Hrášková polievka
Hrášková polievka

Hrášková polievka s tekvicovými haluškami fotorecept

evusik - fotkaevusik, 6. novembra 2019
Hrášková polievka s tekvicovými haluškami (fotorecept)
Foto: evusik

Toto je najobľúbenejšia polievka našich vnúčat :-)

30 minút
príprava
40 minút
na 200 °C

Suroviny

Tekvicové pyré:
Halušky:
Polievka:
 mrazený




Postup

  1. 1

    Ako prvé si pripravíme tekvicové pyré: Tekvicu umyjeme, prekrojíme a dužinu vydlabeme.

    Hrášková polievka s tekvicovými haluškami (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    Tekvicu nakrájame aj so šupou na väčšie kúsky, uložíme na plech spolu s bylinkami a osolíme.

    Hrášková polievka s tekvicovými haluškami (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Pečieme vo vyhriatej rúre na 200 °C asi 40 - 45 minút. Upečenú, mierne vychladnutú tekvicu rozmixujeme ponorným mixérom, bylinky vyhodíme. Aby sme získali krémové pyré, treba pri mixovaní pridať trochu vody. Tekvicu môžete aj uvariť a potom rozmixovať.

    Hrášková polievka s tekvicovými haluškami (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    Ja si tekvicové pyré mrazím. Pripravím si pyré z dvoch tekvíc. Pyré dám do malých silikónových košíčkov a dám zamraziť. Zamrznuté vyberiem z košíčkov a dám v sáčku naspäť do mrazničky. Takto mám pyré na celú zimu. Robím z neho halušky a gnoky, aj krémovú polievku, risotto, dávam do muffinov... Použitie je široké.

    Hrášková polievka s tekvicovými haluškami (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    Halušky: Do misky dáme tekvicové pyré. Ja dávam od oka, ale je to asi 200 ml, taká menšia šálka. Pridáme vajíčko, zamiešame a pridáme toľko múky, aby vznikla hustá kaša. Tú potom rozriedime vodou tak, aby vzniklo nie moc husté haluškové cesto.

    Hrášková polievka s tekvicovými haluškami (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    Cesto necháme odstáť aspoň 30 minút. Múka nabobtná a cesto trochu zhustne. Ak by bolo moc husté, pridajte ešte trocha vody.

    Hrášková polievka s tekvicovými haluškami (fotorecept) - obrázok 6
  7. 7

    Halušky varíme v osolenej vode. Môžu sa hádzať priamo do polievky. Ja to robím tak, že časť zavarím priamo do polievky a časť uvarím zvlášť.

    Hrášková polievka s tekvicovými haluškami (fotorecept) - obrázok 7
  8. 8

    Polievka: Dužinu z vydlabanej tekvice dáme variť do osolenej vody.

    Hrášková polievka s tekvicovými haluškami (fotorecept) - obrázok 8
  9. 9

    Uvarenú dužinu scedíme, pridáme hrášok a krátko povaríme. Dochutíme muškátovým orieškom a soľou.

    Hrášková polievka s tekvicovými haluškami (fotorecept) - obrázok 9
  10. 10

    Ja túto polievku varím hlavne pre naše vnúčatá, preto ju robím veľmi jednoducho bez zbytočných korenín. Dospelí, ak chcú si prisolia a prikorenia.

    Hrášková polievka s tekvicovými haluškami (fotorecept) - obrázok 10
  11. 11

    Halušky sú dobré aj s kyslou smotanou alebo bryndzou a osmaženou slaninkou.

    Hrášková polievka s tekvicovými haluškami (fotorecept) - obrázok 11

Diskusia k receptu

mamec
Mne by bolo ľúto zrnká variť. Ja ich radšej usuším a manžel lúska. Sú síce malé, ale chutné a zdravé. Halušky sa mi pozdávajú.
1x evusik
evusik
@haji (6.11.2019 12:29)

ďakujem, u nás je toto pomerne často varená jesenná polievka a tieto halušky robím aj ku kuraciemu perkeltu, sú úplne super
evusik
@mamec (6.11.2019 13:05)

ja tiež ľúbim lúskať tekvicové semiačka, skúšala som ich sušiť ale z hokaida sa mi to nepodarilo, neviem kde robím chybu ale sušila som a nič z nich nebolo, škoda námahy, tak ich radšej uvarím a je z nich aspoň nejaký úžitok :)
farbuska
Veľmi chutne vyzerajúca polievočka a určite ju podľa tvojo receptu urobím. Ďakujem zaň.
1x evusik
atulienka
Vďaka za recept. Môj vnúčik je "polievkový" a hráškovú má veľmi rád, tak vyskúšam. Halušky vyzerajú krásne a iste chutia výborne.
1x evusik
evusik
@atulienka (7.11.2019 11:32)

Naše vnúčatá mi chodia tajne (akože ja nevidím) vvjedať halušky priamo z cedníka. Ja ich zato občas po kuchyni naháňam s varechou v ruke :) ale aj tak mi neveria, že to myslím vážne :)
kukulienka71
hneď ma oslovil tvoj recept, ako si ho pridala. Keďže tekvica bola, chuť bola tiež a čas až dnes, pustila som sa do toho. Pyré bude tiež spotrebované, tak ako si písala. Ďakujem za nápady, chutilo:-)


2x haji a evusik
kucharka
Tak tvoja polievka bola na veceru. Je velmi chutna. Najlepsie su tie halusky.
Ja som pridala aj mrkvu a karfiol.
Dakujem za recept.


2x evusik a haji
evusik
@kucharka (9.11.2019 21:08)

ďakujem za krásne foto :-)
takouto polievkou vždy ulahodím môjmu mužovi, veľa zeleniny + halušky a je spokojný :)
1x haji
alena45
Takúto polievku som ešte nevidela, nerobila, ale urobím, verím, že aj moje vnúčatá si ju obľúbia.
1x evusik
babidka
Skoda,ze som ju objavila az dnes. Polievocka dobra,mna hlavne zaujali halusky do nej.Hodia sa urcite do kazdej zeleninovej polievky.Aj ja mrazim tekvicove pyre .Davku asi 200g dam do sacka a "vyhladim" na plocho, zavakuujem. Dobre sa takto skladuje.Potom ho pouzivam na omacky, polievky a teraz uz bude aj do halusiek:-)
1x evusik
evusik
@alena45 (18.1.2020 10:06)

ďakujem, ja takéto halušky robím aj k perkeltu a dokonca ich ľúbi aj môj muž :-)
evusik
@babidka (18.1.2020 12:47)

ak máš zamrazené, verím, že vyskúšaš :-) ja si tak do sáčkov dávam rozmixovaný špenát a tiež je to dobré aj na polievku a robievam aj špenátové halušky alebo šúlance
presťahovali sme sa dedinu a tešíme sa zo všetkého čo to prináša - záhrada, domáce zvieratá, zaváranie, mrazenie, veď to poznáš :-)




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia