Pečené diviačie stehno
Pečené diviačie stehno

Kančí kýta se šípkovou omáčkou

rubyrom - fotkarubyrom, 4. januára 2020
Kančí kýta se šípkovou omáčkou
Foto: rubyrom
6-8
porcií
50 minút
príprava
60-90 minút
na 170-180 °C

Suroviny

1 kg
2 ks
4 ks
4 ks
3 ks
2 ks
 (petržlen, zeler, mrkva)
podľa potreby (najlepšie z kostí diviaka)
250 ml (33 %)
3-4 PL
 na dochutenie
2 dl
1 PL




Postup

  1. 1

    Kýtu (stehno) vykostíme a kosti dáme vařit na vývar. Maso prošpikujeme, osolíme, posypeme tymiánem a ovážeme potravinářským provázkem, aby pěkně drželo tvar. V pekáči rozškvaříme nakrájený špek, přidáme nakrájenou cibuli a restujeme. Pak vložíme maso, které opečeme ze všech stran.

  2. 2

    Maso vyjmeme, přidáme nakrájenou kořenovou zeleninu, posypeme cukrem a zkaramelizujeme. Pak vložíme maso zpět, přidáme koření a zalijeme vývarem, tak, aby bylo maso skoro potopené. Přiklopíme pokličkou a pomalu pečeme v troubě nebo dusíme na sporáku. Během pečení maso obrátíme, pokud je třeba tak přidáme vývar. Měkké maso vyjmeme a zabalíme do alobalu nebo folie, aby nevyschlo a do pekáče přilijeme víno a necháme odpařit.

  3. 3

    Pak vše rozmixujeme, vlijeme zpět do pekáče a na plotně doděláme omáčku. Přidáme šípkovou zavařeninu, smetanu a dochutíme solí, octem nebo citronovou šťávou, můžeme přidat i citronovou kůru. Vše povaříme a ještě propasírujeme přes sítko, aby byla omáčka hladká. Pokud je moc hustá, zředíme vývarem z kostí. Maso nakrájíme na plátky a podáváme s domácím kynutým knedlíkem nebo s karlovarským knedlíkem. Já jsem zvolila oba.

  4. 4

    Pokud máme dostatek času na přípravu, můžeme maso nechat přes noc naložené v zeleninovém základu, orestované na špeku a cibuli.

Diskusia k receptu

sovka62
Mam stary recept. Podla neho maso dva dni marinujem v naleve s korenovou zeleninou a octom, atd.... a nalev nasledne pouzivam na podlievanie masa. Vysledok je vyborny, ale je to dost zdlhavy sposob, babracka, mozno niekedy risknem jednoduchsie, podla teba.
rubyrom
@sovka62 (5.1.2020 13:15) Ano je to zdlouhavé, tak dělám klasickou svíčkovou. Na tohle jídlo jsem neměla dostatek času, ale na chuti to poznat nebylo, opravdu se vše povedlo a mladí se olizovali až za ušima!




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia