Domáce cestoviny
Domáce cestoviny

Liptovské šúľky s bryndzou fotorecept

izabella929 - fotkaizabella929, 4. novembra 2019

Starodávne jedlo od tety Palušky z Liptova. Na poliatie sa používala iba bryndza a maslo, dnes som ochutila aj slaninou.

4-5
porcie
40 minút
príprava
20 minút
tepelná úprava

Suroviny

300 g
štipka
podľa potreby
Navrch:
125 g
50 g




Postup

  1. 1

    Múku som preosiala, pridala štipku soli a prilievala vodu, aby vzniklo polotuhé cesto, podobné ako rezancové. Môžte použiť aj hladkú múku, záleží od vás akú používate.

    Liptovské šúľky s bryndzou (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    Cesto som vymiesila a rozvaľkala. Nie je potrebné vaľkať na tenko ako rezancové, musí byť trošku hrubšie.

    Liptovské šúľky s bryndzou (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Nakrájala som na širšie rezance a následne každý rezanec vyšúľala, podobne ako sa robia šúľance zo zemiakového cesta.

    Liptovské šúľky s bryndzou (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    Aké hrubé a dlhé chcete mať šúľky záleží od vás, ja som ich robila takto. Nemusia byť všetky rovnakej dĺžky.

    Liptovské šúľky s bryndzou (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    Koľko si našúľate, toľko budete mať na obed...

    Liptovské šúľky s bryndzou (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    Do rajnice som dala zovrieť osolenú vodu a keď vrela, vložila som do nej šúľky, ktoré treba variť trocha dlhšie než bežné rezance.

    Liptovské šúľky s bryndzou (fotorecept) - obrázok 6
  7. 7

    Do misy som pripravila bryndzu a maslo.

    Liptovské šúľky s bryndzou (fotorecept) - obrázok 7
  8. 8

    Scedila som uvarené šúľky a vložila ich do misy s bryndzou a maslom a všetko som dobre premiešala.

    Liptovské šúľky s bryndzou (fotorecept) - obrázok 8
  9. 9

    Podľa receptu už nič iné netreba, ja som osmažila pokrájanú slaninku a poliala ňou šúľky. Prajem vám dobrú chuť.

    Liptovské šúľky s bryndzou (fotorecept) - obrázok 9
  10. 10

    Podávala som ich so zákvasom z Važca.

    Liptovské šúľky s bryndzou (fotorecept) - obrázok 10

Diskusia k receptu

babka123
Milá Izka, vďaka za inšpiráciu, toto určite urobím pre mojich hladošov. Veľká výhoda je, že si každý môže urobiť podľa svojej chuti: bryndzové, tvarohové na sladko, na slano, lekvárové, orechové, makové, grankové - široký výber, len ich našúlať.
izabella929
@babka123 (4.11.2019 19:50)

Môžeš požiadať aj detičky o pomoc určite radi budú sulkat a samozrejme posypať tým čo máte radi,,ja si ich opiekla,čo zvýšili od obedu sa veľmi chutne boli,,ďakujem pekne za komentár,,
izabella929
@peti77 (4.11.2019 20:16)

Somozrejme treba vyskúšať a potom napíš aký mali úspech,,ďakujem pekne za komentar,,
vegetariankapp
Zdravím varecháčky áno presne takto to robila moja stará mama z Východnej, A u nás sú súčasťou šťedrovečerného stola už celé roky. A na druhý deň opečené to je dobrota. No ja ich šulam z kúska odtrhnutého z kopy cesta a stará mama ma tak učili, že musela byť jedna ako druhá.
No a samozrejme bez slaniny. Ale aj takto sa to dá krásny receptík. Prajem krásny večer :D
cesminaz
Tak teda tieto "šúlky" sa mi velmi páčia milá @Izabelka :-) Viem si ich predstavit aj s tureckym syrom,alebo tvarohom.No aj na sladko :-)
2x haji a drajan
drajan
Jééééj , tak toto sa mi páči. vyskúšam a veľmi pekne ďakujem za inšpiráciu!
1x haji
izabella929
@vegetariankapp (4.11.2019 21:25)
Je to milé, že tam kde žijete je toto štedrovečené jedlo..robila som tak ako som to videla a tiež som nerobila všetky rovnaké..je mi jasné, že bez slaniny, lebo tak som to aj ja videla.Skôr patrím na maďarsko-slovenské pomedzie, takže som mala bližšie do obchodu v Maďarsku ako na Slovensku..veľa receptov čerpám odtiaľ a ich kuchyňa sa mi páči..ale mám rada slovenské krajové jedlá a rada vyskúšam všetko..preto rada chodím sem, lebo tu sa tiež stretávam s jedlami z rôznych oblastí Slovenska..ďakujem pekne za komentár..)
1x haji
haji
V jednoduchosti je síla, krása i chuť - velmi pěkný receptík, který má kořeny v minulosti. Díky za sdílení, milá Izi. Krásná fota!
izabella929
@haji (5.11.2019 20:12)
Milá haji, teší ma, že sa ti tento recept páči, no a ja som ho aj ochutnala..ešte veľa skrýva tajomstiev slovenská gastronómia našich babičiek..vďaka za komentár..
1x haji
používateľ nemá avatar
123
123
@vegetariankapp (4.11.2019 21:25)

niet nič nad tradičné vianočné jedlá - každý kraj, dedina má svoje. A je dobré, keď sa zvyk udržiava - aj my máme doma svoje štedrovečerné, ktoré by sme za kapra nemenili...
jankov
Som lenivý a tak si pre zákvas z Važca nechodím, lebo je to od nás ďaleko, ale kupujem si zákvas aj bryndzu z Bielych Karpát z Agrofarmy ...;-)...túto papenku - rýchlikovku mám rád a dávam si na to aj nasekaný kôpor, ktorý celý rok "rastie" v sáčkoch v jednom regáli so zeleninou v neďalekom obchode a k slaninke aj na jej výpeku osmaženú "slniečkovú" cibuľu...




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia