokračuj štandardne... Tie opečené zemiaky dodajú novú, výbornú chuť. Apropo najzaujímavejšia variácia s kôprom čo som mal bola v Poľsku. Ako obloha k rezňu bola kyslá kapusta s kôprom a na teplo... Bolo to veľmi zaujímavé a chutné




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia