Domáca bryndza videorecept

tvvarecha - fotkaTV Varecha, 26. februára 2020

Jednou z najväčších dobrôt na Slovensku je bez diskusie bryndza. A ako sa vlastne robí vám ukážeme v našom videu.

Suroviny





Postup

  1. 1

    Ovčiu alebo kravskú hrudku rozdelíme na menšie časti.

  2. 2

    Ručne vmiešame soľ a miesime dovtedy, kým nezískame potrebnú konzistenciu.

Diskusia k receptu

radox1
spravne,vykysnuta hrudka,z takej sa ma robit bryndza a nie cerstvej,z ktorej sa casto robi koli vahe,robote a o to väcsom zisku..ale ta vo videu urcite nema 2 tyzdne,taka hrudka vyzera inak.
56859_1426519131 - profilový obrázok
dr
dr
?????????????????????????????????????????
radox1




Foto z archívu - hrudka čerstvého kozieho syra po 2 dňoch kysnutia pri izbovej teplote 24°C.
používateľ nemá avatar
123
123
@radox1 (26.2.2020 07:13)

presne, čo ja si pamätám z detstva, tak bačovia robili bryndzu z odstáteho ovčieho syra - keď ostal a nerozpredal sa ...
gordonko
tu na salaši , na Podhradí pri Topolčanoch robili bryndzu tak ,že na 10 kg vykysnutého syra išlo 28 dkg soli .... ale ešte som to nevyskúšal
radox1
kedze na jar prichadza cas bryndze,treba byt pri kupe obozretny a kupovat bryndzu iba z vyzreteho syra,lebo uz sa stava pravidlom,ze bryndzu robia z cerstvej hrudky a to je cele zle.dovod je prosty-ide o vacsi zisk-hrudka je tazsia ako syr vyzrety,ktory treba navyse pookrajovat,a prave pri zreni hrudky vznikaju tie prospesne mikroorganizmy pre nas tak potrebne.
radox1
tazko,nema byt snehobiela ani velmi nazltla.ja mam svoju znacku kluknavsku 100% ovciu.paradoxne najviac oje..vaju v tych malych kolibkach,kde si bez ostychu vypytaju za kilo aj 25 eur.najlepsie je kupit ovciu hrudu,urobit doma a do mrazaku.
používateľ nemá avatar
123
123
@egreska (28.2.2020 10:28)

krásny recept, u ná je tiež dostať ovčí syr, tak skúsim... akurát ma prekvapilo, že sa dá bryndza dať aj do mrazáku...
marosh
No uzasne.... video je fajn, jednoduche... a kde je postup zrenia syra... az ked som precital prispevky mam predstavu co je vlastne podstata a dolezite pri dosiahnuti bryndze. Problem mam, ze taky 'obycajny' syr, ani kravsky, tu nekupim... cize by som potreboval zacat uplne od mlieka ...




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia