Makový zákusok
Makový zákusok

Makový zákusok s citrónovou šľahačkou

Tatiana Trebunová
cukrárka z Grand Hotel BELLEVUE**** v Hornom Smokovci, 6. apríla 2020
Makový zákusok s citrónovou šľahačkou
Foto: Pravda - Ivan Majerský
60 minút
príprava
10 minút
na 165 °C

Suroviny

Korpus:
10 ks
200 g
250 g mletý
Plnka:
1 l
250 g
60 g
z 2 citrónov
Na potretie plátov:
Na ozdobenie:
 nastrúhaná




Postup

  1. 1

    Bielky vyšľaháme s cukrom dotuha, jemne do nich vmiešame žĺtky a nakoniec pomletý mak. Masu rozdelíme na tri časti a na papieri na pečenie upečieme tri pláty pri teplote 165 °C asi 10 minút. Upečené pláty necháme vychladnúť.

  2. 2

    Plnka: Šľahačku vyšľaháme dotuha, pridáme práškový cukor, šťavu z dvoch citrónov a vanilkový cukor.

  3. 3

    Pláty pred plnením pokvapkáme citrónovou šťavou, spodný diel natrieme marhuľovým džemom, navrstvíme citrónovú šľahačku a tento postup ešte dvakrát zopakujeme. Navrch už len navrstvíme zvyšnú plnku a posypeme nastrúhanou citrónovou kôrou. Ozdobíme ovocím.

Diskusia k receptu

zolik
Na bezlepkovu Dietu ako stvorene. Liter slahacky, 10 vajec a 1/2kg cukru. Dieta jak vysita.
1x kvakac
haji
.@kimlo @zolik někde se tá hmota bez múky nabrat musí. Hovorí o tom plno cukrárov, cukrárok. Jasné, že pak to vypadá monstrózne cukrové, vajcové. U nás se říká: Z "toho hnědého" bič neupleteš, a když upleteš, nezapráskáš...
zolik
@haji (6.4.2020 22:48)
OK Haji, ale Dieta? Asi zijem v inom svete. Dobre ze nie som bezlepkac, lebo inak pri takejto bezlepkovej Diete by som uz asi bola na inu diagnozu

1x haji
viera1
Ono to vyzerá hrozivo,ale matematika nepustí.Škoda,že nie je uvedený rozmer plechu,ale spravidla sa doma nareže cca 30ks zákuskov o rozmere 4x7cm,tu na obrázku to vyzerá,že sú ešte menšie a keď si to porovnáme s makovou tortou,kde ide 14 vajec a 480gr cukru,tak tieto rezy sú na tom lepšie,lebo z torty narežeme len 12ks.Autorka by mohla doplniť rozmer plechu.
1x haji
kvakac
Čo by ste chceli, veď z niečoho sa na brušku vankúšiky musia urobiť, ale je to dietka.
2x haji a zolik
haji
@zolik (7.4.2020 02:07)
Souhlas s tým, že je to hutný, pro žaludek těžce stravitelný zákusok. Bez múky. Každý špás něco stojí, ne? Jen tak na okraj, nikde v recepte není ani slovo, že je to dieta. Iba sa píše pod obrázkom - že zákusek bez múky, pečieme bez múky. Nechci se kočkovat, fotka hezká.
1x zolik
používateľ nemá avatar
123
123
@zolik (6.4.2020 22:05)

no, musím trochu oponovať. Bezlepková diéta je o zákaze pšeničnej, ražnej múky a nie o vajíčkach , smotane / samozrejme, pokiaľ tam nie je aj alergia aj na mliečnu bielkovinu/ a cukre. Viem si ten zákusok predstaviť aj z polovičnej dávky a s inou náplňou... hlavné pre bezlepkára je, že ten základný korpus neobsahuje klasickú múku, ale mletý mak
1x zolik
zolik
@haji (7.4.2020 09:46)
Musim sa smiat a budem se kockovat :-)
Je to uvedene v Tagu ako bezlepkova Dieta. S bezlepkovym receptom suhlasim, ale o tu dietu sa budem kockovat.
1x haji
zolik
@123 (7.4.2020 10:17)
Ale ved ano. Ja som to pochopila, neboj. Lenze pri takejto Diete bude chudak Bezlepkac za kratko aj Diabetik :-)


haji
V tagoch pod obrázkom vidím: makový zákusok/citronový krém/šlahačka/mak/zákusok/pečenie bez múky/citrón/zákusok bez múky
Tag bezlepková dieta se mi nezobrazuje. Nikde!
To však nic nemění na tom, že pod bezlepkovou dietou klidně může být recept na 3 upečené kačky zaraz. Bez múky!!
Krásné pozdravení!
evanaaa
@haji , ja mám v Tagoch: Dezerty, Na sladko, Zákusky, Pečené a Bezlepková diéta......
1x haji
haji
@evanaaa (8.4.2020 18:06)
Aha, navedla jsi mě na cestu. Nová a stará verze má rozdílné tagy pod receptami. Děkuji, Evi!




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia