Zemiaková kaša
Zemiaková kaša

Fučka

babkamt - fotkababkamt, 22. novembra 2019
Fučka
Foto: babkamt

Na prianie manžela som robila jednoduché slovenské jedlo - zemiakovú kašu zvanú fučka.

4 - 5
porcie
25 minút
príprava

Suroviny

6- 7 ks
1/2 KL
5 PL
2 ks
50 ml
2 PL




Postup

  1. 1

    Očistíme si 6 alebo 7 väčších zemiakov. Umyjeme ich a nakrájame na menšie kocky alebo na plátky, komu ako vyhovuje. Zemiaky zalejeme vodou a zakryté dáme variť. Keď začne voda vrieť, zemiaky osolíme 1/2 KL soli. Mäkké zemiaky roztlačíme pučítkom na zemiaky.

    Fučka - obrázok 1
  2. 2

    Hrniec stiahneme z ohňa. Zemiaky zasypeme 4 - 5 PL polohrubej múky. Dobre premiešame.

    Fučka - obrázok 2
  3. 3

    Hrniec vrátime na oheň. Zemiaky ešte chvíľu varíme za stáleho miešanie. Kaša začne odfukovať.

    Fučka - obrázok 3
  4. 4

    Očistíme si 2 veľké cibule, nakrájame, opečieme na pol deci oleja s 2 PL masti do hneda.

    Fučka - obrázok 4
  5. 5

    Na tanier naložíme zemiakovú kašu, na vrch dáme usmaženú cibuľku. Ja osobne ju mám rada ohrievanú, trochu pripečenú.

    Fučka - obrázok 5

Diskusia k receptu

evanaaa
Výborné jednoduché jedlo, ktoré sme kedysi jedli ešte ako deti, veľmi mi chutila tá opražená cibuľka. Dávno som kašu - fučku nejedla, robila som ju len raz, neviem prečo.....
terinka55
Vďaka za pripomenutie. Ako dieťa som toto jedlo, ale aj mnoho iných, nemala rada. Dnes poviem, že delikatesa. Pre mňa fajnové.
smejkad
U nás sa jedávala na sladko, s cukrom a prepraženým maslom, milujem ju
misuan
Jeeedanenky! Toto jedlo som uz asi sto rokov nejedla. U nas na povazi sa jedla na sladko. V tanieri sa vytvarovala jamka, do nej mama dala rozpustene maslo a zaliala osladenym mliekom. To bola fajnota!!
1x jankov
marienka44
Aj ja mám recept fučky na Vareche. Mám ju rada, niekedy urobím. Vďaka za pripomenutie.
jankov
My sme ju zapíjali kyslým mliekom, aby sa lepšie šmýkala do brušiek a polahodila si tam...:-)
1x dafina
garanco
Pripomenula si mi detstvo, keď fučku varila moja mama iba vtedy, keď k nám prišla na návštevu jej sestra a jedli ju len ony dve ( mne to pripadalo ako škrob ). O fučke som už roky nepočula, ale určite ju uvarím na večeru, veď aj chute sa menia...
kvakac
Parádna dal by som si za dobrý tanier a ja si prosím aj trochu oškvarkov do cibule mňám.
babkamt
@evanaaa (22.11.2019 21:28)

Ja som nepoučiteľná. Vždy, keď sa manžela opýtam, čo mám variť takto dopadnem. Jeho odpoveď znie: Dávno si nerobila fučku, fazuľovú kašu, hrachovú kašu. Hrachovú si pamätá ešte z vojny. Tam im ju podávali s bielou kávou.
babkamt
@misuan (23.11.2019 14:50)

Ty si už druhá, čo pozná zemiakovú kašu na sladko. Nabudúce si aj takú spravím:-)
babkamt
@garanco (23.11.2019 17:11)

Môj chlap sa hnevá, že najradšej by som mala každý deň na stole kus mäsa. A jemu sa žiadajú jedlá, čo mu varievala jeho mama. Uspokojí sa aj so žemlovou, ryžovým nákypom:-)
babkamt
@kvakac (23.11.2019 17:32)
Mala som pripravené kuracie špízy. Tie som robila poobede k večeri, mala prísť vnučka. Jasné, hodia sa k nej aj oškvarky, opečená klobása.
používateľ nemá avatar
123
123
ako kaša na tanieri je pre mňa novinka, u nás sa z tej zemiakovej hmoty robili lyžicou na tanier akoby halušky-škubánky a tie sa poliali potom opraženou cibuľou
1x zahra
garanco
@babkamt (23.11.2019 18:04)

... aj môj rád zje takéto jedlá, pripomína mu to detstvo, a ešte keď je k tomu hrnček mlieka - jedno, či sladké, alebo kyslé...
izabella929
@babkamt , tak toto je i pre mňa veľmi obľúbené jedlo a k tomu zakysanka a nepotrebujem žiadne mäso..práve pred týždňom som ju dala na maďarskú stránku a veľmi sa páčila, zrejme ju v takej našej forme nepoznajú, skôr ju konzumujú posypanú tvarohom..nemala som odvahu ju sem dať...
babkamt
@123 (23.11.2019 21:16)

U nás sa podávala takto. Myslím si, že chuť je tá istá, či je kaša podávaná vo forme halušiek- škubánok alebo jednoducho na tanieri. Tie škubánky sú možno fotogenickejšie:-)
1x radost
babkamt
@garanco (24.11.2019 00:22)

Aj ten môj si niekedy nostalgicky zaspomína na jedlá z mladosti. Nemám problém mu vyhovieť.
babkamt
@izabella929 (24.11.2019 12:16)

Ja som tiež váhala, či ju mám pridať. Ale je fakt pravda, že sme celkom zabudli na tieto staré obyčajné chutné jedlá. Naša babičky zvyčajne varili mäso 1 - 2 dva krát do týždňa. Píšeš, že u našich susedov ju jedia posypanú tvarohom. Nepíšeš či na sladko alebo slano. Aj @Smejkad písala: U nás sa jedávala na sladko, s cukrom a prepraženým maslom.
pavel2000
Fučka je v BB i na Slovensku - Bystrické slovo a My ju robíme takto...
Do uvarených a ufučkaných-potlačených zemiakov následne za pracujete primerané množstvo Flóry a postúhaného syra...
Najlepšie Tekovský údený, alebo z Chorvátska a Pagu tvrdý - Pažský syr...
Zamiešate, musí to byť čiastočne ako žuvačka...
Vvskušajte!

kecemis
Pozdravujem pana manzela, ze ma tak uzasne chute. Tiez som to nemal viac nez 30 rokov. Dakujem za pekny popis a obrazky.
babkamt
@pavel2000 (25.11.2019 10:35)

Robievam podobné zemiaky. Len ja dávam kravské maslo a strúhaný syr. Verím, že takto pripravené zemiaky deťom chutia.
babkamt
@kecemis (25.11.2019 19:57)

Odkaz odovzdám:-) 30 rokov je veru dlhý čas. Ja ti ďakujem za milý komentár.
siuuu
U nás sa jej hovorilo "múčna kaša" - ako dieťa som ju mala veľmi rada - bola som veľmi prieberčivá, ale túto kašu som milovala a občas ju ešte aj teraz pripravím ;-)


1x haji
pavel2000
@siuuu (26.11.2019 08:53)

Múka to je výkrmák... Menej prísad viac chuti...
V mnohých jedlách zahusťujeme doma Solamylom...
Je viac druhov Solamylu - mäso- koláče - adekvátne i viac typov Solamylu
...
Kupujem Solamyl v Česku...
bianka7
My ju sem-tam robievame. Ale keď pučím zemiaky, tak tam nechám aj kus vody, v ktorej sa varili. Múku dávam hladkú. A vrch posypem tvarohom a naň tú opraženú cibuľku.
leaela
@bianka7 (26.11.2019 16:05)

Neber nasledovne ako urazku prosim ta,ale neda mi nereagovat.... :-)))))))))
Kolko je kus vody?? ;-))))
Vzdy sa smejem na podobnych hlaskach ako napr. : ,,stis ten plyn,, a podobne...
:-))))))))
Pekny vecer vsetkym zelam ;)
kimlo
@leaela (26.11.2019 18:48)
Ja mám bývalú kolegyňu z prace, pochádza od Rimavskej Soboty, tiež som pobadal že sa vyjadruje týmto výrazom, napr. boli sme kus na prechádzke, dali sme kus hentoho.. je to ich dialekt, možno aj ona pochádza z tejto oblasti. Myslím že je to vyjadrenie niečoho ako primerané, neurčité množstvo... len tak aby sa nepovedalo alebo známe “přiměřeně.. “ :-)
bojar
hurá, konečne náš slovenský recept bez batatov a inných hovadín
leaela
@kimlo (26.11.2019 19:49)

Ja mam mangelku z okolia NZ,a ked rozkaze detom: ,,pod sem,pri plot,,(nie,, k plotu,,),tak sa tiez sulam ;-)))))
Ale,je to mile,take nase,slovenske..... ;-))),rozumieme si:-)))
Majme pekny zajtrajsok***** ;-)))
pavel2000
Trochu odbočím a pridám niečo k Cesnakovej polievke...
Urobíte si cesnačku... Do taniera narežete hrubšie nakrájané rezance Olomouckých syrečkov a zalejeme polievkou...
Dobrú chuť!
babkamt
@bianka7 (26.11.2019 16:05)

Kašu s tvarohom som ešte nejedla. Ale čo nie je, môže byť.
siuuu
@babkamt (27.11.2019 08:58)

Moja je kúsok diétnejšia verzia :-D .... posypaná je nasucho opečenou sušenou šunkou ;-)
babkamt
@pavel2000 (26.11.2019 11:34)

Každý si dá do jedla, čo mu vyhovuje. Niektorí ľudia nemôžu múku.
babkamt
@pavel2000 (27.11.2019 05:20)

Nepomýlil si si trochu recept? Neviem, či je tento týždeň pridaná cesnačka. Ak máš rôzne vylepšenia, teším sa na tvoje recepty.
haji
Achjo, tady se mohu jenom kochat. Pěkný starodávný recept, fota k zulíbání.
babkamt
Je to starý lacný chutný recept. Ďakujem za komentár.




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia