Makové rožteky
Makové rožteky

Rožky s makovou plnkou fotorecept

babkamt - fotkababkamt, 18. novembra 2019
Rožky s makovou plnkou (fotorecept)
Foto: babkamt

Tento recept nie je na váhu, ale na hrnčeky. V recepte používam hrnček s objemom 200 ml.

20 minút
na 190 °C

Suroviny

2 hrnčeky (teplé)
1 hrnček
3 PL
1 ČL
21 g čerstvé
6 hrnčekov
2 ks (do cesta)
2 ks (na potretie rožtekov)
Plnka:




Postup

  1. 1

    Oddelila som si bielky od žĺtkov.

    Rožky s makovou plnkou (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    Do misy, v ktorej budeme zarábať cesto nalejeme 2 hrnčeky teplého mlieka. Pridáme 3 PL cukru a rozdrobíme 21 g droždia. Dobre všetko spolu premiešame. Ešte pridáme dva bielky a 1 ČL soli. Po každej pridanej surovine všetko spolu dobre premiešame. Nakoniec prilejeme 1 hrnček oleja. Znovu premiešame.

    Rožky s makovou plnkou (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Do druhej misky si odmeriame 6 hrnčekov hladkej múky.

    Rožky s makovou plnkou (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    K tekutej zmesi s droždím postupne pridávame po častiach múku. Vždy cesto riadne premiešame.

    Rožky s makovou plnkou (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    Trochu múky si necháme na podsýpanie. Cesto dobre vypracujeme na doske. Misku trochu vytrieme olejom, vložíme vypracované cesto. Na teplom mieste necháme vykysnúť.

    Rožky s makovou plnkou (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    Takto mi cesto vykyslo. Je vidieť, že bolo dobre vypracované. Na ceste sa robia pľuzgieriky.

    Rožky s makovou plnkou (fotorecept) - obrázok 6
  7. 7

    Cesto rozdelíme na menšie časti, sformujeme do guliek. Ja som ich mohla spraviť menšie.

    Rožky s makovou plnkou (fotorecept) - obrázok 7
  8. 8

    Rukami na pracovnej doske cesto roztiahneme do oválu, alebo rozvaľkáme. Rožky som plnila makovou plnkou. Vrchnú časť cesta narežeme na pásiky, ale nedorežeme až do konca. Alebo použijeme na to valček, ktorý cesto nareže. Rožky zvinieme tak, že najprv prekryjeme plnku. Okolo plnky cesto stlačíme, aby plnka nevytiekla. Zrolujeme cesto dokonca.

    Rožky s makovou plnkou (fotorecept) - obrázok 8
  9. 9

    Rožky uložíme na plech vystlaný papierom na pečenie. Ja som dávala štedro makovú plnku, takže mi nevyšlo na všetko cesto. Spravila som zopár buchiet so slivkovým lekvárom. Buchty na plechu necháme podkysnúť, kým sa nám nevyhreje rúra. Rúru zapneme na 190 °C. Pred vložením plechu do rúry ich natrieme žĺtkom.

    Rožky s makovou plnkou (fotorecept) - obrázok 9
  10. 10

    Takto sa upiekli po 20 minútach.

    Rožky s makovou plnkou (fotorecept) - obrázok 10
  11. 11

    Pohľad na rožky v reze. Je vidieť, že cesto je fajnové.

    Rožky s makovou plnkou (fotorecept) - obrázok 11
  12. 12

    Toto sú slivkové buchty.

    Rožky s makovou plnkou (fotorecept) - obrázok 12

Diskusia k receptu

terinka55
Krásne sa Ti vydarili. Veľká pochvala. Určite fantastické. Dám z 1/2, ďakujem.
1x haji
paeva
pekné rohlíčky. tiež skúsim z polovičnej dávky, a skúsim s orechovou plnkou. fajn
luwinka
Krásne sú. Vidím ako pekne ti nakysli. Tej plnky si im dopriala. Také majú aj byť. Pekná práca.
babkamt
@terinka55 (18.11.2019 13:52)

Vďaka za pristavenie a pochvalu. Tento recept je z jednej tureckej stránky. Mala som ho dlhšie odpísaný, čakal na realizáciu. Už som podobným spôsobom robila cesto na Srbský chlieb. Bola som s ním veľmi spokojná. Ozvi sa potom, som zvedavá, či s cestom budeš spokojná.
babkamt
@paeva (18.11.2019 14:12)

Som rada, že som ťa nalákala na vyskúšanie. Orechové sú tiež výborné. Ozvi sa, či sa ti cesto vydarilo k tvojej spokojnosti.
babkamt
@luwinka (18.11.2019 16:53)

Ďakujem za pochvalu. Nečakala som, že cesto až tak narastie. Bola by som robila menšie rožky. Mám rada v koláči hodne plnky:-)
hribjetko
Jej tak toto skúsim. Vždy keď vidím recept od teba viem, že bude fajnovy, niekoľko som už vyskúšala a uložila. Ďakujem
babkamt
@kuko95 (18.11.2019 20:38)

Tvoje hodnotenie ma potešilo. Vďaka za nahliadnutie receptu a komentár.
babkamt
Vyskúšaj, neobanuješ. S cestom sa dobre pracuje. Vnútri je pečivko hebké, vláčne. Je to vlastne obrátený postup prípravy cesta, na aký sme zvyknutí. V tomto recepte sa síce nenecháva nakysnúť kvások, no dôležité je po každom pridaní surovín všetko dôkladne premiešať. Dúfam, že po vyskúšaní podáš hlásenie:-)
finczi
Hrnčeková mierke sa mi páči, ako aj tieto rožky. Makové milujem!
tonicka53
Krásne rožky aj buchty, chválim. Prosím vyjasniť droždie, v surovinách píšeš 21g čo je pol kocky a v postupe píšeš kocku droždia? Ďakujem.
izabella929
@babkamt , už si ma zase dostala,,,ja tak milujem tieto kysnuté rožteky a ešte ako zvodne na mňa žmurkajú...hrnčekové nerada robím, najradšej si všetko vážim..ale tvoje vyzerajú fantasticky.-)
1x haji
frezia68
Rožky ako z bavlnky...pod tým názvom koluje po internete,aj som si recept odpísala,lebo rožky spievali krásou.A ak by som nebola bezlepkáč,už by som piekla.Vydarili sa :-)
1x haji
babkamt
@finczi (19.11.2019 09:21)

Hrnčekové koláče sú fajn. Makové sú aj u nás top.
babkamt
@tonicka53 (19.11.2019 14:31)

Na prvom obrázku mám odfotený odpísaný recept. Do cesta ide 21 g droždia. Upravím gramáž v popise surovín.
babkamt
@izabella929 (19.11.2019 14:36)

Zabodovala som s nimi aj u vnučky. Po ochutnaní sa ma pýtala, či si z nich môže vziať aj na druhý deň do školy.
1x haji
elenas
Parádne rožky, vydarené cesto, makové a slivkové to mám rada.
zuzanka1367
Vyskúšajte, ale nespravte tú chybu čo ja. Spravila som ich z polovičnej dávky, málo :( sú výborné. Cesto je pružné, jemné, z polovičnej dávky mi vyšlo 10 kusov, v rúre riadne podrástli, skvelé raňajky, alebo večera s kakaom. Vďaka za takéto výborné recepty, teším sa na ďalšie kolo s tymto cestom, napríklad orechové, tvarohové. Paráda, vďaka @babkamt .


radost
@zuzanka1367 (21.11.2019 15:22)

spomínam si-že tu už dávnejšie dala recept @Cezminaz
kde doporučila do cesta bielky..
asi v tom to tajomstvo mäkkého cesta..
neskúsila som ešte
ale-môžem..
keď taká chvála
bych na jazyku vlastnom tú chuť poznala..
:-)
1x haji
babkamt
@zuzanka1367 (21.11.2019 15:22)

Zuzka, si prvá, čo sa odvážila cesto vyskúšať. Za čo ti ďakujem. Vieš ako sa hovorí: každý vták svoje perie chváli. Takže aj ty potvrdzuješ, že cesto je výborné. Máš ich krásne:-) Fotka mi vyčarila úsmev na tvári. Takže sa už chystáš na druhé kolo?
1x haji
babkamt
@radost (21.11.2019 16:55)

Ja už dlhšie poškuľujem po tureckých receptoch. Toto je tiež jedným z nich. Ako som už vyššie písala, vnučke tiež veľmi chutili. Hádam sa odhodláš vyskúšať a potom tvoj jazýček ochutná :-) Z tých Zuzkiných, ktoré mi svietia na obrazovke by som si hneď jeden vzala:-)
zuzanka1367
Ja som vravela, že bude pokračovanie :) tento raz s tvarohovou plnkou, opäť paráda, to cesto je luxusné...mala som kráľovnu receptov z kysnútého cesta @cesminku , teraz mám už dve @babkamt... ešte raz dík.


1x haji
babkamt
@zuzanka1367 (28.11.2019 18:19)

Ty sa teda činíš:-) Behom krátkej doby si sa znovu pustila do pečenia. Plnkou si nešetrila. Dnes som aj ja robila tvarohové kysnuté buchty. Ďakujem ti za pochvalu. Ešte že nevidíš ako sa červenám:-)
1x haji
haji
Moc pěkný recept, těsto nadýchané, po nakynutí jen jen uletět a po upečení jsou rohlíčky a buchty jako ze sna - krásná práce, postup i fota. Zatlačila jsem slzu dojetím a sliny tečou do klávesnice. Milá @babkamt , opět smekám!
zuzanka1367
My sme doma na nich závislí... Niet lepších sladkých raňajok. Dnes maková s kockou horkej čokolády... Sú báječne, opäť ďakujem za takéto recepty... Prajem veľa zdravia v Novom roku a kopu takých skvelých receptov..


1x haji
babkamt
@zuzanka1367 (7.1.2020 18:03)

Podľa tvojich oznámení si sa naozaj zamilovala do tohto cesta:-) Nechceš vyskúšať aj podobné, čo som dávnejšie robila?
 varecha.pravda.sk/recepty/kysnute-cesto-fotorecept/55361-...

Z toho istého cesta je aj tento koláč:
 varecha.pravda.sk/recepty/pogaca-korona-fotorecept/55365-...

Od včera mám uvarený guláš, asi sa dnes pustím aj ja do pečenia:-) Mám v chladničke tvaroh, ktorý musím minúť. Prajem ti všetko dobré, hlavne zdravie v Novom roku:-)
babkamt
@zuzanka1367 (20.2.2020 12:27)

Si usilovná ako včielka:-) Museli byť dobré, plnkou vôbec nešetríš. Myslím, že mi dáš za pravdu, že toto cesto nie je ťažké zarobiť. Môžu si ho trúfnuť spraviť aj začínajúce kuchtičky. Určite sa im vydarí. Potešilo ma tvoje foto:-) Ďakujem za oznam, že si tomuto cestu zostala verná.
dana53
Dnes som ich piekla vydarili sa super, výborne sa s cestom pracuje, polovica
Je už fuč. Ďakujem za vydarený recept.
kucharka
Rožky sú ozaj veľmi dobré. Ja som robila polku makové a polku nutellové.
Ďakujem za recept, mňam.


babkamt
@kucharka (24.11.2020 22:44)
Ďakujem za vyskúšanie receptu. Koláčiky sa ti vydarili. Teší ma, že si s nimi bola spokojná. Posielam srdečný pozdrav:-)
babkamt
@zuzanka1367 (24.9.2022 11:31)

Vidím, že sa tieto buchty stali tvojimi obľúbenými:-) Pri pohľade na tie tvoje som sa rozhodla, že ich zajtra znovu spravím. Makové, hneď by som sa z tých tvojich ponúkla,-)




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia