Domáce žemle
Domáce žemle

Biele žemle fotorecept

kucharka - fotkakucharka, 24. mája 2020
Biele žemle (fotorecept)
Foto: kucharka

Jednoduché. Mäkké. Chutné.

8
porcií
15 minút
príprava
10 minút
na 220 °C

Suroviny

500 g
1 ČL
2 ČL (alebo 20 g čerstvého droždia)
30 g mäkké
100 ml
200 ml vlažná




Postup

  1. 1

    Ja väčšinou používam “harina de fuerza” (strong flour) a na SK by to mala byť silná chlebová múka. Alebo pomiešam s hladkou, pol na pol... Ale aj iba z hladkej múky sú dobré.

  2. 2

    V pohári s mliekom rozmiešame droždie. Keď napučí, jednoducho ho primešame k ostatným surovinám, okrem ryžovej múky. Miesime asi 10-15 minút, pokiaľ nevznikne nelepivé cesto. Mne pomáha robot :-)) Vymiešané cesto dáme do misky, posypeme ryžovou múkou, prikryjeme a dáme na teplé miesto vykysnúť.

    Biele žemle (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Vykysnuté cesto.

    Biele žemle (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    Nachystáme si pracovnú dosku. Ak je cesto dobre vymiešané, nemusí sa podsypávať. Ak treba podsypať, trochu ryžovej múky by malo pomôcť. Cesto rozdelíme na 8 častí a vytvarujeme bochníčky - žemle.

    Biele žemle (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    Poukladáme ich na plech vystlaným papierom na pečenie.

    Biele žemle (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    A necháme ešte podkysnúť aspoň 20 minút.

    Biele žemle (fotorecept) - obrázok 6
  7. 7

    Jemne poprášime ryžovou múkou a pečieme vo vopred vyhriatej rúre na 220 °C asi 8-10 minút.

    Biele žemle (fotorecept) - obrázok 7
  8. 8

    Najlepšie sú ešte tak trochu teplé s hrudkou masla. Tiež si ich plníme pomazánkami, fašírkou so šalátom... Dobrú chuť!

    Biele žemle (fotorecept) - obrázok 8

Diskusia k receptu

evanaaa
Páčia sa aj mne, len ak by som ich skúsila, dala by som inú múku (špaldovú, či celozrnnú, ap.), hádam by sa chuť tým veľmi nezmenila? Ale inak, sú podarené....
1x haji
haji
Pěkný receptík, postup i žemličky jsou výstavní. Obdivuji i tvůj velmi šikovný pekáček - prima velikost. Fotečky máš také velmi povedené, jsi šikulka!
marienka44
Pekné a vydarené. Sú slanšej chuti? Ak sa smiem spýtyť, kde žiješ, keď používaš inú múku ako slovenskú?
marienka44
Z rozpisu nie je jasné, aké kvasnice si použila. 2 čl sušených alebo 20 g čerstvých kvasníc? My chceme také, ako si ty použila.:-)
kucharka
@marienka44 (25.5.2020 16:18)
Ja bývam v Španielsku, preto iná múka.
V original recepte bolo sušené droždie. Ja som ale použila v tomto recepte čerstvé, to zvyknem používať viacej ako sušené.
Žemle nemajú výrazne slanú chuť, dali by sa kľudne jesť napríklad aj s džemom.
Hádam som pomohla. Pekný večer.

1x haji




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia